Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4942
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ochrona środowiska na wysokim poziomie w powiecie jeleniogórskim

Wiadomości: powiat jeleniogórski
Wtorek, 30 października 2012, 7:40
Aktualizacja: Środa, 31 października 2012, 9:57
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Podczas sesji rady powiatu jeleniogórskiego, która odbyła się wczoraj (29.10.) w głównej siedzibie Starostwa Powiatowego podsumowano działania z zakresu ochrony środowiska realizowanych na terenie powiatu jeleniogórskiego w 2011r. – Mimo recesji finansowej w powiecie przeprowadzono szereg inwestycji. Starostwo Powiatowe i gminy wydały prawie 14,5 mln zł, z czego 11, 9 mln zł przeznaczono na ochronę wód, 2,5 mln zł na ochronę powietrza, a jedynie 3 tys. zł na gospodarkę odpadami – poinformował Piotr Włodarkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Starostwo przeprowadziło szereg zadań, które wpłynęły na poprawę stanu czystości wód, powietrza oraz gospodarki odpadami. - W zakresie ochrony wód i uporządkowania gospodarki ściekowej zrealizowano trzy zadania: Gmina Stara Kamienica zakończyła budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie miejscowości Stara Kamienica, Kopaniec i Kromnów, gdzie wybudowano ponad 24 km sieci kanalizacyjnej, 26 km sieci wodociągowej, 3 stacje uzdatniania wody oraz oczyszczalnię ścieków o przepustowości 200 m3 na dobę. Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 16 mln zł – mówił Piotr Włodarkieiwcz.

Gmina Janowice Wielkie wybudowała grawitacyjną sieć kanalizacyjną na terenie wsi Komarno, którą połączono z kolektorem w Maciejowej, dzięki czemu ścieki wędrują do oczyszczalni w Jeleniej Górze. Również w Jeżowie Sudeckim wybudowano 11 km sieci kanalizacyjnej, szereg studni i przyłączy. Całość inwestycji ma być zakończona w tym roku, a realizowany jest jeszcze kolektor tranzytowy, dzięki któremu ścieki z Jeżowa Sudeckiego, będą oczyszczane w Jeleniej Górze.

Zmodernizowano także ujęcia wód i sieci wodociągowych w Komarnie. W Karpaczu zmodernizowano stację uzdatniania wody wraz z ujęciem Majówka na potoku Bystrzyk. Wykonano kosztorys na modernizację kolejnej stacji uzdatniania wody i ujęcia Wilcza Poręba na potoku Łomnica. Zrobiono też dokumentację na budowę sieci wodociągowej i przyłączy w Miłkowie.

Wykonano też zadania związane z ochroną powietrza. - Gmina Stara Kamienica wykonała prace termoizolacyjne na budynku wielofunkcyjnej biblioteki miejskiej w Wojcieszycach, gdzie ocieplono dach i ściany obiektu, wymieniono okna i drzwi, a także wymieniono kocioł grzewczy. Zakończono też prace termoizolacyjne budynku po kościele ewangelickim w Kromnowie, gdzie powstała Artystyczna Galeria Izerska. Obecnie trwają prace związane z ogrzewaniem tego obiektu. W Piechowicach wykonano termoizolację budynku znajdującego się przy ul. Żymierskiego. W Janowicach Wielkich zrobiono dokumentację na modernizację kotłowni w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Zakończono też prace dociepleniowe budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Podchorążych w Jeleniej Górze, gdzie wymieniono także dach – powiedział Piotr Włodarkieiwcz.

