Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7835
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odpowiedzą za plakaty

Piątek, 23 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 19:49
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Sprawa trzech Niemców, którzy rozlepiali antypolskie plakaty, wróci na wokandę.
Wrocławski Sąd Apelacyjny przychylił się do wniosku jeleniogórskiej Prokuratury Okręgowej, która zaskarżyła postanowienie sądu umarzające postępowanie.
Zdaniem wrocławskich sędziów, zachowanie oskarżonych i nazywanie rozlepiania antypolskich plakatów misją dziejową nie gwarantują, że w przyszłości nie zachowają się podobnie.

W maju jeleniogórski Sąd Okręgowy uznał, że czyn Niemców ma znikomy stopień społecznej szkodliwości. Napisy na plakatach były po niemiecku i niewielu Polaków je zrozumiało. Okolicznością łagodzącą był fakt, że oskarżeni nie byli wcześniej karani. Jednocześnie w uzasadnieniu stwierdzono, że plakaty obrażały naród polski.

Na ławie oskarżonych zasiądą znowu Jurgen H.-D. (radny Goerlitz z ramienia prawicowej DSU) oraz Robert G. i Stephan R. Są oskarżeni o znieważenie narodu polskiego oraz o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

W 2004 roku w Jeleniej Górze, Piechowicach, Szklarskiej Porębie, Karpaczu i Bolesławcu rozlepili ponad 30 antypolskich plakatów. Informowały o rzekomych masowych zbrodniach popełnianych na Niemcach przez Polaków i Czechów w czasie i po zakończeniu II wojny światowej.

Niemcy uważają, że jedynie nielegalnie rozlepiali plakaty i nie zamierzali znieważać narodu polskiego. Ich zdaniem akcja miała wywołać tylko dyskusję o powojennej historii Niemiec i Polski.
Za znieważenie narodu polskiego i wzywanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych grozi do 3 lat więzienia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group