Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6693
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O internetowym nałogu, czyli ewangelizując poprzez teatr

Niedziela, 25 września 2011, 8:08
Aktualizacja: 8:08
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: O internetowym nałogu, czyli ewangelizując poprzez teatr
Fot. Organizator
Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w ramach jubileuszowej piątej edycji trwającego przez dwa dni Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Chrześcijańskich w Polkowicach zostali uhonorowani Złotą Maską za widowisko pt. „Fejsbóg”. Przedmiotem festiwalu było przygotowanie przez uczestników miniatury scenicznej, związanej z tegorocznym hasłem, które w tym roku brzmiało „Idźcie na cały świat i nie bójcie się głosić Ewangelii”.

Poprzez udział w festiwalu, młodzi spotykają się z kulturą chrześcijańską i stają się jej kreatorami. Sami pracują nad scenariuszami, kostiumami, scenografią i aranżacją ról, co wyzwala w nich twórcze zaangażowanie. Lecz ponadto, wyznających podobne wartości, którym nie wystarcza przeciętność, szukających prawdy i chcących w sposób artystyczny wyrażać swoje przekonania. Hasło festiwalu skłania młodych uczestników do rozważań na temat Ewangelii, niosącej ze sobą uniwersalne prawdy i drogowskazy, modele pozytywnych zachowań i postaw.

Po eliminacjach przed komisją festiwalową pod wodzą księdza Artura Kotrysa (niegdyś związanego z jeleniogórską parafią p.w. Świętych Erazma i Pankracego i niezapomnianego katechety – przyp. red.) z Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, na scenie Auli Jana Pawła II wystąpili uczniowie z jeleniogórskiej „siódemki”. Okazją do zaprezentowania efektów ich pracy był spektakl zatytułowany „Fejsbóg”, który został świetnie przyjęty przez polkowicką młodzieżową publiczność uczestniczącą w festiwalu na czele z organizatorami - grupą teatralno-ewangelizacyjną „Maska”.

„Fejsbóg” to historia o przesłaniu kerygmatycznym. Podobnie jak profesjonalne produkcje teatralne typu „Bóg Fejs” Zbigniewa Kowalskiego w wykonaniu warszawskiej Trupy Czango, „Fejs Bóg” Szymona Turkiewicza i „Ojciec Bóg” Katarzyny i Jacka Wasilewskich w reż. Macieja Perchucia czy ekranizacja książki Bena Mezricha „Miliarderzy z przypadku” – film Davida Finchera „The Social Network”, szkolne przedstawienie tematyką nawiązuje do fenomenu jednego z największych portali internetowych dzisiejszych czasów - Facebooka.

- Inscenizacja jest nie tyle satyrą na niewolników portali społecznościowych i współczesnego bożka nowej ery internetowej, co przypowieścią o przebaczaniu i możliwości powrotu do domu Boga Ojca, aby na nowo odnaleźć swoje miejsce w historii zbawienia i odkryć miłość Bożą do każdego z nas. Jezus Chrystus nie przyszedł przecież do sprawiedliwych, ale właśnie do grzeszników, do tych, którzy się źle mają – mówi Piotr Grosman, opiekun grupy teatralnej z SP7. Tutaj wyzwolenie z nałogowego korzystania z wirtualnego świata przynosi prosta modlitwa małej chrześcijanki i interwencja Świętego Boga z nieba. Ten posyła na ziemię swojego anioła.

To już druga Złota Maska na festiwalu w Polkowicach w kolekcji grupy teatralnej z „siódemki”. Po raz pierwszy młodzi aktorzy otrzymali Złotą Maskę za spektakl pt. „Wyjście z Egiptu” na podstawie starotestamentowej Księgi Wyjścia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group