Czwartek, 18 sierpnia
Imieniny: Heleny, Karoliny
Czytających: 6493
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nieznane zdjęcia przedwojennej Polski u Norwida

Poniedziałek, 12 maja 2014, 8:01
Aktualizacja: 8:06
Autor: Manu
Jelenia Góra: Nieznane zdjęcia przedwojennej Polski u Norwida
Fot. Willem van de Poll
22 maja (w czwartek) o godz. 17.00 w Galerii Skene w foyer Teatru im. Cypriana Kamila Norwida odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej “Zwyczajny 1934. Polska na zdjęciach Willema van de Polla”. Będzie to ekspozycja nieznanych i niepublikowanych zdjęć wykonanych w Polsce w 1934 roku przez holenderskiego fotografika.

Na wystawie będą prezentowane niepublikowane dotąd zdjęcia autorstwa holenderskiego fotografika i fotoreportera Willema van de Polla. Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Królestwa Niderlandów w Hadze. Zdjęcia przedstawiają m.in. artystów, polityków i panoramę stolicy. Stanowią one wspólne, polsko-holenderskie dziedzictwo.

Willem van de Poll (1895-1970) kształcił się w jednej z najlepszych ówczesnych szkół fotograficznych Graphische Lehr-und Versuchsanstalt w Wiedniu. Zajmował się fotografią prasową, podróżniczą i reklamową, był fotografem w Philipsie, pracownikiem służby fotograficznej Holenderskich Sił Zbrojnych i fotografem niderlandzkiej rodziny królewskiej. Dorabiał fotografowaniem na zlecenie policji wiedeńskiej. Jego pierwsze zdjęcia zostały opublikowane w “Berliner Tageblatt” w 1920 r. W latach 30. XX w. pracował m.in. dla agencji Associated Press i Black Star “Berliner Illustrierte Zeitung”; “Vogue” i “Harper’s Bazar”. Po wojnie pracował dla holenderskich magazynów: “De Spiegel” i “De Telegraaf”. Opublikował książkę “Nazistowskie piekło” i kilka docenionych albumów fotograficznych. Podróżował po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Azji.

Prezentowane na wystawie fotografie zostały wykonane w czasie dwóch pobytów Willema van de Polla w Polsce: w maju i listopadzie 1934 roku. Fotoreporter odwiedził m.in. Warszawę, Łowicz, Wilno, pogranicze polsko-litewskie i polsko-sowieckie. W stolicy spotkał się wybitnymi postaciami życia politycznego, m.in. prezydentem Ignacym Mościckim i ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem, śmietanką towarzyską stolicy, artystami i arystokracją, a także lotnikami i sportowcami.

Fotografował miasto m.in. dzielnicę żydowską i Starówkę. Odwiedził Belweder, Centralny Instytut Wychowania Fizycznego na Bielanach, koszary policji, Muzeum Cytadeli Warszawskiej, Pałac w Wilanowie, Polskie Radio, nowo otwarty port lotniczy na Okęciu oraz Teatr Wielki.

Nieznaną kolekcję zdjęć w Narodowym Archiwum w Hadze odkrył prof. Ryszard Żelichowski. Wystawę objął honorowym patronatem ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce - Paul P.J. Bekkers.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group