Wtorek, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5216
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Obwodnica Maciejowej coraz bliżej

Niedziela, 10 maja 2015, 8:06
Aktualizacja: Poniedziałek, 11 maja 2015, 7:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Obwodnica Maciejowej coraz bliżej
Fot. Przemo
Projekt obwodnicy Maciejowej został wybrany, a Komisja Rozwoju i Komisja Gospodarki Komunalnej na wspólnym posiedzeniu wydały pozytywną opinię na zamianę gruntów, więc Miasto może przystąpić do dalszych prac.– To ułatwi turystom i nam wjazd do Jeleniej Góry, a przede wszystkim ułatwi życie mieszkańcom Maciejowej – powiedział wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Projekt obwodnicy Maciejowej zakłada drogę jednojezdniową, z odcinkami pasów do wyprzedzania, które mają mieć długość 1,2 – 1,5 km (w sumie na odcinku 3 km będzie możliwość wyprzedzania). Cała droga ma mieć 5,3 km długości i obejmować 4 skrzyżowania, w tym planowane są dwa ronda o średnicy wyspy środkowej 26 metrów (przy łączeniu z ul. Wrocławską i Dzierżonia). Ponadto projekt zakłada dwa mosty prefabrykowane na potoku Radomierka, a także jeden przepust przeciwpożarowy dla nadleśnictwa.

- Wcześniej analizowaliśmy różne warianty. Jeden z przebiegów był skrócony i miał kończyć się w rejonie pętli autobusowej. Wiązało to się jednak z wejściem w teren zabudowany i wyburzeniem kilku budynków, co nie byłoby mile widziane przez mieszkańców – mówił Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. - Drugi wariant zahaczał o Gminę Janowice Wielkie i planiści uznali, że wspólne budowanie może spowodować problemy w przyszłości, dlatego został wybrany wariant pośredni – dodał J. Bigus.

Projekt obwodnicy nie obejmuje drogi rowerowej, która znajduje się już przy ul. Wrocławskiej. - To ma być droga przyspieszonego ruchu, prawdopodobnie ograniczenie prędkości będzie do 90 km/h i wprowadzanie tu ruchu rowerowego by było niebezpieczne dla rowerzystów – stwierdził wiceprezydent W. Łużniak.

Budowa obwodnicy w ramach ZIT-u Aglomeracji Jeleniogórskiej ma kosztować ok. 40 mln. zł., wiceprezydent przekonuje, że środki na budowę, która ma otrzymać do 85 proc. dofinansowania unijnego – są zabezpieczone. Prace budowlane mają być wykonywane od jesieni 2016 r., a zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2018.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group