Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1949
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O pieniądzach z ironią i pieprzeniem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 8 grudnia 2009, 12:54
Aktualizacja: Środa, 9 grudnia 2009, 7:55
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Prztyczki, przytyki, wycieczki osobiste i duża porcja ironii – takie elementy zdominowały dzisiejszą dyskusję na kolejnym posiedzeniu jeleniogórskiej rady miejskiej podczas debaty o wprowadzeniu zmian do budżetu na przyszły rok.

Pierwszym ważniejszym punktem obrad dzisiejszego posiedzenia było zaprzysiężenie Moniki Filip, nowej radnej niezależnej wybranej z listy Wspólnego Miasta. Radna zajęła miejsce przy stole w… szeregach lewicy. Rozdzieliła Zbigniewa Ładzińskiego od Jerzego Pleskota. Uważnie przysłuchiwała się obradom, w których uczestniczyła pierwszy raz. W pierwszym swoim głosowaniu tyczącym zmian w budżecie wstrzymała się od głosu.

Radny Cezary Wiklik zapytał prezydenta Marka Obrębalskiego, dlaczego na jego stronie internetowej w aktualnościach wciąż widnieje tekst z poprzedniej kampanii wyborczej dyskredytujący jego ówczesnego kontrkandydata Miłosza Sajnoga, dziś pełniącego funkcję zastępcy prezydenta.

Czytamy tam, między innymi, że „Sąd Okręgowy uznał, iż pan Miłosz Sajnog nie posiada wsparcia w pozyskiwaniu środków unijnych, wokół pana Miłosza Sajnoga są osoby o wątpliwych kompetencjach, obietnice wyborcze pana Miłosza Sajnoga są bez szans na realizację”. – Czy tak powinien wyrażać się szef o swoim podwładnym? – pytał radny Wiklik. Prezydent Obrębalski powiedział, że wspomniany tekst to sprawy przeszłości, ale nie odniósł się do kwestii, dlaczego wciąż jest on w rubryce „Aktualności” na jego stronie.

Sam Miłosz Sajnog nie czuje się z tego powodu urażony. – Sprawa dotyczy przegranego przez Platformę Obywatelską procesu przed drugą turą wyborów w 2006 roku. Jest to dziś casus badany przez studentów politologii: pierwszy w Polsce przypadek, kiedy to partia polityczna na swoją korzyść zinterpretowała orzeczenie sądu korzystne dla powoda, czyli organizację pozarządową, jaką jest Wspólne Miasto – powiedział zastępca prezydenta. – Dużo jest o tym w Internecie – dodał. Podkreślił, że jeśli taka informacja jest na stronie prezydenta, to świadczy o braku kindersztuby, ale nie stanowi to dla niego problemu.

Radni długo debatowali o zmianach w przyszłorocznym budżecie, który trzeba będzie odchudzić o 22 miliony złotych. Wynika to z braku realizacji założonych dochodów. Mniej pieniędzy zostanie przeznaczone na inwestycje. Ten kontekst stał się przyczyną analizy niepowodzeń i zarzucenia uwagami ekipę prezydenta Marka Obrębalskiego. Przy okazji radni ulżyli sobie w docinkach.

Kiedy podniesiono sprawę nieprawidłowości w działaniach zakładów gospodarki lokalowej, zastępca prezydenta Jerzy Lenard odparował, że to Józef Sarzyński, który przez dwie kadencje sprawował jego urząd, nie poczynił nic, aby sytuację uzdrowić (poza krytykowanym połączeniem czterech zgm w dwa zgl). Wywołany Józef Sarzyński dał do zrozumienia, że to normalne u nas zrzucać winę na poprzedników, kiedy samemu się nie jest w stanie czegoś zrobić. – Pan jednak powinien poszukać winowajcy w osobie Jerzego Ł., ja to już historia – żartował J. Sarzyński cytując anegdotkę o trzech kopertach. – Pan jest na etapie wypisywania trzech kopert dla swojego następcy. W jednej będzie, żeby zrobić rewolucję, w drugiej – wymienić współpracowników, w trzeciej – napisać kolejne trzy koperty – powiedział wywołując śmiech radnych.

