Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6934
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Od 1 sierpnia transgraniczne połączenie

Piątek, 24 lipca 2020, 8:52
Aktualizacja: Poniedziałek, 27 lipca 2020, 13:11
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Od 1 sierpnia transgraniczne połączenie
Fot. IDOL
W sobotę (1 sierpnia 2020 roku) o godz. 7:40 z Hrádka nad Nysą wyruszy pierwszy autobus na nowej międzynarodowej linii autobusowej numer 691. Na trasie liczącej 66 km pięciokrotnie przekroczy granicę Czech, Niemiec i Polski. Trasa przejazdu to: Hrádek nad Nysą – Zittau – Bogatynia – Frýdlant - Świeradów Zdrój. Bilety mają kosztować jedynie 8 zł.
Niedługo po przystąpieniu Polski i Republiki Czeskiej do Strefy Schengen w 2007 roku spółka KORID LK przygotowała projekt połączenia regionu trójstyku komunikacją publiczną. Za bardzo atrakcyjne uznano w szczególności dwie, wzajemnie się krzyżujące, turystyczne linie autobusowe. Pierwsza relacji Zittau - Bogatynia - Frýdlant - Hejnice - Świeradów Zdrój - Szklarska Poręba, a druga Görlitz - Zgorzelec - Zawidów - Frýdlant - Hejnice - Smědava - Harrachov. Punktem łącznikowym miał być dworzec w Raspenavie, gdzie planowano skomunikowanie z pociągami w kierunku Liberca. W Görlitz i Zittau istnieje również dobre skomunikowanie z dalekobieżną komunikacją kolejową w głąb Polski i Niemiec. Obie linie autobusowe o dużym potencjale miały poprzez rozwój turystyki przyczynić się przede wszystkim do rozwoju pogranicza, które jest pod względem gospodarczym słabsze, oraz podniesienia wspólnoty i spójności sąsiadów. Rozpoczęcie ruchu na tych ewidentnie perspektywicznych liniach było utrudnione z powodu niskiego zainteresowania, legislacyjnych możliwości finansowania połączeń po polskiej stronie oraz trudności technicznych związanych z odprawą podróżnych, a więc pierwsza realna próba rozpoczęcia stałych połączeń podejmowana jest dopiero teraz dzięki wsparciu i możliwościom w ramach projektu Trans-Borders - tłumaczą organizatorzy nowej linii.

Spółka KORID LK jest partnerem projektu Trans-Borders, który dofinansowany jest z programu INTERREG CENTRAL EUROPE (program finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego). Partnerem wiodącym projektu jest saksońskie Ministerstwo Pracy, Gospodarki i Transportu (Staatministerium für Arbeit, Wirtschaft und Verkehr). KORID LK jest jednym z 15 partnerów projektu, pochodzących z 5 krajów (Niemcy, Polska, Austria, Słowacja, Czechy).

Celem projektu TRANS-BORDERS jest podniesienie jakości i poziomu komunikacji publicznej w peryferyjnych częściach europejskiej przestrzeni transportowej. W ramach projektu TRANS-BORDERS spółka KORID LK za pośrednictwem podwykonawcy pracuje priorytetowo nad przygotowaniem specjalistycznych materiałów służących poprawie połączenia kolejowego Praga – Liberec (-Görlitz). Kolejnymi partnerami projektu są m.in. ZVON (organizator komunikacji na terenie niemieckiego pogranicza) oraz Województwo Dolnośląskie. Dopiero w trakcie realizacji projektu, jesienią 2019 roku, wśród partnerów pojawiła się idea rozpoczęcia stałej obsługi niektórych najważniejszych transgranicznych linii autobusowych w rejonie trójstyku w celu poprawy transgranicznej komunikacji publicznej, gdyż pod tym względem sytuacja jest żałosna - podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia.

KORID LK we współpracy z ZVON od jesieni 2019 roku przygotowywał przedłużenie istniejącej polskiej wewnątrzkrajowej linii autobusowej Bogatynia – Porajów do Zittau. Do tej linii nr 831a polskiego przewoźnika F.H.U. Bielawa dołączono później właśnie nową weekendową linię turystyczną nr 691 z Hrádku nad Nisou przez Zittau, Bogatynię, Frýdlant, Raspenavę, Nové Město p. S. do Świeradowa Zdroju. Linia 691 planowana jest od ponad 10 lat i ujęta jest w zatwierdzonym Planie Obsługi Transportowej Kraju Libereckiego.

