Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7681
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Od piątku X Festiwal Muzyki Teatralnej

Środa, 8 października 2014, 7:57
Aktualizacja: 0:05
Autor: Manu
Jelenia Góra: Od piątku X Festiwal Muzyki Teatralnej
Fot. Organizator
Koncerty, spektakle i spotkania znalazły się w programie jubileuszowego 10. Festiwalu Muzyki Teatralnej, który w piątek (10.10.) rozpocznie się w Filharmonii Dolnośląskiej. Hasłem tegorocznej edycji festiwalu jest “Muzyka w teatrze lat 70. i 80. XX wieku”. Organizatorem wydarzenia jest Teatr Cinema w Michałowicach.

- Festiwal Muzyki Teatralnej w Jeleniej Górze jest jedyną w Europie prezentacją tego rodzaju – informują organizatorzy. - Muzyka teatralna w Europie, komponowana przez wybitnych twórców, żywot swój ogranicza do czasu wystawiania sztuki. Festiwal jest próbą ocalenia muzyki i na powrót oddania jej słuchaczowi.

W nadchodzący piątek (10 października) o godz. 18.45 w Filharmonii Dolnośląskiej rozpocznie się wieczór inauguracyjny. W koncercie na saksofon i kwartet smyczkowy Filharmonii Dolnośląskiej wystąpią: znany pianista Maciej Grzybowski, Alina Mleczko – saksofon, Julian Paprocki – klarnet, Tomasz Światczyński – puzon oraz Karol Marianowski – wiolonczela. W wykonaniu artystów usłyszymy kompozycje Jacka Grudnia: Muzyka, Interludium, Drzewa, Nonstrom, Piosenka, Wiatr od morza, Pavana, Koncert na saksofon i kwartet smyczkowy, Postludium, Ad Naan oraz Gagliarda.

Jacek Grudzień (rocznik 1961) zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej 'Warszawska Jesień' w 1983 r. W roku 2003 jego utwór 'Ad Naan' otrzymał rekomendację na Trybunie Kompozytorów UNESCO w Wiedniu. Jest autorem muzyki do dwóch filmów Grega Zglinskiego. Od lat komponuje głównie muzykę teatralną. Współpracował m.in. ze Zbigniewem Brzozą, Remigiuszem Brzykiem, Grzegorzem Jarzyną i Krzysztofem Warlikowskim.

W sobotni wieczór (11 października) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie w programie “Na szarość naszych nocy” usłyszymy songi ze spektakli Teatru STU w Krakowie w interpretacji zespołu Targanescu, który od lat współpracuje z Teatrem Cinema w Michałowicach. Grupa Targanescu wystąpi w składzie: Katarzyna Klebba - skrzypce, Paweł Paluch – fagot, Arnold Dąbrowski – fortepian oraz Witold Szulc i Ewa Głowacka-Fierek – śpiew.

W niedzielę (12 października) o godz. 19.00 w kościele św. Antoniego Paderewskiego w Piechowicach odbędzie się koncert “Quasi vox humana - duet viol da gamba” (Monogramiści MK) na gamby z XVIII-wieczną muzyką w wykonaniu Macieja Kazińskiego, muzyka specjalizującego się w grze na historycznych instrumentach smyczkowych (viola da gamba, violone, fidel) oraz Mateusza Kowalskiego, absolwenta Krakowskiego Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego i Królewskiego Konserwatorium w Hadze.

W poniedziałek (13 października) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie Teatr Cinema z Michałowic zaprezentuje fragment najnowszego spektaklu “Rewia ognia” na podstawie scenariusza, w reżyserii i ze scenografią Zbigniewa Szumskiego. Występują: Małgorzata Walas–Antoniello, Izabela Terek–Jopkiewicz, Anna Krych, Tadeusz Rybicki oraz tancerz izraelskiego pochodzenia Irad Mazliah.

17 października (w piątek) o godz. 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej podczas wieczoru zatytułowanego “Noc albo pięć pięknych pieśni na szary alt i dźwięki niższej rangi” zabrzmią utwory Lecha Jankowskiego, kompozytora muzyki teatralnej i filmowej z Poznania, także malarza i inscenizatora własnych przedstawień z pogranicza teatru i muzyki, m.in. do przedstawień Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej KUL, Teatru Ósmego Dnia a także przedstawień Pawła Miśkiewicza. Jest autorem muzyki do filmów Braci Quay takich jak “Ulica Krokodyli” i “Instytut Benjamenta”. Wystąpią: Agnieszka Garniewicz - fortepian, rozstrojone pianino, głos oraz Małgorzata Koperska - dzwony szklane, marimba i inne.

18 października (w sobotę) o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury “Muflon” w Sobieszowie w koncercie muzyki elektronicznej Anna Zaradny, kompozytorka, instrumentalistka, artystka zajmująca się sztuką dźwięku i obrazu. Performance dźwiękowy: Matěj Frank/Jakub Frank.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group