Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 6604
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa: start!

Piątek, 18 grudnia 2009, 9:25
Aktualizacja: Sobota, 19 grudnia 2009, 8:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa: start!
. Zmotoryzowani zastawiają się, czy obwodnica rzeczywiście odciąży zatłoczone autami – zwłaszcza w godzinach szczytu – centrum Jeleniej Góry.
Fot. TEJO
Już trwa formalna procedura wyboru wykonawcy robót budowlanych związanych z budową obwodnicy południowej Jeleniej Góry. Ponad dwukilometrowym odcinkiem drogi za 124 981 704 zł pierwsze auta pojada pod koniec 2011 roku.

– Zadanie obejmuje budowę odcinka drogowego o dł. 2.1 km, węzła drogowego nad drogą krajowa nr 3, budową dwóch obiektów mostowych oraz wiaduktu kolejowego nad torami PKP. Całkowita wartość projektu wynosi 124 981 704 PLN z tego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WD wynosi 46 080 230 PLN – poinformowano na oficjalnej stronie miasta.

Przed inwestorem sporo zadań. Choć odcinek drogi nie jest długi, koszty i zakres czynności zwiększają budowy dwóch przepraw i wiaduktu nad torami. Inwestycja zacznie się od budowy odcinka drogowego z obiektami inżynierskimi i przebudową uzbrojenia podziemnego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Wincentego Pola do skrzyżowania z ulicą Sudecką – wylot w kierunku na Karpacz i Kamienną Górę.

Ważnym elementem będzie też budowa węzła „Grabarów”. Tam powstanie wiadukt drogowy o konstrukcji stalowej nad krajową „trójką” wraz z przebudową istniejących zjazdów w kierunku ulicy Wincentego Pola oraz budową nowego mostu i przebudową istniejącego przez rzekę Bóbr.

Po gorącym sporze dotyczącym pozwolenia na zaciągnięcie przez miasto kredytu na budowę tej oczekiwanej inwestycji, wiosną przyszłego roku ruszą roboty budowlane. Zmotoryzowani zastanawiają się, czy obwodnica rzeczywiście odciąży zatłoczone autami – zwłaszcza w godzinach szczytu – centrum Jeleniej Góry. I nie brakuje głosów, że nic się nie zmieni, dopóki obwodnica południowa nie zostanie zrealizowana w całości. Projektowana inwestycja jest bowiem tylko częścią większego projektu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1051
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group