Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11232
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O gustach się nie dyskutuje... a jednak!

Sobota, 28 października 2017, 12:10
Aktualizacja: Niedziela, 29 października 2017, 5:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O gustach się nie dyskutuje... a jednak!
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (27.10) w Galerii BWA odbyło się spotkanie, podczas którego rozmawiano o pięknie i kiczu, a wiec o gustach. Rozmowę poprowadziła Magda Ujma, kuratorka wystawy „Krajobraz z jeleniem”, którą w placówce przy ul. Długiej 1 można oglądać do 4 listopada. Gośćmi spotkania byłi: prof. Anna Markowska (Uniwersytet Wrocławski) oraz dr Łukasz Białkowski (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie).

- O gustach się nie dyskutuje, ale stąd właśnie tytuł tego spotkania, który miał być prowokacyjny - powiedziała Magda Ujma. - Chcemy porozmawiać jaka jest rola galerii w takim mieście jak Jelenia Góra, czy ma kształtować gusty odbiorców, czy ma tę sprawę zostawić samą sobie - kontynuowała kuratorka wystawy, która potwierdza, że w naszych czasach nastąpiło takie pomieszanie, że nie wiemy co jest w dobrym guście, a co nie. Piękno wymieszało się z kiczem - podkreśliła prowadząca spotkanie.

- Stwierdzenie, że o gustach się nie dyskutuje nie do końca ma rację bytu - stwierdziła dyrektor BWA Janina Hobgarska, która przekonuje, że nasz gust kształtowany jest przez środowisko, w jakim się wychowujemy. - Poprzez programy działalności galerii, szkolne, edukacyjne, dodatkowe w szkołach, kontakty rodziny ze sztuką i aktywne uczestnictwo w kulturze kształtujemy gust - powiedziała dyrektor Galerii BWA.

W trakcie dyskusji była też mowa o krajobrazie miejskim w odniesieniu do Jeleniej Góry. - Piękno w polskim pejzażu ma charakter wyspowy. Nie ma myślenia całościowego - zauważa M. Ujma zdaniem której nie można całkowicie iść pod publiczkę podając przykład malowania blokowisk na kolory pastelowe. - To jest ta mania pastelozy opisywana przez Filipa Springera, ale to nie wynika raczej z gustów mieszkańców, którzy mają serdecznie dosyć wściekłych kolorków, tylko z tego, co taki projektant sobie myśli - dodała prowadząca "Rozmowy o gustach". W Jeleniej Górze absolutnie jeleń ma swoje miejsce w krajobrazie - podkreśliła.

To, co najbardziej podoba wszystkim, zwykle ma cechy bardziej kiczowate, ale w naszych czasach tak się pozmieniało, że kicz przestał być wstydliwy. Dzisiaj to, że kicz się podoba świadczy o tym, że ktoś ma w ogóle potrzebę obcowania ze sztuką - stwierdziła J. Hobgarska, która zauważa, że nie brakuje artystów, którzy tworzą "pod publiczkę", aby mieć z czego żyć, ale w większości przypadków artysta kreuje gust, jednak nie może pójść w stronę zbyt ambitnej sztuki, bo będzie z tego klapa.

Wystawę "Krajobraz z jeleniem" możemy oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych do 4 listopada. Dzisiaj (28.10) odbędą się warsztaty ze scenariusza komiksowego, a od 7 listopada zacznie się montaż nowej wystawy, w ramach której poznamy twórczość żydowskiego rzeźbiarza i animatora kultury działającego w przedwojennej Warszawie — Abrahama Ostrzegi (ur. 1889).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group