Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11652
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat jeleniogórski: Ochrona środowiska na wysokim poziomie w powiecie jeleniogórskim

Wtorek, 30 października 2012, 7:40
Aktualizacja: Środa, 31 października 2012, 9:57
Autor: Agrafka
powiat jeleniogórski: Ochrona środowiska na wysokim poziomie w powiecie jeleniogórskim
Fot. Agrafka
Podczas sesji rady powiatu jeleniogórskiego, która odbyła się wczoraj (29.10.) w głównej siedzibie Starostwa Powiatowego podsumowano działania z zakresu ochrony środowiska realizowanych na terenie powiatu jeleniogórskiego w 2011r. – Mimo recesji finansowej w powiecie przeprowadzono szereg inwestycji. Starostwo Powiatowe i gminy wydały prawie 14,5 mln zł, z czego 11, 9 mln zł przeznaczono na ochronę wód, 2,5 mln zł na ochronę powietrza, a jedynie 3 tys. zł na gospodarkę odpadami – poinformował Piotr Włodarkiewicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Starostwo przeprowadziło szereg zadań, które wpłynęły na poprawę stanu czystości wód, powietrza oraz gospodarki odpadami. - W zakresie ochrony wód i uporządkowania gospodarki ściekowej zrealizowano trzy zadania: Gmina Stara Kamienica zakończyła budowę kanalizacji sanitarnej i wodociągowej na terenie miejscowości Stara Kamienica, Kopaniec i Kromnów, gdzie wybudowano ponad 24 km sieci kanalizacyjnej, 26 km sieci wodociągowej, 3 stacje uzdatniania wody oraz oczyszczalnię ścieków o przepustowości 200 m3 na dobę. Łączny koszt inwestycji wyniósł prawie 16 mln zł – mówił Piotr Włodarkieiwcz.

Gmina Janowice Wielkie wybudowała grawitacyjną sieć kanalizacyjną na terenie wsi Komarno, którą połączono z kolektorem w Maciejowej, dzięki czemu ścieki wędrują do oczyszczalni w Jeleniej Górze. Również w Jeżowie Sudeckim wybudowano 11 km sieci kanalizacyjnej, szereg studni i przyłączy. Całość inwestycji ma być zakończona w tym roku, a realizowany jest jeszcze kolektor tranzytowy, dzięki któremu ścieki z Jeżowa Sudeckiego, będą oczyszczane w Jeleniej Górze.

Zmodernizowano także ujęcia wód i sieci wodociągowych w Komarnie. W Karpaczu zmodernizowano stację uzdatniania wody wraz z ujęciem Majówka na potoku Bystrzyk. Wykonano kosztorys na modernizację kolejnej stacji uzdatniania wody i ujęcia Wilcza Poręba na potoku Łomnica. Zrobiono też dokumentację na budowę sieci wodociągowej i przyłączy w Miłkowie.

Wykonano też zadania związane z ochroną powietrza. - Gmina Stara Kamienica wykonała prace termoizolacyjne na budynku wielofunkcyjnej biblioteki miejskiej w Wojcieszycach, gdzie ocieplono dach i ściany obiektu, wymieniono okna i drzwi, a także wymieniono kocioł grzewczy. Zakończono też prace termoizolacyjne budynku po kościele ewangelickim w Kromnowie, gdzie powstała Artystyczna Galeria Izerska. Obecnie trwają prace związane z ogrzewaniem tego obiektu. W Piechowicach wykonano termoizolację budynku znajdującego się przy ul. Żymierskiego. W Janowicach Wielkich zrobiono dokumentację na modernizację kotłowni w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Zakończono też prace dociepleniowe budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Podchorążych w Jeleniej Górze, gdzie wymieniono także dach – powiedział Piotr Włodarkieiwcz.

W zakresie gospodarki odpadami wykonano: rozbudowę Karkonoskiego Centrum Gospodarki Odpadami w Ścięgnach-Kostrzycy, polegającą na budowie sektorów trzeciego i czwartego przeznaczonych do składowania odpadów, przebudowę sieci kanalizacyjnej, budowę instalacji zagospodarowywania gazu składowiskowego, budowę elektronicznej wagi pomiarowej o nośności 60 ton i długości 18 m, rozbudowę zasobni odpadów komunalnych w zakresie mechaniczno-ekologicznego przetwarzania śmieci, budowę linii sortowania odpadów i wyposażenie w system odpylania powietrza pochłaniającego pył wytworzony w trakcie procesów zachodzących na składowisku. Zakupione zostały również maszyny tj. kompaktor, samochody wielofunkcyjne, wózki widłowe, a także 400 pojemników do segregacji odpadów. Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 17 mln zł, z czego ok. 14 mln zł udało się pozyskać z Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
483
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group