Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2812
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obwodnica południowa: start!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 18 grudnia 2009, 9:25
Aktualizacja: Sobota, 19 grudnia 2009, 8:12
Autor: TEJO
. Zmotoryzowani zastawiają się, czy obwodnica rzeczywiście odciąży zatłoczone autami – zwłaszcza w godzinach szczytu – centrum Jeleniej Góry.
Fot. TEJO
Już trwa formalna procedura wyboru wykonawcy robót budowlanych związanych z budową obwodnicy południowej Jeleniej Góry. Ponad dwukilometrowym odcinkiem drogi za 124 981 704 zł pierwsze auta pojada pod koniec 2011 roku.

– Zadanie obejmuje budowę odcinka drogowego o dł. 2.1 km, węzła drogowego nad drogą krajowa nr 3, budową dwóch obiektów mostowych oraz wiaduktu kolejowego nad torami PKP. Całkowita wartość projektu wynosi 124 981 704 PLN z tego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WD wynosi 46 080 230 PLN – poinformowano na oficjalnej stronie miasta.

Przed inwestorem sporo zadań. Choć odcinek drogi nie jest długi, koszty i zakres czynności zwiększają budowy dwóch przepraw i wiaduktu nad torami. Inwestycja zacznie się od budowy odcinka drogowego z obiektami inżynierskimi i przebudową uzbrojenia podziemnego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wincentego Pola do skrzyżowania z ulicą Sudecką – wylot w kierunku na Karpacz i Kamienną Górę.

Ważnym elementem będzie też budowa węzła „Grabarów”. Tam powstanie wiadukt drogowy o konstrukcji stalowej nad krajową „trójką” wraz z przebudową istniejących zjazdów w kierunku ulicy Wincentego Pola oraz budową nowego mostu i przebudową istniejącego przez rzekę Bóbr.

Po gorącym sporze dotyczącym pozwolenia na zaciągnięcie przez miasto kredytu na budowę tej oczekiwanej inwestycji, wiosną przyszłego roku ruszą roboty budowlane. Zmotoryzowani zastanawiają się, czy obwodnica rzeczywiście odciąży zatłoczone autami – zwłaszcza w godzinach szczytu – centrum Jeleniej Góry. I nie brakuje głosów, że nic się nie zmieni, dopóki obwodnica południowa nie zostanie zrealizowana w całości. Projektowana inwestycja jest bowiem tylko częścią większego projektu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~gosc niedzielny 18-12-2009 10:17
..."Zmotoryzowani zastawiają się, czy obwodnica rzeczywiście odciąży zatłoczone autami – zwłaszcza w godzinach szczytu – centrum Jeleniej Góry."... ano nie zmieni się nic, w dalszym ciągu będą korki bo ruch tranzytowy generowany jest na kierunku Radomierz - Jakuszyce lub Radomierz - Zgorzelec. Ruch lokalny generowany jest natomiast w większości na osi Zabobrze - Cieplice - Sobieszów. Tak ska...lizowany ruch w żaden sposób nie koreluje z budowaną za ciężkie pieniądze obwodnicę południową. No cóż, Sajnog sprzedał swoje i przydupasów głosy "ZA" - za wiceprezydenta... i jest git... :-/
~Małek 18-12-2009 10:49
Nie odciąży! Każdy o tym wie a PO chciało mieć sztandarową inwestycję przed wyborami rozpoczętą aby móc wpisać ją na listę sukcesów!
