Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7008
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: O krajobrazach Kowar, których już nie ma

Środa, 30 października 2013, 7:45
Aktualizacja: 7:49
Autor: Mea
Kowary: O krajobrazach Kowar, których już nie ma
Fot. Zbigniew Piepiora
Powodzie w mieście, kolej kowarska czy górnictwo uranowe – to niektóre tematy, o których mówiono podczas seminarium krajoznawczego „Mijające krajobrazy Kowar 2013” w Urzędzie Miasta Kowary.

- Na seminarium poruszano problematykę dotyczącą m.in. dawnej zabudowy Śnieżki, zmian w leśnictwie w ostatnim 30-leciu, rewitalizacji kowarskiej starówki i CUMiPZ „Przedwiośnie” – mówił Zbigniew Piepiora, jeden z wykładowców.

Burmistrz mówił o „Zabudowie Śnieżki na podstawie starych widokówek”, Franciszek Gawor o „Górnictwie uranowym w Kowarach po II wojnie światowej”, Bartosz Lipiński o „Rewitalizacji kowarskiej starówki”, Marek Jankowski o „Turystyce w Kowarach na bazie kopalni Jelenia Struga”, a Sławomir Adamski o „Kopalni Podgórze. Prawda i mity o polskim uranie”.

Z kolei Krzysztof Sawicki poruszał temat „Prawnuczki królowej Wiktorii, mieszkanki Karkonoszy”, Jarosław Zając zwracał uwagę na „Zmiany w leśnictwie na przełomie lat 1973-2013, a Krzysztof Tęcza opowiedział o „Kolei w Kowarach”. Ponadto Elżbieta Zakrzewska mówiła o „Zmianach w Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki Zdrowotnej”, a Zbigniew Piepiora o „Aspektach ekonomicznych powodzi w Kowarach”.

- Niewątpliwą atrakcją imprezy była możliwość zwiedzenia wystawy ukazującej dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Albrechta Haselbacha oraz wystawy rzeźby Jerzego Jakubowa – opowiadał Zbigniew Piepiora.

– Zapraszam na kolejne ogólnopolskie seminaria krajoznawcze z cyklu „Mijające krajobrazy” w przyszłym roku. Wydarzenia planowane są w Jeleniej Górze, Kowarach i Świeradowie Zdroju – mówił Krzysztof Tęcza, prowadzący spotkanie.

Seminarium zostało zorganizowane przez Komisję Krajoznawczą Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, Komisję Krajoznawczą Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Urząd Miejski w Kowarach. Wydarzenie objął patronatem honorowym burmistrz miasta Mirosław Górecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
509
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
 
Aktualności
Dzieci wciąż się szkolą
 
Aktualności
Strzelają w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group