Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 6334
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nowy pałac na rzecz sąsiedzkiej współpracy

Wiadomości: Kowary
Wtorek, 3 marca 2015, 7:49
Aktualizacja: Środa, 4 marca 2015, 8:12
Autor: Mea
Fot. Mea
Odsłonięcie miniatury niemieckiego Pałacu Bad Muskau odbyło się wczoraj (02.03) w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. – Model będzie prezentowany na targach w Berlinie i Löbau promując pogranicze i zacieśniając współpracę z Göerlitz – mówił Marian Piasecki, właściciel Parku Miniatur.

Pałac Bad Muskau, nazywany również Nowym Zamkiem, wzniesiony został w XVI w. W czasie wojen napoleońskich stał się własnością księcia Hermanna von Pücklera. Ten znany podróżnik i architekt zaprojektował założenie parkowe otaczające pałac, będące obecnie Mużakowskim Parkiem Narodowym.

– Pałac długo popadał w ruinę. W ostatnich latach został odbudowany. W tym roku przypada 200-tna rocznica budowy parków do niego przyległych, które znajdują się po stronie Polskiej. Historycznie należały niegdyś do Dolnego Śląska. Park , jako jedyny w Saksonii, wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa Natury i Kultury UNESCO i łączy Niemców oraz Polaków. Pałac jest mało znany, ponieważ znajdował się przy strefie granicznej, gdzie nikt nie miał wstępu. Obecnie każdy może go zwiedzić – mówił Marian Piasecki.

Model pomniejszony 25 razy kosztował ponad 200 tys. zł. Pół roku robiło go ośmiu najlepszych rzemieślników z regionu. Jest to 46. eksponat w Parku Miniatur. – Miniatura w rzeczywistości ma ok. 4 m szerokości, 5 m długości i 2 m wysokości. Robiłam w niej okna, balkoniki i gzymsy. Nie jest to łatwa praca, ale bardzo nowatorska i satysfakcjonująca – opowiadała Justyna Nowicka, modelarz z Parku Miniatur.

W uroczystości wzięli udział: Bernard Lange - starosta Göerlitz, Andreas Bänder - burmistrz Bad Muskau, skąd pochodzi pałac, Bożena Wiśniewska - burmistrz Kowar oraz Wiesław Dzierzba z Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

- Miniatura wygląda jak oryginał i bardzo mi się podoba. Pałac był zapomniany przez wiele lat. W ubiegłym roku zakończyliśmy jego odbudowę i zachęcamy do zwiedzania. Będziemy realizować różne projekty w ramach współpracy przygranicznej i cieszę się, że strona polska zrealizowała miniaturę, promując tym samym zarówno pałac, jak i Park Mużakowski – mówił Bernard Lange.

- Jestem zaskoczony pięknem pałacu i podobieństwem do oryginału. Będziemy promować Park Miniatur i powiat jeleniogórski, by nasi mieszkańcy przyjeżdżali tu poznawać nowe atrakcje. Jest to kolejny etap współpracy regionów polsko-niemieckich – stwierdził Andreas Bänder.

Celem spotkania było również omówienie warunków wystawienia miniatury Pałacu Bad Muskau i miniatury ratusza Göerlitz na Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB 2016 w Berlinie, jak również wzięcia udziału w targach Konwenta 2015 w Löbau. Ponadto ustalono warunki prezentowania we wrześniu miniatury Pałacu Moszna w Hali Stulecia we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~dadek1 3-03-2015 7:55
A gdzie są zdjęcia
~Anzelm B. 3-03-2015 8:18
Panie Marianie, serdeczne gratulacje ! Życzę stu lat i więcej zdrowia, wigoru i takiego, jak zawsze, samozaparcia i dążenia do celu. Jest Pan chlubą regionu, województwa i całej Polski.
~lusia 3-03-2015 8:25
Mea coś mi nie pasuje e tytule i nie wiem czy to ma być na rzeż na rzecz czy jeszcze coś a może tu już jakiś nowy język a nie wiem. Od redagującego przydało by się czegoś więcej niż od przedszkolaka.
~ooo 3-03-2015 9:27
Gratulacje , gratulacje !!
~lusia 3-03-2015 9:51
A miasto Görlitz to piszemy bez e, a jeśli już to winno brzmieć Goerlitz bez ö to taka drobna uwaga.
~Rico 3-03-2015 9:51
Bravo dla Pana Piaseckiego i jego Parku Miniatur .Jestem dumny z tego ,że mogę czasami moim gościom pokazać coś interesującego , co ich zaskoczy w czasie odwiedzin
~ok 3-03-2015 19:23
przez moment odnosiłem wrażenie, że Pan Marian stanął na krześle. A on po prostu stoi przed piękną miniaturą. Na wszelki wypadek uprzedzam, że stać na krześle może tylko szogun i prezydent Bron
~krajan 3-03-2015 21:12
Gratulacje dla pana Piaseckiego !!!
~olof 3-03-2015 21:23
Serdeczne pozdrowienia Panie Marianie i Gratulacje za ogrom pracy, dzięki której powstają wspaniałe miniatury.
~ostrożnie 4-03-2015 0:06
Przestrzegam przed pokazywaniem pałacu we Wrocławiu, bo tam miejscowa hołota zza Buga nie mająca za grosz szacunku do kultury Dolnego Śląska go obsmarka, zasyfi i zdemoluje.
~@ 4-03-2015 9:20
Do wyżej...Ale co oni ci konkretnie uczynili? no ten Wrocław...chyba coś strasznego, bo wpisujesz się pod każdym artykułem. Co do parku...tez gratuluję! Doceńmy to, co kiedys powstało na tych ziemiach, bogactwo kultury, nie wszystko może być kontynuowane, ale to tez nasze bogactwo i to zachowajmy. Nasz region wzmocni sie dzięki współpracy, bo na Warszawe czy Wrocław nie ma co liczyć. Możemy brać przykład z Czechów, oni własność zwrócili dawnym właścicielom i wcale im sie nie pogorszyło. Dawni własciciele, dawna arystokracja, też Niemcy zainwestowali swoje pieniądze na Czechach, uczą się czeskiego,bo im zależy.
~Do~ 4-03-2015 13:47
Do wyżej: A co tobie słoiku z Wrocławia zrobili jeleniogórzanie, że przesiadujesz na naszych forach i atakujesz każdego, kto napisze coś krytycznego o twoim ukochanym Wrocławiu? Masochista czy co? Lecz swoje wrocławski kompleksy u specjalisty, a nie na naszych forach. Nawet nie widzisz jaki jesteś śmieszny. Napisz jeszcze coś o molestowaniu w dzieciństwie - mam niezłą bekę ilekroć czytam twoje durne teksty na poziomie gimnazjum. Co do pałacu, to przede wszystkim należy go wystawiać w naszym regionie i w Niemczech. Wrocławianie wolą zwiedzać galerie handlowe i większość z nich nawet nie wie, gdzie leży Muskau.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group