Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 6024
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Nowoczesne centrum dla mieszkańców i lotników

Niedziela, 29 września 2013, 8:44
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 września 2013, 7:14
Autor: Mea
Region: Nowoczesne centrum dla mieszkańców i lotników
Fot. Mea
„Izba pamięci lotniczej”, sala konferencyjna, biblioteka, czytelnia, pracownia informatyczna oraz plastyczna, sala spotkań oświatowych, pięć pokoi gościnnych z łazienkami i aneksem kuchennym, a także remiza strażacka. To wszystko mieści się w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich. Otwarto je wczoraj (28.09.) w Jeżowie Sudeckim.

W uroczystości wzięli udział m.in. partnerzy projektu z gminy Vierkirchen, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, Aeroklubu Jeleniogórskiego, Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżowie Sudeckim, sołtysi okolicznych wsi oraz mieszkańcy Jeżowa Sudeckiego.

- Zakończyliśmy adaptację dawnej Szkoły Szybowcowej na Euroregionalne Centrum Spotkań Gmin Partnerskich. Projekt kosztował ponad 3 mln zł, z czego 85 proc. została dofinansowana z Unii Europejskiej. Obiekt będzie służył zarówno mieszkańcom, jak i lotnikom – podkreślał Edward Dudek, wójt Jeżowa Sudeckiego.

Inwestycja dofinansowana została przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego –„Inwestujemy w waszą przyszłość” Program Operacyjny Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013.
Podczas uroczystości wystąpili uczniowie z Zespołu Szkół w Jeżowie Sudeckim oraz zespół Vocalis z programem „Lata dwudzieste... lata trzydzieste”. Odbyły się też pokazy modeli latających, przygotowane przez członków Koła Modelarskiego. Była prezentacja historii dawnej Szkoły Szybowcowej.

- Budynek powstał w 1934 r., jako trzeci obiekt przedwojennej Szkoły Szybowcowej. Była to druga taka placówka na świecie, a zaczęła działalność w roku 1923. Niemcy po I wojnie światowej nie mogli latać samolotami. Jedyną możliwością były loty szybowcami. Sprowadzono tu dwóch pilotów znających się na budowie szybowców: Gottloba Espenlauba i Edmunda Schneidera. Ten ostatni założył tu zakład szybowcowy i sprzedawał swe produkty na całym świecie – opowiadał Stanisław Błasiak, emerytowany pilot Polskich Linii Lotniczych Lot, mieszkający w Jeżowie Sudeckim.

W ramach projektu do końca roku odbędą się dwie imprezy: spotkanie osób związanych z historią lotnictwa (17-18 października) oraz Euroregionalny Dzień Seniora (14 grudnia).

- To ważny obiekt dla gminy, dzieci będą mogły korzystać z pracowni i biblioteki oraz aktywnie spędzać tu czas poznając historię lotnictwa i Jeżowa Sudeckiego – mówiła mieszkanka Małgorzata Cichońska-Gęgotek.
- Pamiętam w jak kiepskim stanie był ten budynek, teraz wygląda przepięknie. Nie było wcześniej w naszej wsi domu kultury, a teraz mamy nowoczesne centrum - dodała Barbara Mela.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
64
Tak
14%
Nie
86%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group