Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7747
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlęcin: Nowe oświetlenie w Wieży Książęcej w Siedlęcinie

Piątek, 30 października 2020, 6:00
Autor: WAC
Siedlęcin: Nowe oświetlenie w Wieży Książęcej w Siedlęcinie
Fot. użyczone/Elżbieta Bojczuk
Zakończyły się prace przy wymianie instalacji elektrycznej i oświetlenia w Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

Największą atrakcją Wieży Książęcej w Siedlęcinie są unikatowe, średniowieczne malowidła. Niestety zwiedzający zabytek nie mogli w pełni podziwiać szczegółów przedstawionej na nich historii legendy o sir Lancelocie z Jeziora, gdyż zainstalowane w obiekcie oświetlenie było przestarzałe i nie przystawało do zabytkowych wnętrz wieży. Nie pozwalało też na właściwą ekspozycję eksponatów na wystawach czy też podświetlenie najciekawszych elementów wystroju.

Dzięki dotacji ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 180 000 zł jaką otrzymało opiekujące się budowlą stowarzyszenie "Wieża Książęca w Siedlęcinie", stara instalacja została wymieniona. Należy dodać, że wymagany do realizacji inwestycji wkład własny w wysokości 30 tys. zł stowarzyszenie pozyskało dzięki zbiórce prowadzonej poprzez portal: www.zrzutka.pl

Modernizacja instalacji elektrycznej i oświetlenia to nie jedyne inwestycje jakie w tym roku zostały przeprowadzone w obrębie zabytku w Siedlęcinie. Dzięki dwóm dotacjom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jednej z gminy Jeżów Sudecki kontynuowano rozpoczęte w 2019 roku prace przy renowacji częściowo zarwanych stropów i sufitów piętra przylegającego do wieży dworu.

Kolejne działania remontowe zaplanowane są na następne lata. W pierwszej kolejności prace dotyczyć będą zabezpieczenia i wzmocnienia fundamentów dworu. Planowane są również roboty we wschodnim łączniku, mające na celu udostępnienie turystom bloku kuchennego (kuchni z kominem, spiżarni oraz piwnicy).

Wieża książęca w Siedlęcinie to największa i najlepiej zachowana średniowieczna wieża mieszkalna w tej części kontynentu. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia jaworskiego Henryka I (z dynastii Piastów). Prawie w całości zachowała się w oryginalnej postaci. Najcenniejszym elementem wyposażenia są średniowieczne malowidła z legendą o sir Lancelocie z Jeziora. Oprócz tego w wieży zachowały się m.in. oryginalne XIV-wieczne drewniane stropy oraz – robiąca wielkie wrażenie na zwiedzających – XVI-wieczna więźba dachowa.

Twoja reakcja na artykuł?

25
89%
Cieszy
1
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
48
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
21%
Dostają o wiele za dużo
25%
To oburzające ile zarabiają
40%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group