Początkowo linie 691 i 831 miały ruszyć w sobotę 6 czerwca 2020 r. Linia 691 miała być finansowana przez Kraj Liberecki przy współfinansowaniu ze strony Landkreis Görlitz, Miasta Bogatynia i Miasta Świeradów-Zdrój, a 16 marca 2020 roku w Bogatyni miało odbyć się w tej sprawie spotkanie zainteresowanych stron. Pandemia koronawirusa przerwała jednak wszystkie podejmowane działania. Ze względu na sytuację, KORID LK przygotował rezerwowy plan finansowania pilotażowego funkcjonowania linii 691 od początku sierpnia do końca listopada 2020 roku przy wykorzystaniu dostępnych środków finansowych w ramach projektu Trans-Borders. Plan ten został uzgodniony i zaakceptowany przez partnera Wiodącego projektu oraz Wspólny Sekretariat w Wiedniu.

Zapewnienie „promocyjnego” funkcjonowania linii 691 od 1 sierpnia do 22 listopada 2020 roku przy wykorzystaniu dofinansowania unijnego:

Na podstawie nowej Umowy o współpracy finansowej w ramach stałej komunikacji publicznej na okres od 1 sierpnia 2020 do 22 listopada 2020, zawieranej obecnie pomiędzy Krajem Libereckim a spółką KORID LK, możliwe będzie finansowanie pilotażowego połączenia na linii nr 001 691 Hrádek n. Nisou – Zittau – Frýdlant – Świeradów Zdrój przy wykorzystaniu dofinansowania z projektu Trans-Borders, którego KORID LK jest partnerem. Realizację połączeń Kraj Liberecki zamówi u przewoźnika ČSAD Liberec a.s. w standardowy sposób na podstawie obowiązującej umowy o usługach publicznych w transporcie podróżnych w stałej komunikacji publicznej, dotyczącej zapewnienia określonego poziomu obsługi transportowej kraju libereckiego na ziemi libereckiej.

Obecnie przygotowywana jest promocja linii 691. Wydrukowane i kolportowane są plakaty. W Zittau plakaty będą umieszczone także w pojazdach miejskiej komunikacji autobusowej (50 szt.), w Bogatyni na miejskich słupach i tablicach ogłoszeniowych. W Hrádku nad Nisou, w Libercu, Jabloncu nad Nisou i na ziemi frydlanckiej linia będzie promowana na powierzchniach ogłoszeniowych spółki Rengl. KORID LK przeprowadzi kampanię internetową.

W ramach pilotażowych połączeń od 1 sierpnia do 22 listopada 2020 roku będą obowiązywały jednolite bilety promocyjne w cenie 50 CZK/2 EUR/8 PLN z Hrádku i Zittau w każde miejsce aż do Świeradowa Zdroju. Z Bogatyni w każde miejsce na linii do Świeradowa Zdroju bilet będzie kosztował 25 CZK/1 EUR/4 PLN. Dla dzieci w wieku 6-18 lat, studentów do 26. roku życia i podróżnych powyżej 65. roku życia wprowadzona będzie zniżka w wysokości 50 procent. Podróżni otrzymają przy odprawie papierowy dokument. Bilety EURO-NISA-TICKET oraz sieciowe bilety IDOL będą na tej linii honorowane. Dzięki takiemu uproszczeniu rozwiązano problem z urządzeniem do odprawy biletów, które na ten moment nie obsługuje wszystkich trzech walut (EUR, CZK, PLN). W dalszym ciągu będą wzajemnie honorowane bilety z Miejskiej Komunikacji Zbiorowej Zittau. Podróżni posiadający taki bilet będą mogli podróżować do Świeradowa Zdroju. I odwrotnie, z biletem z linii 691 będzie można podróżować jeszcze przez 30 minut komunikacją zbiorową w Zittau.

Na ten moment wstępnie z partnerami w Polsce i w Niemczech uzgodniono, że Kraj Liberecki może wykorzystać swoją umowę z przewoźnikiem ČSAD Liberec, a.s. i całą linię zamawiać. Landkreis Görlitz, Miasto Bogatynia i Miasto Świeradów Zdrój mają partycypować w części kompensaty za obsługę linii na swoim terenie. Kraj Liberecki ma ponadto finansować także odcinek dojazdowy z Hrádku nad Nisou do granicy DE/PL przy Zittau, ewentualnie ten polski odcinek zostanie podzielony pomiędzy Kraj Liberecki i Landkreis Görlitz. Na linii ma obowiązywać taryfa IDOL, podobnie jak na innych liniach w regionie. Urządzenie do obsługi biletów powinno zostać dostosowane do obsługi we wszystkich 3 walutach.

Cieszę się, że po ponad dziesięciu latach od rozszerzenia Strefy Schengen udało się porozumieć w sprawie uruchomienia tej atrakcyjnej linii turystycznej, która przyczyni się do dalszego zbliżania mieszkańców na terenie naszego Trójstyku - wyjaśnia powody powstania nowej oferty Jan Sviták, Wicehetman Kraju Libereckiego.

Twoja reakcja na artykuł?

21
84%
Cieszy
3
12%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group