Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 8623
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Obligacje na budowę szkoły

Sobota, 27 lutego 2021, 6:01
Autor: WAC
Mysłakowice: Obligacje na budowę szkoły
wizualizacja
Fot. UG Mysłakowice
Rada Gminy Mysłakowice podczas ostatniej sesji wyraziła zgodę na emisję obligacji komunalnych. Środki uzyskane w ten sposób zostaną przeznaczone na budowę nowej szkoły w Mysłakowicach.

Obecnie Szkoła Podstawowa w Mysłakowicach mieści się w pałacu królewskim nie spełniającym obowiązujących standardów technicznych. Brak hali sportowej powoduje, że lekcje wychowania fizycznego odbywają się w dawnej sali balowej. Budynek wymaga wielomilionowego remontu, który w zasadzie nie poprawi sytuacji lokalowej, bo ogranicza ochrona konserwatorska. Szkoła jest też za mała - powoduje to konieczność korzystania z drugiego również zabytkowego budynku dla klas 1-3.

W celu rozwiązania tego problemu Gmina Mysłakowice podjęła działania w celu budowy nowej szkoły dla ok. 450 uczniów. Projekt budowy obejmuje: budynki szkoły z aulą, halę sportową, kompleks boisk, infrastrukturę drogowo-pieszo-rowerową, plac zabaw i parking.

Przeprowadzenie tego kluczowego i strategicznego dla mieszkańców gminy zadania będzie wiązało się z wyemitowaniem obligacji komunalnych w kwocie 20 mln zł z okresem spłaty do 2039 roku - informuje wójt gminy Mysłakowice Michał Orman. - Kwoty wykupu obligacji w poszczególnych latach zostały dostosowane do wysokości nie wpływającej negatywnie na bieżące funkcjonowanie gminy. Sytuacja finansowa naszego samorządu nie zostanie pogorszona. Wyczekiwana od wielu lat inwestycja jest zadaniem końcowym programu odbudowy infrastruktury oświaty na terenie gminy Mysłakowice. W 2017 roku zmodernizowano i rozbudowano przedszkole w Mysłakowicach, w latach 2018-2019 wykonano termomodernizację szkoły w Łomnicy.

Optymistyczny wariant budowy nowej szkoły w Mysłakowicach przewiduje realizację inwestycji w latach 2021-2023. Nie wyklucza się jednak wydłużenia tego okresu. Szacuje się, że koszt całkowity inwestycji wyniesie około 40 mln zł. W tej chwili gotowa jest już pełna dokumentacja projektowa wraz ze wszystkimi uzgodnieniami. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na pierwszy etap realizacji zadania w 2021 roku, dotyczący robót ziemnych, budowy przyłączy i fundamentów. Na realizację tej części inwestycji w tegorocznym budżecie gminy zarezerwowano około 2 miliony złotych. Przetargi na kolejne etapy zadania, które będą finansowane ze środków z emisji obligacji, zostaną przeprowadzone w 2022 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

29
63%
Cieszy
4
9%
Hahaha
1
2%
Nudzi
1
2%
Smuci
4
9%
Złości
7
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
925
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group