~psy szczekają - karawana .... 18-12-2009 11:19
Sceptykom - od czegoś trzeba zacząć, a nie biadolić. Pytie mi się tu znalazły. Kraczą, kraczą, a prywata z ich krakania wyziera, choć usiłują ją skrywać za niby publicznym interesem. Takim nikt w życiu niewygodny, jeśli nie działa bezpośrednio na ich korzyść.
rymcycymcy 18-12-2009 11:41
Jestem ZA tą budową ...będzie fajna, pusta dróżka do wieczornych driftów i ściganek :)
Ryba 18-12-2009 11:41
Dziury drogowe sa ustawione w jednej lini. Twarzami skierowane w strone obwodnicy. Sedzia podnosi pistolet... START! ;)
~ZODI 18-12-2009 11:58
a co z tymi którzy jadą z Radomirza do Kowar,Karpacza. Obwodnica odciąrzy szczegulnie Wojska polskiego.Droga Radomierz-Szklarska poręba leci przez zabobrze a tam nie jest tak kiepsko jak na Wojska w szczycie
~Małek 18-12-2009 12:47
ZODI jaka pisownia taki sposób myślenia i a...lizowania.
~dlaczego??? 18-12-2009 13:19
DLACZEGO nie jest realizowany pierwotny projekt, który zakładał również budowę nowego fragmentu na północny zachód od istniejącej Wincentego Pola i to w wariancie po 2 pasy w każdą stronę. Pierwotnie zakładano także bezkolizyjne skrzyżowanie z Wincentego Pola. Obecny projekt to pseudo obwodnica!!! Dwa pasy w każdym kierunku ruchu będą bowiem tylko na odcinku ul. Sudecka do estakady nad torami, która ma być tylko po jednym pasie ruchu!!! Nie ma to zatem nic wspólnego z obwodnicą... a będzie jedynie zwykłą dróżką... MASAKRA - krótkowzroczność może okazać się tak samo zgubna jak rezygnacja kiedyś z przewidzianej już w latach 80-tych estakady w ciągu Jana Pawła II aż do mostu na Bobrze - skutek zaniechać tamtego projektu odczuwamy dzisiaj na najbardziej zatłoczonym skrzyżowaniu w mieście
~Alfons. 18-12-2009 13:27
brawoiiiiiiiiiiiiiii
~zenonek 18-12-2009 13:57
"...za 124 981 704" - ale co? dni?
~drive 18-12-2009 14:18
Dobrze, od czegos trzeba zaczac ta obwodnice. Jak sie keidys ja dokonczy to i tranzyt przez miasto sie poprawi i na Zgorzelec i Jakuszyce. Nawet na tym krotkim nowym odciunku juz znacznie lepiej sie np z Zabobrza poleci na Karpacz juz nie mowie o tzw turystach jadacych do Karpacza. Gdyby tylko znali skrot przez Wojanow i Myslakowice napewno by jezdzili.
Patol 18-12-2009 14:19
Wieśniacy w jeleniej górze korków nie widzieli! To co się w jeleniej górze dzieje to jest płynna jazda!
~ 18-12-2009 16:13
OBWODNICA JEST POTRZEBNA ! PAULINUM-HOTEL ,POKÓJ W KARPACZU -MIASTECZKO GOŁĘBIEWSKI , SANDRA -HOTELE I GOŚCIE .DLATEGO POTRZEBNA OBWODNICA IM . JELENIEJ TO NIE POMOŻE . KORKI ŚĄ GDZIE INDZIEJ A NIE NA WOJSKA POLSKIEGO I SUDECKIEJ. A CO TO ZA OBWODNICA GDZIE W MACIEJOWEJ TRUDNO PRZEJECHAĆ ! ALE TO NIC ,ZBUDUJEMY. !!!! GŁUPI POMYSŁ ALE NIC TO .
~Herodzik 18-12-2009 16:14
Dokładnie to co Patol napisał. Wielu z was nie było na trasie w okolicach Radiomia gdzie są wieczne \'wahadełka\', w Lublinie, czy chociażby w Piotrkowie Trybunalskim. A co do tematu to przestańcie już wielcy znaFcy się wypowiadać o tym, że ta obwodnica gówno da. Bo da - tak jak napisał ZODI, Karpacz, Kowary - TIRY, turyści w Autobusach i prywatnie a także ludzie, którzy tam mieszkają. Panie ~dlaczego??? co Pan piszesz? Czy dla Pana obwodnica musi mieć conajmniej 3 pasy, pewnie jeszcze zjazd do restauracji itp. Obwodnica służy do jednego i nie potrzeba wcale wielu pasów, może być tylko jeden w jednym kierunku a będzie dalej obwodnicą i spokojnie spełni swoje obowiązki, bowiem: \"Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.\"
~joko 18-12-2009 17:29
Zgadzam się z Małkiem - to będzie sztandarowa inwestycja obecnej władzy, tylko po zakończeniu tej kadencji centrum JG zginie w gigantycznym korku od ulicy Bankowej do wyjazdu na Jeżów - za sprawą Castoramy, Pasażu Grodzkiego i (chyba) Focus Mal. Nikt z jajogłowych nie zna sposobu na udrożnienie tego ciągu komunikacyjnego.
