Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5160
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Od piątku X Festiwal Muzyki Teatralnej w Filharmonii

Czwartek, 9 października 2014, 7:27
Aktualizacja: 7:30
Autor: Manu
Jelenia Góra: Od piątku X Festiwal Muzyki Teatralnej w Filharmonii
Fot. Organizator
Już jutro (10.10.) o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla Filharmonii Dolnośląskiej, w ramach X Festiwalu Muzyki Teatralnej, gościem koncertu będzie pianista Maciej Grzybowski, zdobywca nagrody głównej i nagrody specjalnej w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Cena biletu: 20 zł.

W programie koncertu utwory Jacka Grudnia: Muzyka, Interludium, Drzewa, Nonstrom, Piosenka, Wiatr od morza, Pavana, Koncert na saksofon i kwartet smyczkowy, Postludium, Ad Naan i Gagliarda.

Maciej Grzybowski grał z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Aukso, Orkiestrą Leopoldinum, NOSPR, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Orkiestrą Radiową. Współpracował z wielkimi autorytetami, m.in.: Janem Krenzem, Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim, Jerzym Maksymiukiem. Był członkiem zespołu Nonstrom, z którym m.in. w 1998 roku zdobył nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie.

W bogatym repertuarze Macieja Grzybowskiego znajduje się wiele dzieł kompozytorów współczesnych, wśród których wymienić należy kompozycje Andrzeja Czajkowskiego, Pawła Mykietyna, Pawła Szymańskiego, Arnolda Schönberga, Charlesa Ivesa (komplet jego sonat fortepianowych artysta wykonał podczas krakowskiego festiwalu Sacrum Profanum w 2007 roku). Nagrał dwie płyty: z utworami Bacha, Berga, Mykietyna, Schönberga i Szymańskiego (Universal Music Polska, 2004) oraz z muzyką Pawła Szymańskiego (EMI Classics, 2006).

Maciej Grzybowski pojawia się na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Biennale Muzyki Współczesnej w Zagrzebiu, Hofkonzerte im Podewil w Berlinie, Forum im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia w Warszawie, Sonds New w Canterbury (Wielka Brytania), a także we Lwowie, w Kijowie, w Odessie i na International Piano Stars w Liepai. W 2005 roku wystąpił z recitalami w Bolonii i Nowym Jorku. Jest autorem utworu fortepianowego Pezzo Vitcazzo (Musica vitcaziana). W 2008 i 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu “Chopin i jego Europa”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group