Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 5983
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niepełnosprawnym może być coraz trudniej o pracę

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 21 sierpnia 2014, 7:14
Aktualizacja: Piątek, 22 sierpnia 2014, 7:51
Autor: KSON
Fot. Przemo
Z dniem 1. kwietnia br. zmieniły się przepisy dotyczące dofinansowania miejsc pracy osób niepełnosprawnych. Po zmianach w ustawie zakłady pracy chronionej mają to samo dofinansowanie, co otwarty rynek. Jak wygląda w związku z tym sytuacja w jeleniogórskim Simecie?

Zmianę najbardziej odczują zakłady pracy chronionej, które funkcjonując z dodatkowymi obowiązkami (jak np. Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, opieka lekarska w zakładzie, itp.) dostaną identyczne wsparcie jak zakłady na otwartym rynku pracy, które do tej pory otrzymywały 70 proc. tych stawek. Czy to spowoduje stopniowe likwidowanie ZPCh-ów?

Obecnie w Simecie pracuje ok. 350 osób, z czego 65 proc. to osoby niepełnosprawne (w tym 27 proc. ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności). Wskaźniki te wahają się w sposób naturalny - głównie z powodu przejścia na emeryturę.

- Nie ulega wątpliwości dla mnie, że zatrudnienie osób niepełnosprawnych w ZPCh-ach będzie się zmniejszało i formuła prowadzenia takich przedsiębiorstw też się będzie zmieniała - uważa prezes Simetu Ryszard Grot. - My w Simecie chcemy utrzymać mimo wszystko formułę. Zmniejszamy koszty, racjonalizujemy procesy produkcyjne, nie chcemy zwalniać i uspokajamy ludzi. W naturalny sposób jak będą ludzie odchodzili, to będziemy uzupełniali, ale już nie będzie takiego mocnego nastawiania, że musimy spełniać wymogi ZPCh-u - stwierdził prezes Simetu.

Minister Duda na spotkaniu z grupą parlamentarną ds. autyzmu zapowiedział, że zastanawia się nad likwidacją od 2015 roku dofinansowania dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. - To jest problem. Mamy dosyć dużą grupę osób z niepełnosprawnością intelektualną, w tej grupie duża część to jest lekki stopień. Kierowaliśmy te osoby do zespołów orzekających o wydanie orzeczenia o umiarkowanym stopniu. Wielu z nich ma podtrzymane orzeczenie o lekkim stopniu i jeżeli lekki stopień nie będzie dofinansowany, to te osoby (z wydajnością rzędu 30-40 proc.) będą miały problemy - stwierdził prezes Grot.
W Simecie dotyczy to ok. 15-20 osób z produkcji i wykonujących prace gospodarcze. - Informujemy pracowników o zagrożeniu, ale uspokajamy, że na dzień dzisiejszy nie mamy zamiaru zwalniać - dodał Ryszard Grot.

