Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 12289
Zalogowanych: 94
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Niepełnosprawny – Pełnoprawny w powiecie jeleniogórskim

Środa, 5 grudnia 2012, 7:10
Aktualizacja: 7:15
Autor: Agrafka
Region: Niepełnosprawny – Pełnoprawny w powiecie jeleniogórskim
Fot. Organizator
Konferencja pod hasłem „Niepełnosprawny – Pełnoprawny” odbyła się 3 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. – Bardzo ważna jest rehabilitacja mentalna zarówno osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych, gdyż jedynie poprzez zmianę myślenia i postrzegania siebie oraz innych, można walczyć z wykluczeniem – powiedziała Ligia Jamer, przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim.

- Rozmawialiśmy o drodze osoby niepełnosprawnej do dorosłości i trudnościach jakie musi pokonywać w szkole, na studiach, a później w pracy. Dopiero niedawno zaczęto wypracowywać dobre warunki edukacji. Ważne, by to sami niepełnosprawni wiedzieli, że muszą walczyć o swoje miejsce pracy, ale również pracodawcy powinni umieć dostrzec potencjał w niepełnosprawnym pracowniku – podkreśliła Ligia Jamer.

Na konferencji wystąpili zaproszeni goście: Andrzej Pagórski, inspektor pracy, mówił o organizacji stanowisk pracy osób niepełnosprawnych na rynku otwartym i w zakładach pracy chronionej. Małgorzata Łasek-Dowiat opowiedziała o szkole specjalnej jako instytucji wpierającej rozwój ucznia niepełnosprawnego intelektualnie, Ewa Kowal-Nowicka prowadziła wykład na temat aktywności osób niepełnosprawnych w środowisku studentów, a aspekcie zawodowym. Ponadto Elżbieta Zakrzewska oraz pracownicy szpitala MSWiA w Jeleniej Górze mówili o pierwszej pomocy, a Mirella Michalewska-Pająk przedstawiła temat „Osoby z niepełnosprawnością na tle przemian społecznych – współtworzenie rzeczywistości włączającej”, natomiast Julita Odelga powiedziała o nauczaniu integracyjnym w teorii i praktyce. Konferencję wraz z Ligią Jamer prowadził Leszek Karbowski, prezes Oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Podczas spotkania można było kupić piękne bombki, stroiki, czy też kartki świąteczne, wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Prowadzone były też punkty konsultacyjne m.in. przez Państwową Inspekcję Pracy, Powiatowy Urząd Pracy oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wystąpili również uczniowie Gimnazjum Integracyjnego w Łomnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
875
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Pogodowo
Popadało w Jeleniej Górze
 
Karkonosze
Akcja ratunkowa pod Śnieżką
 
Aktualności
Bilety marzeń w niezwykłym busie
 
Aktualności
Kowarskie Stragany pełne tradycji i smaku
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group