Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8555
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „O ósmej na arce” a potem... kolejna „Inwazja”. Trzeci dzień festiwalu teatrów

Niedziela, 7 sierpnia 2011, 19:44
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 7:43
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: „O ósmej na arce” a potem... kolejna „Inwazja”. Trzeci dzień festiwalu teatrów
Fot. Petr
Dzisiejsze popołudnie pod Ratuszem w Jeleniej Górze przebiegło w atmosferze teatralnego dyskursu na temat dziecięcej ciekawości świata a potem inwazji wojennej na miasto celem humanizowania socjalizmu. Było tłumnie, mimo złej pogody. Innymi słowy, teatry wędrują pełną parą.

„O ósmej na arce” w wykonaniu aktorów Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze oraz „Inwazja” Divadlo KVELB TTEATRE z Czech – oto spektakle, które można było zobaczyć dzisiaj o godz. 16.00 i 17.15 w ramach Festiwalu Teatrów Wędrujących 2011. Przedsięwzięcia, które od trzech dni przyciąga na Plac Ratuszowy i plac przed hotelem „Mercure” w Jeleniej Górze rzesze mieszkańców miasta, jak również turystów i gości z Polski i zagranicy.

– Przyjechaliśmy tutaj z Krakowa. O festiwalu dowiedzieliśmy się od znajomych z facebooka, którzy mieszkają w Szklarskiej Porębie. Przyjęliśmy od nich zaproszenie i, jak się okazuje, było to słuszne posunięcie. Wczorajsza „Inwazja” była rewelacyjna, dzisiejsza też, bo utrzymana w zupełnie innym klimacie, takim trochę orwellowskim. „O ósmej na arce” też było niezłe, choć to przedstawienie skierowane przede wszystkim do dzieci więc one powinny ocenić – mówili nam Jacek i Maja Pawlikowscy, biorący udział w teatralnym wędrowaniu.

Istotnie bowiem, „O ósmej na arce” to sztuka przygotowana z myślą o najmłodszych fanach teatru, która w sposób przystępny maluchom opowiada o przyjaźni, sprawiedliwości, o tym, co jest dobre, a co złe czy innych problemach natury filozoficzno-egzystencjalnej. Co ważne, spektakl kładzie nacisk na uzmysłowienie rodzicom, że z dzieckiem można i powinno się jak najczęściej rozmawiać na poważne, „dorosłe” tematy.

Co zaś się tyczy czeskiej „Inwazji” jest to projekt pieczołowicie przygotowany i zasługujący na większą uwagę przede wszystkim przez swoją wymowę – pantomimiczny dialog z publiką, w jaki wchodzą improwizatorzy inwazji wojennej na miasto Jelenia Góra ukazuje typowe dla tej sytuacji reakcje: pogodzenie się z losem, entuzjazm, obojętność czy zagubienie. Interesujący i warty oglądnięcia eksces w wykonaniu naszych najbliższych sąsiadów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group