W poważniejszym tonie wypowiedział się zastępca przewodniczącego rady Józef Zabrzański. Pokreślił, że sprzeciwiał się budżetowi, bo ten był zły. – Ale proszę was, nie róbcie nic, aby go jeszcze bardziej, przepraszam za słowo – spieprzyć – zaakcentował. – Uuuuuu – zabuczało w rajcowskich ławach. - Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem - ripostował na stonie wiceprzewodniczący J. Sarzyński.

Grażyna Malczuk (Sojusz Lewicy Demokratycznej) wytknęła Markowi Obrębalskiemu, między innymi, czcze obietnice dotyczące inwestycji. – Mówił pan trzy lata temu, zarzucając poprzedniej ekipie, że nie potrafiła sprowadzić inwestorów, że stoją oni za rogatkami tylko trzeba umieć ich zachęcić. I co? – zapytała radna. – I nic. Oni wciąż stoją – powiedział ktoś teatralnym szeptem. Radna Malczuk poradziła szefowi miasta, aby przyjrzał się sytuacji w Nowogrodźcu. – Jest o wiele mniejszy od Jeleniej Góry i świetnie sobie radzi ze strefą ekonomiczną i inwestorami – dodała.

Zbigniew Ładziński sprzeciwił się zamiarowi zabierania szkołom pieniędzy, które same wypracują. – To 240 tysięcy złotych. Chyba stać nas na to, aby poszukać takiej kwoty w innych źródłach – powiedział. Prezydent Obrębalski przyznał mu rację i zgłosił autopoprawkę. Tyle tylko, że będzie ona tyczyła przyszłego roku. W tym szkoły musiały oddać miastu środki, które zarobiły na różnej działalności. – Taka była pana poprzednia decyzja – wypomnieli Markowi Obrębalskiemu radni Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie poprawki do budżetu przyjęto przy 12 głosach za, 10 przeciw i jednym wstrzymującym się.