W zakresie gospodarki odpadami wykonano: rozbudowę Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach-Kostrzycy, polegającą na budowie sektorów trzeciego i czwartego przeznaczonych do składowania odpadów, przebudowę sieci kanalizacyjnej, budowę instalacji zagospodarowywania gazu składowiskowego, budowę elektronicznej wagi pomiarowej o nośności 60 ton i długości 18 m, rozbudowę zasobni odpadów komunalnych w zakresie mechaniczno-ekologicznego przetwarzania śmieci, budowę linii sortowania odpadów i wyposażenie w system odpylania powietrza pochłaniającego pył wytworzony w trakcie procesów zachodzących na składowisku. Zakupione zostały również maszyny tj. kompaktor, samochody wielofunkcyjne, wózki widłowe, a także 400 pojemników do segregacji odpadów. Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 17 mln zł, z czego ok. 14 mln zł udało się pozyskać z Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~GAPA 30-10-2012 9:50
co za bzdury tutaj piszą
~ 30-10-2012 10:35
A selekcja smieci/odpadow? a rzeki/lasy pelne reklamowek, butelek plastykowych, opon itp. A palenie przez ludzi w kominach gumiakami, plastykami itp? nikt tego nie sciga,nie kontroluje- Jelenia Gora pograzona jest w smrodliwym smogu, gdy tylko sie wjezdza od strony Starej Kamienicy to smierdzi, ze dech zapiera....14 mln i Unii...matko jedyna. KTO TO SKASOWAL????
~! 30-10-2012 10:36
Ochrona powietrza? przeciez ludzie na opał nie maja i palą śmieci hahaha! Unijna ekologia hahahaaaa
~ 30-10-2012 11:15
"Nasze Państwo jest dłużnikiem na setki miliardów. Niech się samo aresztuje, a nas odda do rodziny zastępczej." Ostatnio przeczytalam taka wypowiedz. Bardzo mi sie podoba.Smiac mi sie chce z tych milionow wyc...nionych od UE na rzekomy cel, jakim jest ochrona srodowiska. Kon by sie usmial, naprawde!
~ 30-10-2012 11:20
ochrona środowiska ?????? to dlaczego niszczy się kolej która mogłaby zastąpić kopcące autobusy i samochody a po za tym GDZIE TE TRAMWAJE panie zawilec ???????
~Real 30-10-2012 11:38
No rozpasłe nierządy !!!!! macie się czym dzielić cooooooooooo!!!!!!!!!!!
~hihi 30-10-2012 12:06
Imponująco wypadły Piechowice, brawo dla burmistrza
~yooooooł 30-10-2012 12:23
EKologia? Zamieniliscie ogrzewanie węglem i koksem na drogi gaz z unijną akcyzą! Ludzie nie ogrzewaja mieszkań i żyja w wilgoci i i zimnie bo nie stać ich na ogrzanie pomieszczec, bo tak drogo! Ekologia taka, że pozbawiliscie przez to pracy tyle osób , że kosmos! A z kominow zamiast węgla cuchną teraz toksyny! palą ludzie, co mają!
~sumienie 30-10-2012 12:51
TA cała komisja POwinna się udać 1 listopada na cmentarze!! Wznieść się balonem i powąchać ten swąd palonych zniczy . Ekologia ? Ile kosztuje produkcja szkła na znicze,wszelkiego rodzaju pokrywek,przykrywek ,sztuczne kwiaty z Chin .Kiedy ludziska się obudzicie , gdzie jest hierarchia kościoła katolickiego która zezwala na takie bałwochwalstwo.1 XI dostaniemy roczną dawkę trucizn ,ja jadę do Czech!!Mówicie że jest bida a ile wydajecie na zbędne rzeczy, chcecie zagłuszyć sumienie ?Amen.
~qaz 30-10-2012 14:16
jasne, przyjedźcie wieczorem na Wyczółkowskiego - Morcinka to zobaczycie, a raczej poczujecie tę ekologię w powietrzu. Palone śmieci i butelki w piecach to standard. Z jednego domu na Wańkowicza (drugi od strony Żerowskiego) codziennie ostatnio bucha biały dym zaczadzając całą dzielnicę. Tym się zajmijcie bo ktoś kto to robi czuje sie bezkarny i ma gdzieś, że setkom mieszkańców utrudnia życie.
~~~ 30-10-2012 16:57
a na ochronę ludzi ile wydano?
~17sqandal 30-10-2012 17:00
cały przemysł zniszczyliście nie ma kto truć , dawne dobre czasy Celwiskoza to nawet w dzień wpuszczała do rzeki ścieki , Anilux też się dokładal , papiernia i tak dalej , teraz mozecie się cieszyć z wyników choć wolalbym by ten smrodek z Celwiskozy niż bezrobocie i biede. Ale WY macie dobre < slupki > pokazujące ze ekologia ma się dobrze w rejonie , moze i tak a co w zamian tych zniszczonych fabryk no co?
~Wrózka 30-10-2012 17:04
Najlepiej czujemy smog na Czarnym przy zachodnim wietrze i wieczorami jak Plastiki wypuszczą zapach zgniłej kapusty z komina . Z drugiej strony będzie nowy zapach przetwórstwa śmieci na paliwo. EKOLOGIA TO PIC,PIC,PICU NA KSIĘŻYCU. GDZIEŚ RODZINKĘ ZATRUDNIĆ TRZEBA NA PAŃSTWOWYM GARNUSZKU!!!!
~66666 30-10-2012 18:55
fajne te opinie , nie ma co! az dech zapiera, keidy patrzy się na te zdjęcia. Ilu urzędnikó potrzebuje nasza ojczyzna polszczyzna?
~peero 30-10-2012 19:05
ta ochrona to chwalenie sie z za biurka. Zobaczcie co sie dzieje po lasach i parkach, jak wyglądają wody . Tato nchwalą nas wy mnie a ja was. Tak trzymajcie dalej a wszyscy będziemy na śmietniku.
~pięćzplusem 30-10-2012 21:39
Czego to potrzebuje nasza mała ojczyzna panie i panowie komentatorzy? Może waszego jadu i zgryźliwości? Oferta jest czytelna - tylko wtórni a...lfabeci i zrzędy są przyszłością regionu. Alleluja i do tyłu!!!
~87878qw 31-10-2012 7:41
11 km ka...lizacji w Jeżowie Sudeckim. Chyba wykopali wielki dół i zasypali te rury w kręgach tak jak je z transportu przywieziono.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group