~do Redakcji 18-12-2009 18:17
<i> dziękujemy:-) x 2 </i>
kazimierzp 18-12-2009 18:25
@ "dlaczego" z 13;19! W żadnym z wariantów Obwodnicy Południowej nie było estakady nad ul. Grunwaldzką. Ani w pierwszej wersji w wykopie pod torami kolejowymi, ani estakada według projektu z 1978 roku, czy wariant płaski, a także ostateczna estakada według projektu z lat dziewięćdziesiątych XX wieku! Według tamtych planów zagospodarowania przestrzennego ruch z Zabobrze (I,II) do centrum miasta ruch mieszkańców Zabobrza miał być prowadzony nową trasą obok garbatego mostku do ul. Kilińskiego. Wtedy też nie planowano Zabobrza III które zamknęło istniejącą obwodnicę "w kleszcze"!
~Małek 18-12-2009 18:41
Otóż jajogłowi znają sposób, ale jak to ktoś słusznie zauważył lobby hotelarskie, które w ostatnim czasie w Karpaczu wyłożyło duuużo pieniędzy na nowe obiekty skutecznie przekonało wszystkich o celowości powstania tej inwestycji. Oni wydali kilkaset mln złotych a teraz sobie życzą aby zapewniono im dojazd - na koszt Twój, Twój i Twój Jeleniogórzaninie.
~Do Herodzika 18-12-2009 18:46
Masz rację-"Obwodnica to droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego." A widziałeś jak ta nasza ma przebiegać? - całkowicie przez miasto, między dwoma osiedlami, pod górą i na słupach nad ulicą. Cały czas przez miasto!!!
~(gość portalu) 18-12-2009 19:34
A ja w obronie Herodzika. "Masz rację-"Obwodnica to droga prowadząca wokół miasta...", ale dalej stoi napisane jak wół: "dzielnicy, centrum lub śródmieścia" Zdanie wypadałoby doczytać do końca lub - w tym przypadku - chociaż do połowy, zanim podejmie się rzeczową dyskusję.
~wanda1 18-12-2009 21:38
Dziękuję, szybciej dojadę do Western City
~ 18-12-2009 21:57
W Polsce istnieje pojęcie obwodnicy śródmiejskiej.
