Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 11372
Zalogowanych: 107
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niepełnosprawnym może być coraz trudniej o pracę

Czwartek, 21 sierpnia 2014, 7:14
Aktualizacja: Piątek, 22 sierpnia 2014, 7:51
Autor: KSON
Jelenia Góra: Niepełnosprawnym może być coraz trudniej o pracę
Fot. Przemo
Z dniem 1. kwietnia br. zmieniły się przepisy dotyczące dofinansowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Po zmianach w ustawie zakłady pracy chronionej mają to samo dofinansowanie, co otwarty rynek. Jak wygląda w związku z tym sytuacja w jeleniogórskim Simecie?

Zmianę najbardziej odczują zakłady pracy chronionej, które funkcjonując z dodatkowymi obowiązkami (jak np. Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, opieka lekarska w zakładzie, itp.) dostaną identyczne wsparcie jak zakłady na otwartym rynku pracy, które do tej pory otrzymywały 70 proc. tych stawek. Czy to spowoduje stopniowe likwidowanie ZPCh-ów?

Obecnie w Simecie pracuje ok. 350 osób, z czego 65 proc. to osoby niepełnosprawne (w tym 27 proc. ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności). Wskaźniki te wahają się w sposób naturalny - głównie z powodu przejścia na emeryturę.

- Nie ulega wątpliwości dla mnie, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych w ZPCh-ach będzie się zmniejszało i formuła prowadzenia takich przedsiębiorstw też się będzie zmieniała - uważa prezes Simetu Ryszard Grot. - My w Simecie chcemy utrzymać mimo wszystko formułę. Zmniejszamy koszty, racjonalizujemy procesy produkcyjne, nie chcemy zwalniać i uspokajamy ludzi. W naturalny sposób jak będą ludzie odchodzili, to będziemy uzupełniali, ale już nie będzie takiego mocnego nastawiania, że musimy spełniać wymogi ZPCh-u - stwierdził prezes Simetu.

Minister Duda na spotkaniu z grupą parlamentarną ds. autyzmu zapowiedział, że zastanawia się nad likwidacją od 2015 roku dofinansowania dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. - To jest problem. Mamy dosyć dużą grupę osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tej grupie duża część to jest lekki stopień. Kierowaliśmy te osoby do zespołów orzekających o wydanie orzeczenia o umiarkowanym stopniu. Wielu z nich ma podtrzymane orzeczenie o lekkim stopniu i jeżeli lekki stopień nie będzie dofinansowany, to te osoby (z wydajnością rzędu 30-40 proc.) będą miały problemy - stwierdził prezes Grot.
W Simecie dotyczy to ok. 15-20 osób z produkcji i wykonujących prace gospodarcze. - Informujemy pracowników o zagrożeniu, ale uspokajamy, że na dzień dzisiejszy nie mamy zamiaru zwalniać - dodał Ryszard Grot.

- Jeżeli zabrałaby się grupa przedsiębiorców, samorząd lokalny i np. KSON, czy inna organizacja - zatrudnienie mogłoby tu wzrosnąć. WTZ otrzymuje dofinansowanie 60 proc. z PFRON-u, a także z Urzędu Miasta. Przy dobrej woli można to zorganizować. Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie straciłyby wtedy pracy, a jednocześnie byłby to pożytek dla przedsiębiorcy i pracownika – stwierdził prezes Simetu. Temat został już poruszony w rozmowach z prezydentem Jeleniej Góry, jak i prezesem KSON-u Stanisławem Schubertem. Wszyscy są zainteresowani takim rozwiązaniem.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
498
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kultura
Wkrótce 42. Festiwal Teatrów Ulicznych im. Aliny Obidniak
 
Aktualności
Drążyli je więźniowie w czasie wojny. Tajemnicze sztolnie w Piechowicach
 
Aktualności
Będzie więcej pocisków
 
Inne wydarzenia
Rozpoczął się Bike Adventure. Są i będą utrudnienia w ruchu!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group