W dalszej części obrad rozpatrzono projekt uchwały w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2010 rok, a także przyjęcie Miejskiego Programu Przeciwdziałania
Narkomanii na lata 2010-2015. Debatowano też o zgodzie na podwyższenie kapitału zakładowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Przedstawiono także projekt uchwały w sprawie warunków i trybu wspierania , w tym finansowego, rozwoju sportu kwalifikowanego w Jeleniej Górze oraz stypendiów i nagród za wybitne wyniki sportowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~poradnik 8-12-2009 13:12
Panie Obrębalski, może lepiej odejść już dziś, zanim wszystko się zawali z końcem kadencji?
rymcycymcy 8-12-2009 13:19
Mnie tu zastanawia co może oznaczać poziom podniesienia mikrofoników widoczny na drugiej fotografii ...i któremu to panu leży całkiem na blacie ? ;)
~paradise 8-12-2009 13:24
Czy Rada nadal jest zdominowana prze imPOtentów POlitycznych!?
~czechna 8-12-2009 13:31
Wszystkiego najlepszego dla pani Moniki Filip, na wyboistej drodze życia, jaką jest droga radnego do sukcesu samorządowego. Tejo świetnie oddał za pomocą fotek atmosferę jak panowała -i często panuje- w ratuszowej sali.
~wie39 8-12-2009 13:33
szczególnie zainteresowany sprawami miasta jest ten co ziewa-zdjęcie nr 4.Zobaczcie sami...
~analityk 8-12-2009 13:47
Jeżeli gość nie panuje nad własnym, wcześniej napisanym tekstem, to jak może panować nad skomplikowanym organizmem miejskim?
~wychowawczyni 8-12-2009 13:50
Panie Zabrzański! Z takim poziomem i takim słownictwem jest dla pana miejsce gdzie indziej. Dość mamy kundlizmu w Radzie Miejskiej.
~Yeti 8-12-2009 14:18
Nie chce mówić niegrzecznie ale oni biorą tyle tysięcy wypłaty ze mogliby sami ruszyć swoje zadki i poszukać inwestorów. Tylko po co jak można brać kasę za to ze się bluzga na innych a samemu nic nie robić. Ludzie którzy pracują za 800zł więcej robią niż ci co są tutaj na zdjęciach.
~Gregor 8-12-2009 14:20
Towarzystwo wzajemnej adoracji, dal tych ludzi liczy sie własne interesy, za co oni biorą wynagrodzenie, p.... w twarz, powiedzą że deszcz pada
~bleble 8-12-2009 14:21
Te nowe Panie Radne są chyba zaskoczone poziomem i słownictwem wybrańców narodu???
~Sindi 8-12-2009 14:57
Fotka nr.4- rewelacyjne ujęcie. Pełna kultura osobista pana ziewającego... no chyba, że on wtedy śpiewał... to sorka:)
~jędrek 8-12-2009 15:16
Zdjęcie nr.4: Radny Sarzyński jak LEW. Tylko grzywa już trochę wytarta.
~ana 8-12-2009 15:35
Tev wykarmione geby elegancko ubrani i kombinuje a co by tu temu jeleniogorzaninowi dolozy zeby mu sie lepiej zylo farsa a nie Rada........
~achorn 8-12-2009 15:57
Na zdjęciu Nr. 4 wydaje mi się, że ten Pan śpiewa właśnie końcówkę "Internacjonała", i ma ułożone usta do ....."powstańcie których" (dręczy głód). Zaś Koledze JP nie dziwię się, że tak obcina wzrokiem nową Radną, bo to mimo wysoko zakrytego biustu to i tak niezły Dziewczak.(słowo od Leśmiana) A ponieważ obydwóch Panów Radnych osobiście lubię, to życzę im miłego wieczoru!
~ 8-12-2009 16:07
Bogurodzicę odśpiewuje na zdj. nr 4 :-)
wupe 8-12-2009 16:28
na szczęście wkrótce wybory
~LRR 8-12-2009 17:46
Brawo dla Pana Wiklika za spostrzegawczosc, blyskotliwosc i jak mniemam wlasciwa doze poczucoa humoru ;-) Naszych wodzow miasta nie trzeba osmieszac, wszak sami robia to najlepiej...
~ah 8-12-2009 17:51
jelonko wstyd obrady rady miejskiej tak nazwać Obrady wybranej rady jest to wymiana poglądów w ramach demokracji Radni dyskutują na budżetem Zamiast uświadamiać społeczeństwu wy dajecie tak skandaliczny tytuł tejo wstyd
~~~pisiorek 8-12-2009 18:23
To co dzisiaj zaprezentował Wiklik, Mróz, Malczuk to istny prymitywizm! Kampania wyborcza zaczęta! Do boju radni, a Obrębalski i tak zwycięży bo ośmieszacie się na każdym kroku! My chcemy spokoju a nie krzykactwa!
*piipi* 8-12-2009 18:53
..do - [~Rymcycymcy ..] .. to ty nie wiesz ? ~NOWOCZESNOŚĆ..*wchodzi nawet na te *SALONY ! ..a więc: 1) - mikrofon moze słuzyc do pobudki ! ( ..patrz.zdj.nr.4] 2) - mkrofon moze sluzyc do udzielenia *fajnej porady [ ..patrz.zdj.nr.12 ] 3) - ..a takze do *podglądania piękna ukrytego w kobiecym ciałku ( ..patrz.zdj.nr.8 ]
~hugo 8-12-2009 19:23
te twarze przypominają sztucze skupienie, zero radości i optymizmu odwalają swoją fuszerkę ale nic dla nas.gdzie uśmiech lub coś pozytywnego są zmęczeni, to po co nam zmęczeni radni.oni nic pozytywnego nie wnoszą.(w tej sytuacji te miny mówią za siebie, jakich mamy włodarzy miasta)ale kiesa własna nabita itp. itd.
~do hugo 8-12-2009 20:19
Te twarze są smutne dlatego że prezydent wkrótce odejdzie
~ 9-12-2009 0:17
wystarczy pojechac do legnicy zeby zobaczyc jaki tam jest gospodarz i jak jest ladnie ,czysto
~ 9-12-2009 6:58
Pozdrawiam wszystkich dowcipnisiów a szczególnie ~achron......"i już panią,pana polubiłem" .Jerzy Pleskot.
~Koja II 9-12-2009 12:20
Szanowni Radni! - może ktoś odpowie na forum - co z tymi nieprawidłowymi działaniami ZGlów? Cisza czy zapadły jakieś konkrety - a może tylko skończyło się pyskówkaą i spychoterapią?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group