~kar12 18-12-2009 23:24
a ja jestem przeciw bo będzie biegłą tuż obok mojego domu ;/
ebee 18-12-2009 23:50
W całym cywilizowanym świecie nowoczesny system dróg to symptom rozwoju i magnes dla biznesu.......... Ale nie ........w Jeleniej Górze. Tu wszystko jest na NIE !!! EBEE
~Szofer 19-12-2009 0:02
Jestem kierowcą od 1958r. turystą od 1948r. /pierwsze wejście na Śnieżkę/ i Jeleniogórzaninem od 1945r. /pozdrawiam wszystkich przedszkolaków z przedszkola nr1 przy ul.Morcinka/. Z tego powodu przecztałem informację o rozpoczęciu procedury wyłaniania wykonawcy I-go etapu południowej obwodnicy Jeleniej Góry /?/ i również chcę się ustosunkować do tego problemu. Otóż autor powyższej informacji, moim zdaniem, ma problemy z językiem polskim. Bo pisze "już trwa ..." a powinno być "nareszcie trwa..." . Następnie autor pisze o dwóch przeprawach a powinien pisać o dwóch mostach. Przeprawa jest wówczas gdy ktoś lub coś przeprawia się przez most /lub w bród/ na drugą stronę rzeki. No i te 704zł podane z aptekarską dokładnością. A w końcówce groszy już nie było? No a komentarze? Po pierwsze obwodnica = droga po obwodzie czyli okrążająca centrum lub całe miasto lub miasteczko a nawet wieś. Ale czy napewno? Pierwsza obwodnica Jeleniej "wali" prosto przez środek Zabobrza. Tak samo obwodnica Lubania. A obwodnica Mysłakowic je omija ale nie łukiem ale idealnie prosto. Po drugie: inwestycja jest podzielona na etapy. Tak samo jak budowa autostrady A4 Olszyna -Medyka czy A1 Gdańsk - Chyżne. Po trzecie; czy rozładuje korki w centrum? Nie. Ale zmniejszy natężenie ruchu na skrzyżowaniu ul.Wojska Polskiego z ul.Sudecką. W szczególności w wakacje, ferie świąteczne i w długie i krótkie weekendy. A przy okazji czy warto było budować stację benzynową na Sudeckiej? Ja bym tu widział parking / Dialog, Gimnazjum, akademik, mieszkańcy Ptasiej, dwa sklepy motoryzacyjne, laboratorium a...lityczne i można by było "wykroić" zatokę dla autobusów/. A po czwarte: czy ktoś zna przebieg obwodnicy? A może Jelonka przedstwiłaby plan miasta /lub jego części/ w skali 1:10000 z dokładnym przebiegiem. Dla porównania podaję, że posiadam niemiecki atlas samochodowy , w którym przedstawiono autostrady w budowie i planowne oraz podano rok oddania do użytku. Czy u nas to jest możliwe?
~lukaszek 19-12-2009 0:56
Największy problem to skrzyżowanie koło tesco, mc donald, castorama http://pokazywarka.pl/ogd883/
~lukaszek 19-12-2009 1:07
Niestety castorama i mcdonald wykluczają ślimaka - czerwona lina wiec można zastosować takie rozwiązanie: http://pokazywarka.pl/wjt8nk/ Co do przejść dla pieszych można zrobić kładki i po kłopocie
~gość zm.j.g. 19-12-2009 19:40
Jestem ciekawa ,co z wykupem prywatnych gruntów na odcinku od węzła "Grabarowskiego" do ul.Podgórnej. Zakaz zabudowy tych terenów trwa od 1975r związany jest z planem zagospodarowania przestrzennego -m.in. dot. budowy obwodnicy południowej?
~Grendal 20-12-2009 0:15
Patrzcie jaki to piękny kraj. Stąd nie widać, bo bloki zasłaniają ale tam za tymi blokami wybudujemy piękną "obwodnicę" wg. planów z 75-go roku ubiegłego stulecia. Może nie są zbyt świerze ale od tamtego czasu nic nowego nie wymyśliliśmy. Trochę drogo ale zaciągniemy kredyt, po tysiaku na mieszkańca i wybudujemy. Przed wyborami będzie jak znalazł. To, co? Budować? Budować! Stać NAS!
ebee 20-12-2009 0:54
Brawo Szofer !!! Same trafne uwagi.Zresztą nie tylko Twoje. Ale nasi rajcy " wiedzą lepiej". Pozdrawiam: EBEE
~Jan 20-12-2009 14:23
Czy Pan Markoni mogłby w imieniu swoich wiernych internautów strony www Jolonka ,poprosić \"decydentów obwodnicy\" o zamieszczenie na \"Jelonce\" choćby wycinka planu obwodnicy tego I etapu - bo bez takiej wiedzy wszystkie uwagi na temat tego czy jest potrzebna, czy rozwiąże problem komunikacyjny na tym odcinku ,itp. - nie mają sensu. Serdecznie pozdrawiam Pana Markoniego, życzę Szczęśliwych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group