Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 7873
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O wystawie o jeleniogórskiej secesji – z uznaniem

Czwartek, 9 listopada 2017, 9:29
Autor: WAC
Jelenia Góra: O wystawie o jeleniogórskiej secesji – z uznaniem
Fot. WAC
Wiele pozytywnych recenzji zbiera wystawa poświęcona jeleniogórskiej secesji, która prezentowana jest w Muzeum Karkonoskim. Jedną z osób, którym podobała się forma i treść ekspozycji jest krajoznawca i przewodnik turystyczny z Łodzi Jarosław A. Janowski . Ma on też pomysły na dalsze „życie” ekspozycji po jej zamknięciu.

- Jako krajoznawca, a zarazem łódzki przewodnik turystyczny, z uznaniem i ogromnym szacunkiem odnoszę się do wystawy czasowej „Secesja i Jelenia Góra. Obraz miasta i epoki” prezentowanej w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim, która zdaje mi się być w pełni kompletnym i bardzo poprawnie poukładanym zbiorem secesyjnych muzealiów. Dlatego też jestem w pełni przekonany, że jej przesłanie powinno być znacznie trwalsze i zaistnieć m.in. w przestrzeni miejskiej Jeleniej Góry w postaci dobrze oznakowanego i zilustrowanego szlaku turystycznego. Poza tym uważam, że ta konkretna ekspozycja, w miarę możliwości organizacyjnych, winna być pokazana także w innych placówkach muzealnych naszego kraju, znajdujących się przede wszystkim w Płocku, Kłodzku, Wrocławiu oraz w Łodzi. Staranność jaką nosi w sobie ta szczególna wystawa winna być wzorem dla innych i to nie tylko ze względu na jej tematykę, ale również ze względu na solidność jej wykonania – napisał Jarosław A. Janowski do naszej redakcji.

- Bardzo się cieszymy z każdego dobrego słowa na temat naszej pracy - mówi dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła. - Motywuje nas to do dalszego działania Odnosząc się do pomysłów pana Jarosława, to żadne z muzeów, które wymienia - do tej pory - nie skontaktowało się z nami i nie wyraziło zainteresowania jej wypożyczeniem. Wszystkie te placówki posiadają ekspozycja na temat secesji, nie wiem jednak czy nasza wystawa mająca wymiar bardzo lokalny jeleniogórski byłaby dla nich interesująca. Dodatkowy, kłopot z pokazaniem wystawy w innym mieście wiąże się też z faktem, że część eksponatów pochodzi od różnych muzeów oraz kolekcjonerów prywatnych, którzy musieliby wyrazić na to zgodę. – wyjaśnia dyrektor.

Jak mówi G. Zawiła, Muzeum Karkonoskie zamierza wkrótce wydać mapkę centrum miasta, na której znajdą się najważniejsze jeleniogórskie zabytki. Będą na niej też zaznaczone najbardziej reprezentatywne przykłady secesyjnych kamienic przy ul. Zamenhofa i Matejki. Publikacja będzie dostępna m.in. w Muzeum Karkonoskim oraz Informacji Turystycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group