Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 3107
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odstąpią od pomysłu łączenia jednostek kultury?

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 16:01
Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2017, 10:49
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Odstąpią od pomysłu łączenia jednostek kultury?
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Kultury Rady Miejskiej Jeleniej Góry zebrała się dzisiaj (27.11), aby zaopiniować inicjatywę prezydenta Marcina Zawiły dotyczącą połączenia Muzeum Przyrodniczego z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” oraz Miejskiego Domu Kultury „Muflon” z Przystanią Twórczą – Cieplickim Centrum Kultury.

Włączenie placówki z Jagniątkowa do muzeum w Cieplicach oraz cieplickiego domu kultury do placówki w Sobieszowie, miało przynieść oszczędności w kosztach administracyjnych. Pomysł prezydenta to pokłosie badania DNA Miasta, gdzie wykazano, że Miasto bardzo dobrze dba o kulturę, ale ze względu na nadmiar samodzielnych placówek ponosi zbyt duże koszty.

Jak przekonuje szef Komisji Kultury, oba muzea mają zupełnie inne profile i zgodnie z art. 5a ustawy o muzeach, tego typu działanie może spowodować uszczerbek w działalności jednego z tych muzeów, co jest niezgodne z ustawą i minister też będzie przeciwny tego typu połączeniu. - Muzeum Przyrodnicze, które jest w gruncie rzeczy muzeum ornitologicznym i muzeum literatury, które skupia ludzi sztuki, kultury, artystów - to totalna degradacja - ocenił Rafał Szymański. Radny Prawa i Sprawiedliwości wskazuje, że sensownym rozwiązaniem byłoby połączenie placówki z Jagniątkowa z Muzeum Gerharta i Carla Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, które prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Z kolei połączenie MDK Muflon z Przystanią Twórczą radny nazwał "dziubaniem po kawałku". - Jeżeli mówimy o zmianach w kulturze, muszą one być kompleksowe - podkreślił Rafał Szymański. Mowa m.in. o połączeniu wszystkich jednostek kultury, które pod jedną dyrekcją mogłyby realizować wspólną strategię i duże imprezy obejmujące całe miasto. - Jednostki nadal by pozostały w poszczególnych częściach miasta, ale zmieniłaby się struktura zarządzania. Radny PiS podał przykład Krokus Jazz Festiwalu, który w części głównej miałby rozgrywać się w JCK, ale w pozostałych placówkach można będzie zorganizować warsztaty dla muzyków, wystawę fotografii jazzowej, spotkania z muzykami. - Dzięki temu całe miasto żyłoby daną imprezą - zaznacza radny PiS, który ubolewa, że wydarzenia organizowane przez poszczególne instytucje bardzo często pokrywają się i mieszkańcy musza wybierać, zamiast mieć możliwość skorzystania z większej ilości atrakcji.

W głosowaniu nad połączeniem muzeów radni jednogłośnie wydali negatywną opinię, a w kwestii placówek z Sobieszowa i Cieplic da2 głosy były przeciw (Ziętek, Szymański) i dwa wstrzymujące się (Kusiak, Kamiński).

Decyzja w tej sprawie może zapaść jutro (28.11) podczas sesji Rady Miejskiej, której początek zaplanowano na godz. 9:00. Porządek obrad dostępny na stronie: www.bip.jeleniagora.pl/contents/content/70/8010.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na początku obrad padnie wniosek o zdjęcie z porządku obrad obu punktów, ale czy tak się stanie - przekonamy się i poinformujemy na naszych łamach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group