Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 5739
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Noc Muzeów po raz ósmy w Jeleniej Górze

Niedziela, 8 maja 2016, 7:45
Aktualizacja: Sobota, 14 maja 2016, 21:25
Autor: Manu
Jelenia Góra: Noc Muzeów po raz ósmy w Jeleniej Górze
Fot. Archiwum Muzeum
Wielkimi krokami nadchodzi kolejna Noc Muzeów w Jeleniej Górze! Tegoroczna ósma edycja będzie miała miejsce w nocy z 14 na 15 maja (z soboty na niedzielę). Wieczorem i w nocy będzie można za darmo zwiedzić wszystkie jeleniogórskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które dodatkowo przygotowały atrakcyjny program dla wszystkich uczestników.

Z okazji Roku Henryka Sienkiewicza, ogłoszonego z okazji 170. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci polskiego noblisty, jeleniogórskie Muzeum Karkonoskie (przy ul. Jana Matejki 28) zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów regionalny konkurs plastyczny “Spotkanie z twórczością Henryka Sienkiewicza”. Jego laureatów poznamy właśnie podczas Nocy Muzeów 2016. W godzinach od 16.00 do 17.00 w Galerii na Górze odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej “Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” oraz wręczenie nagród zwycięzcom wspomnianego konkursu. Uroczyste otwarcie wystawy uświetni przedstawienie “Komedia z pomyłek” wg noweli Henryka Sienkiewicza w wykonaniu uczniów jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza.

Co jeszcze w programie Nocy Muzeów w jeleniogórskim Muzeum Karkonoskim? W godzinach od 17.30 do 19.30 w Galerii na Górze będą miały miejsce warsztaty dla najmłodszych, zbiorowe prace i zabawy manualne pt.: “Kształty, formy i kolory – nasze eksponaty”; w godzinach od 20.00 do 20.40 - prezentacja i wykład Edyty Patro - pt.: “Kolekcja rysunków XVI-XVIII w.”; w godzinach od 21.15 do 23.00 w Galerii na Górze - warsztaty dla młodzieży i dorosłych; w godzinach od 16.00 do 24.00 - zwiedzanie wystaw stałych i wystawy czasowej “Rysunek XVI-XVIII wieku - Włochy, Niemcy, Niderlandy”. Kolekcja Muzeum Narodowego we Lwowie im. Andrzeja Szeptyckiego. Noc Muzeów 2016 uświetni koncert w wykonaniu uczniów PSM I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze. - Na gości czekamy z kawą – zapraszają organizatorzy.

VIII Noc Muzeów w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A) rozpocznie się o godz. 17.00 od otwarcia wystawy “Jak kiedyś nauczano przyrody”, której kuratorem jest Joanna Mielech. O godz. 17.30 - prelekcja Leszka Kośnego pt.: “Jakich pomocy używano do nauczania przyrody?”. O godz. 20.00 - wyprawa w poszukiwaniu ptaków nocy pod kierunkiem ornitologa Bożeny Gramsz. A w godzinach od 16.00 do 24.00 bezpłatne zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego.

Z kolei Biuro Wystaw Artystycznych (przy ul. Długiej 1) w godzinach od 17.00 do 23.00, w ramach projektu “Ruchome obrazy”, przygotowało pokaz najciekawszych propozycji filmów krótkometrażowych nagrodzonych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “ZOOM - Zbliżenia 2016” w kategorii film animowany i video-arty.

Muzeum Miejskie “Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie (przy ul. Michałowickiej 32) zaprasza w godzinach od 16.00 do 23.00 (bezpłatny wstęp i zwiedzanie muzeum). W programie “Zmieniające się krajobrazy”: 16.00 – 17.30 “Spacer z Hauptmannem” po Jagniątkowie (prowadzenie: Annette Hesp, Ida Baj); 16.00 -18.00 – dyskusja i warsztaty na temat wartości i roli prozy we współczesnym świecie połączone z prezentacją tomiku opowiadań “Swój i obcy” (prowadzenie: Stowarzyszenie Literackie “W Cieniu Lipy Czarnoleskiej”); o godz. 18.00 – otwarcie wystawy “Schroniska Turystyczne Karkonoszy i Gór Izerskich w Polsce oraz w Czechach” – wykład Ivo Łaborewicza nt. historii schronisk górskich; o godz. 19.00 - “Gawęda górska” – dyskusja nt. zmieniających się krajobrazów górskich (moderacja i prowadzenie Krzysztof Tęcza); o godz. 21.00 – wycieczka z przewodnikiem – nocne przejście z latarkami na Zamek Chojnik (dla przybyłych na zamku czeka koncert i ognisko). W czasie Nocy Muzeów w dawnej rezydencji Hauptmanna rozbrzmiewać będzie muzyka podkreślająca wyjątkową atmosferę Willi Łąkowy Kamień w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze. Udział w imprezie jest bezpłatny. Bezpośredni dojazd do muzeum autobusem linii nr 15.

Muzeum Historii i Militariów (przy ul. Sudeckiej 83) czynne będzie w godzinach od 9.00 do 21.00. W ramach Nocy Muzeów 2016 m.in. bezpłatne zwiedzanie wystawy czasowej “Szkolnictwo wojskowe II Rzeczypospolitej” oraz wystawy plenerowej broni ciężkiej. Na wystawie plenerowej udostępnione zostaną wnętrza niektórych pojazdów wojskowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group