• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 5:18
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 1748
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nowoczesne centrum sportowe w Jakuszycach

Wiadomości: Polana Jakuszycka
Czwartek, 24 marca 2016, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 25 marca 2016, 11:20
Autor: DUM
Fot. Archiwum DUM
– Do 2018 roku w Jakuszycach powstanie wielofunkcyjne centrum sportowe, nie tylko doskonale przystosowane do uprawiania sportów zimowych, ale umożliwiające aktywne spędzanie czasu przez cały rok – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski. Oprócz tras biegowych i biathlonowych na Polanie Jakuszyckiej wybudowane zostanie boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada oraz kryta pływalnia.

Marszałek Przybylski zaprezentował koncepcję, która jest efektem prac zespołu złożonego z przedstawicieli Polskiego Związku Narciarskiego, Nadleśnictwa Szklarska Poręba, Polskiego Związku Biathlonu i Stowarzyszenia Bieg Piastów. Przewodniczącym zespołu był Julian Gozdowski, inicjator i komandor Biegu Piastów, największej polskiej imprezy narciarstwa biegowego, która od 40 lat odbywa się w Jakuszycach.

Planowana inwestycja to nowoczesna baza sportowa, uwzględniająca trasy biegowe i biathlonowe ze strefą startu, mety oraz pętlą karną, strzelnicę biathlonową, boisko piłkarskie i bieżnię lekkoatletyczną o długości 200 m oraz górkę saneczkową i rowerową dla dzieci i młodzieży. W głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Obiekt został zaplanowany zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.

- Polana Jakuszycka już teraz jest wizytówką Dolnego Śląska, a dzięki tej nowoczesnej inwestycji ma szansę stać się wizytówką całej Polski na świecie – mówił podczas dzisiejszej konferencji Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Wielofunkcyjność centrum pozwoli na to, żeby korzystali z niego i zawodowcy, i amatorzy, zarówno zimą, jak i latem – zapewniał marszałek.

Zgodnie z przedstawionymi założeniami główny hol powstającego obiektu będzie połączony bezpośrednio z peronem kolejowym, a w podziemiach będą znajdowały się parkingi. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. W centrum znajdzie się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart.