- Jeżeli zabrałaby się grupa przedsiębiorców, samorząd lokalny i np. KSON, czy inna organizacja - zatrudnienie mogłoby tu wzrosnąć. WTZ otrzymuje dofinansowanie 60 proc. z PFRON-u, a także z Urzędu Miasta. Przy dobrej woli można to zorganizować. Osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie straciłyby wtedy pracy, a jednocześnie byłby to pożytek dla przedsiębiorcy i pracownika – stwierdził prezes Simetu. Temat został już poruszony w rozmowach z prezydentem Jeleniej Góry, jak i prezesem KSON-u Stanisławem Schubertem. Wszyscy są zainteresowani takim rozwiązaniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~devon rex 21-08-2014 9:08
W krajach zachodnich takie rzeczy sa nie do pomyślenia. Byłam w hotelu na wakacjach w Hiszpanii, gdzie zatrudniony był chłopak z zespołem Downa (u nas sytuacja nie do pomyslenia). Wykonywał proste rzeczy, ale pracował!!! Nie dość, że na siebie zarabiał, to jeszcze była to pewna forma rehabilitacji. A u nas? Najlepiej zamnknąć w lesie i odciąc od społeczeństwa
~ 21-08-2014 9:14
To kto będzie pracował w ochronie za 2.50 zł/h?
~gluś 21-08-2014 9:52
bardziej ekonomiczne by było stworzenie środowiskowego domu pomocy dla osób z upośledzeniem intelektualnym o co od lat zabiegają organizacje osób niepełnosprawnych a zwolnione w ten sposób miejsca w istniejących już i dobrze działających w Jeleniej Górze WTZ rozwiąże w ten sposób problem nie ma potrzeby tworzenia nowego WTZ
~xcz 21-08-2014 11:07
Przeglądając ogłoszenia można odnieść odwrotne wrażenie - bez grupy inwalidzkiej ani rusz.
~mm 21-08-2014 13:56
kpina to brak miejsca dla ludzi po studiach. i Praca jak Chińczycy europy dla niemieckich koncernów. Niemcy przejmują wszystkie gałęzie gospodcze na ziemiach zachodnich a do tego wykupuja powoli ziemię i posiadłości.. a Polacy jak zwykle poprawiają sobie nastroje tekstami typu- jakoś to będzie. g.. bedzie. Polak parobek dla niemieckich panów.
~ 21-08-2014 14:30
Znowu cios w pysk tym najbardziej potrzebujacym ! Gorka ma sie cudownie. Dozwolona przez ogol narodu szabrownicza polityka PO. Sobie nic zlego nie robia , jednak ci malutcy i slabi juz legalnie sa deptani w bloto. Nikt juz nie pamieta ze gora ma miodowe lata dzieki pracy tych ktorych dzisiaj odziera sie z ludzkiej godnosci i zarobionych na zycie w niedoli pieniedzy ze skladek. Nawet by ratowac sie przed bieda robi sie bariery. Moze otwarcie zalozono by obozy zaglady dla chorych i inwalidow ?
~ 21-08-2014 15:54
w uposledzonym panstwie upsledzeni tworza balagan ustawowy - celem jest stworzenie coraz wiekszego haosu by decydenci mogli jeszcze bardziej okradac spoleczenstwo-
~djkosa 21-08-2014 16:54
co wy tu za bzdety piszecie, prawie każda oferta jest z grupą inwalidzką! bez farmaozonów proszę do ch pana!
~BumTaraBum 21-08-2014 17:21
Nadzieja w tym, że ten minister, co to się tak zastanawia, w 2015 roku zejdzie z kart polskiej polityki.
~armiss 21-08-2014 17:22
a czego się spodziwać w dzikim, ale katolickim Kraju???
~... 21-08-2014 17:44
Rząd nie wie, do czego doprowadza.Zdrowi- nigdy się nie dowiedzą, jak wygląda praca w większości firm zatrudniających z grupą.Pracuje się 7 godz. (znów- od niedawna) ,ale w tym czasie trzeba wykonać pracę , która zdrowy wykonuje w 8 godz. Wyobrażacie sobie jedną sprzątaczkę na obiekcie 1000m - i 5,5 godz. na jego sprzątanie? Wyobrażacie sobie pracę w weekendy z zakazem podpisania w tych dniach listy obecności? ( czyli za wolne- jak Bóg da, a jak nie da- za darmola? ), dźwiganie wiader z wodą, pościeli- na 3 piętro, bez windy przez osobę po operacji kręgosłupa? I wszystko za gołą - najniższą krajową? Jak nie- to won!A teraz jeszcze- aby pracować- przymus "załatwienia" grupy specjalnej- czyli wpisu o chorobie psychicznej, bądź co najmniej II grupy na oczy? Tak pracujemy!Ktoś się zamieni?
~... 21-08-2014 17:51
A przepisy o ty, że w dniu badań przysługuje płatne wolne- to mit. Trzeba brać urlop, lub zamieniać się na zmiany. Fundusz socjalny? Kolejna bzdura!!! Każą podpisywać zrzeczenie się korzystania z funduszu :-( Lekarz???? Kolejna bajka! W życiu nie widziałam lekarza, czy rehabilitanta w zakładzie!!! Był za to czas, kiedy przez dwa lata nie miałam urlopu. Bo nie było zastępstwa. Mam za to umowę na dłuższy czas. I to umowę o pracę- a nie zlecenie. I dlatego człowiek bardzo boi się zmian. Dajcie mi zdrowe nogi! Dajcie mi możliwość normalnego, godnego zarobkowania, na normalnej umowie - bez pracy ponad siły, kiedy człowiek wraca do domu i chce mu się wyć z bólu- a chętnie oddam Wam moje miejsce w ZPCH! Z pocałowaniem ręki!większość z nas nie ma rent. Musimy jakoś żyć. ZPCH- zapewniają wegetację
~..... 21-08-2014 18:05
WYŚLIJCIE NAS DO GAZU! POZBĘDZIECIE SIĘ PROBLEMU. To będzie bardziej humanitarne, niż stopniowe wykańczanie. Tak wielu dorabia się naszym kosztem. Mieli naszą pracę za darmo. A teraz, kiedy profity się skończą- niewolnicy będą niepotrzebni. Najprostszym przykładem są ludzie z trójkami- masowo zwolnieni i wymieniani na II , I , lub właśnie grupy specjalne! Nie chcę jałmużny!!! Nikt z nas jej nie chce! Nie wykorzystujemy nikogo! Harujemy jak woły, za te grosze! Djkosa! Na prawdę chciałbyś być na naszym miejscu? Wiesz, czemu ogłoszenia są dla ludzi z grupą? Właśnie dlatego, że najprościej ich zastraszyć, wykorzystać,i wydoić na maxa- bo nie mamy innej alternatywy! Jeden umiera- drugi przyjdzie na jego miejsce.I nie trzeba podwyżek dawać. Ani za nadgodziny płacić. Socjal w ZPCH- to mit!!!!
~gluś 21-08-2014 18:28
wpisy z 17:44 i 17:51 obrazują kolejną patologię i żerowanie na niepełnosprawnych, spotkałem osobę na wózku inwalidzkim zatrudnioną w takim zakładzie teoretycznie pracy chronionej, na dzień dobry musiała podpisać stos "dobrowolnych" oświadczeń, że nie będzie ubiegała się refundacji np. za okulary itp. zatem kto tu na kim zarabia
~ 21-08-2014 19:20
Do mm. Czy ludzie po studiach sa inni od zwyklych? Kazda praca z braku wymazonej i adekwatnej nie umniejsza wartosci czlowieka. Uczyles (as) sie by nie pracowac ciezko, jako adeptka i teoretyczka twa (nawet) praca to wypociny warte najnizszej krajowej pensji mimo MGR z przodu. Stopnie kariery dopiero przed toba. Ztem radze poznac prace od dolu, czli lopatologii, potem awans. Od czegos trzeba zaczac, Dietetyk tez musi umiec zmywac gary i obierac warzywka, inzynier musi poznac ciezar lopaty pelnej ziemi i wysilek fizyczny zwyklego budowlanca. "KRAKOW BUDOWANO DLUUUGO"

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group