• Czwartek, 24 października 2019
  • Godz. 1:58
  • Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
  • Czytających: 4649
  • Zalogowanych: 4
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Niepełnosprawny – Pełnoprawny w powiecie jeleniogórskim

Wiadomości: Region
Środa, 5 grudnia 2012, 7:10
Aktualizacja: 7:15
Autor: Agrafka
Fot. Organizator
Konferencja pod hasłem „Niepełnosprawny – Pełnoprawny” odbyła się 3 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. – Bardzo ważna jest rehabilitacja mentalna zarówno osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych, gdyż jedynie poprzez zmianę myślenia i postrzegania siebie oraz innych, można walczyć z wykluczeniem – powiedziała Ligia Jamer, przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim.

- Rozmawialiśmy o drodze osoby niepełnosprawnej do dorosłości i trudnościach jakie musi pokonywać w szkole, na studiach, a później w pracy. Dopiero niedawno zaczęto wypracowywać dobre warunki edukacji. Ważne, by to sami niepełnosprawni wiedzieli, że muszą walczyć o swoje miejsce pracy, ale również pracodawcy powinni umieć dostrzec potencjał w niepełnosprawnym pracowniku – podkreśliła Ligia Jamer.

Na konferencji wystąpili zaproszeni goście: Andrzej Pagórski, inspektor pracy, mówił o organizacji stanowisk pracy osób niepełnosprawnych na rynku otwartym i w zakładach pracy chronionej. Małgorzata Łasek-Dowiat opowiedziała o szkole specjalnej jako instytucji wpierającej rozwój ucznia niepełnosprawnego intelektualnie, Ewa Kowal-Nowicka prowadziła wykład na temat aktywności osób niepełnosprawnych w środowisku studentów, a aspekcie zawodowym. Ponadto Elżbieta Zakrzewska oraz pracownicy szpitala MSWiA w Jeleniej Górze mówili o pierwszej pomocy, a Mirella Michalewska-Pająk przedstawiła temat „Osoby z niepełnosprawnością na tle przemian społecznych – współtworzenie rzeczywistości włączającej”, natomiast Julita Odelga powiedziała o nauczaniu integracyjnym w teorii i praktyce. Konferencję wraz z Ligią Jamer prowadził Leszek Karbowski, prezes Oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Podczas spotkania można było kupić piękne bombki, stroiki, czy też kartki świąteczne, wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Prowadzone były też punkty konsultacyjne m.in. przez Państwową Inspekcję Pracy, Powiatowy Urząd Pracy oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wystąpili również uczniowie Gimnazjum Integracyjnego w Łomnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~kazek 5-12-2012 11:07
gadu-gadu a w praktyce dla niepełnosprawnych w Jeleniej Górze nie ma pracy,może tylko dla pań sprzątających(tylko z II grupą),dla osób po studiach nie ma żadnych ofert (informacja z PUP).
~OP 5-12-2012 16:44
cala sala po brzegi wypelniona niepelnosprawnymi... lol
~jeloniogórzanka 6-12-2012 8:35
było ponad 100 osób a dodatkowo impreza nie była zorganizowana przy wsparciu żadnych \"funduszy\" miasta/województwa czy PFRON albo unijnych, zorganizowali ją wolontariusze a nie \"wolontariusze\" zatrudniani na umowy o dzieło właśnie w różnych programach (ku przypomnieniu: wolontariusz-osoba która dobrowolnie i świadomie oraz bez materialnego wynagrodzenia organizuje się w pracę na rzecz innych osób lub organizacji)
~caro 6-12-2012 14:59
Jak bez pieniędzy przecież ktoś musiał obiad postawić, ludzi przywieźć i odwieźć... gdyby się jeszcze udało, że choć jednemu niepełnosprawnemu w powiecie z tej konferencji będzie się żyło lepiej, ale wątpię, bo to kolejna okazja do wręczenia medali dla "zasłużonych". Tak właśnie para idzie w gwizdek.
~do caro 6-12-2012 15:51
obiadu nie było a o transport każdy uczestnik zadbał sam, chyba komuś się pomyliło, bo medale wręczano zupełnie na innej imprezie, niestety nie na tej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group