Inwestycję nadzorować będzie spółka samorządu województwa Dolnośląski Park Innowacji i Nauki. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na początek roku 2017. Centrum sportowe będzie powstawało w dwóch etapach: od maja do listopada 2017 i od kwietnia do października 2018 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~Rico 24-03-2016 8:28
Boisko piłkarskie i bieżnia lekkoatletyczna w tym miejscu pasują tak jak kwiatek do kożucha .To tak jakby na Szrenicy lub Samotni zaproponowano takie samo boisko z bieżnią , he,he .. Z resztą się zgadzam i popieram,mam nadzieję ,że z tym boiskiem nie wyjdzie , z narciarskim pozdrowieniem
~JanuszJG 24-03-2016 8:41
W takim razie, jeżeli Polana Jakuszycka już teraz jest wizytówką Dolnego Śląska, a dodatkowo po inwestycji ma być wizytówką całej Polski na świecie, to powinno zadbać się o prawidłowe skomunikowanie pociągów na stacji Szklarska Poręba Górna. Jak dla mnie wielką pomyłką jest to, żeby nie było możliwości zrobienia prawidłowego rozkładu jazdy, a nawet dla przykładu puszczenie SZT z Jeleniej Góry bezpośrednio do Liberca oraz Harrachova.
~MateuszSzP 24-03-2016 9:12
Te nowoczesne centrum sportowe to jedna wielka szkarada taka sama jak ten współczesny duch gór. Jest to tak brzydkie że aż odstrasza, jak widać w Polsce niema żadnych koncepcji urbanistycznej tylko jeden drugiemu daje łapówki. Na koniec jest to bardzo obskurne i nieładne i niestety zeszpeci cały krajobraz górski.....
~fufik 24-03-2016 9:38
I koniec amatorskiego sportu w Jakuszycach. Szkoda... Ciekawe, czy w końcu wybudują to boisko na dachu, chcę zobaczyć, jak słynne wiatry polany zwiewają piłkę i samych zawodników :-)
~karkonosz 24-03-2016 9:46
założenia są dobre a co z tego wyjdzie zobaczymy.Terminy podane moim zdaniem na tak dużą inwestycję są nie realne,biorąc pod uwagę klimat Jakuszyc,obym się mylił.
~narciarstwo amatorskie 24-03-2016 9:53
O głupoto!!!To już koniec Jakuszyc!!!. Tak!!! - wylać betonem całą Polanę, pokryć asfaltem wszystkie ścieżki, usunąć krzewy i drzewa bo przeszkadzają!!!Wszędzie postawić ogromne głośniki, bilbordy, itp.tablice z napisami zkaz jazdy rowerem, zakaz jazdy na nartach, zakaz spacerów itp. I tak już za dużo jest tych kiosków, barów itp. Za dużo imprez, "biegów" nabijających kabzy organizatorom i nie tylko:((( A nikt z "mądrych" jeszcze nie wpadł na wspaniały pomysł wybudowania Galerii , Biedronki czy Lidla przy malowniczej Izerze? O jakże byłoby wygodnie jadąc rowerem czy na biegówkach wstąpić na zakupy!
~fąfeliusz 24-03-2016 10:15
No i słynny hotelik pod Śnieżką okaże sie przytulnym domkiem w porównaniu do przedstawionej wizualizacji. Rozum poszedł się .........., pozostała wiara w cuda - jakoś to będzie. Z naciskiem na "jakoś".
~tja 24-03-2016 10:20
1 kwietnia za tydzień,pospieszyliście się z tym njusem.
~Grześ 24-03-2016 11:30
W całej rozciągłości popieram wpis z 9,53. Imprezy kwalifikowane gonią jedna drugą. Trasy sportowe są zadbane w miare sensownie, cała reszta byle jak. Widac z kazdym rokiem zmiany na niekorzyść dla bezpłatnych amatorów, brak jest sensownych parkingów (zastawianie obecnych miejsc przez uczestników zawodów i ich obsługę, miejsca dla VIPów, TV itp, które skutecznie rugują przyjezdnych, choć to rozumiem). Widać postepujacą komercjalizację Polany, a jednocześnie trochę za sprawą klimatu na który nie mamy wpływu kurczy sie sezon i zasięg terenu ze śniegiem. Na trasach otwartych chętni amatorzy poruszają sie nieomal na "styk" ze sobą. Ani to fajne, ani bezpieczne. Mimo wszystko ja i znajomi będziemy do Jakuszyc przyjeżdżać choćby ze względu na niepowtarzalność miejsca i kult tego miejsca.
~PL 24-03-2016 14:02
A miejsce na Biedronkę obok będzie przewidziane , tradycyjnie powinna powstać obok
~rastablasta 24-03-2016 14:44
a będzie basen olimpijski? aha i stadion czy będzie wymiarowy, ktoś już kiedyś Szklarskiej obiecywał stadion, jest ich normalnie 100. NIE RÓBTA SOBIE JUŻ JAJ, CO? Hotel w Szklarskiej też miał być i co? i nic ;)
~ 24-03-2016 17:19
Ech... To juz nie bedzie ta Polana... Szkoda, iz z takim brzydkim projektem pchaja sie do mojego "drugiegi domu" Na szczescie gory Izerskie zawsze beda... Pozdrawiam:-)
~uzi 24-03-2016 18:19
Komuś odstawili leki?... Jakie środki i skąd Pan marszałek zamierza przeznaczyć na Germanię 2 w Jakuszycach? Samo wykonanie podziemnego parkingu pochłonie tony materiałów wybuchowych. Na rany Chrystusa i jego krewniaków!!! UTOPIA!!!
~ 24-03-2016 19:10
Kiedyś się w góry jeździła dla natury i mniejszego kontaktu z ludźmi, którzy tej natury nie lubią. A teraz co, będzie się jeździło na asfalt powdychać spaliny dojeżdżających i spotkać ludzi, którzy przeniosą najgorsze zwyczaje z naszych brudnych i zaniedbanych miast?
~Yrezi Rewor 24-03-2016 20:06
19:10 Święta racja! Ps. Śmiecenie, to ochydna cecha, ale śmiecenie w górach, to już wybitne prostactwo!!!
~Yrezi Rewor 24-03-2016 20:08
Ups;-) Ohydna...
~Juliusz 24-03-2016 20:50
To co jest planowane do zabudowy na Polanie Jakuszyckiej pasuje tak samo jak Hotel Gołębiewski w Karpaczu. Szpecące budownictwo nie komponujące się z Karkonoszami.
~Człowieniu 25-03-2016 8:20
Inwestycja wspaniała. A wy marudy jesteście odpowiedzialni za to że Jelenia Góra i kotlina jest w czarnej dupie. To wy zapuściliście to miasto i region. Tym razem chociaż nie przeszkadzajcie swoimi zjadliwymi działaniami.
~kibic 25-03-2016 8:54
Temat Kowalczyk skończony,na MP wczoraj zero ludzi,nic tam nie powstanie,nie ma co dmuchać balona !
~kertoip 25-03-2016 10:16
Pozdro od Kertoipa z Piechowic, miasta grzechu i od jego kochanego psa! ;)
~aaaaaaad 25-03-2016 10:18
Od ulicy to wygląda jak galeria handlowa... gorzej już chyba być nie mogło..
~miś 25-03-2016 10:25
Zgadzam się z ''kibic'' i tak nic nie powstanie a ludzie się tylko napinają... Wszędzie tylko mówią, przedstawiają projekty a i tak nie ma środków bądź zezwoleń. Jedyne co pewne to jak mówią, że tu czy tam powstanie Biedronka- to będzie na bank!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group