Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9936
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Niepełnosprawny – Pełnoprawny w powiecie jeleniogórskim

Środa, 5 grudnia 2012, 7:10
Aktualizacja: 7:15
Autor: Agrafka
Region: Niepełnosprawny – Pełnoprawny w powiecie jeleniogórskim
Fot. Organizator
Konferencja pod hasłem „Niepełnosprawny – Pełnoprawny” odbyła się 3 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. – Bardzo ważna jest rehabilitacja mentalna zarówno osób niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych, gdyż jedynie poprzez zmianę myślenia i postrzegania siebie oraz innych, można walczyć z wykluczeniem – powiedziała Ligia Jamer, przewodnicząca Jeleniogórskiego Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Jeleniogórskim.

- Rozmawialiśmy o drodze osoby niepełnosprawnej do dorosłości i trudnościach jakie musi pokonywać w szkole, na studiach, a później w pracy. Dopiero niedawno zaczęto wypracowywać dobre warunki edukacji. Ważne, by to sami niepełnosprawni wiedzieli, że muszą walczyć o swoje miejsce pracy, ale również pracodawcy powinni umieć dostrzec potencjał w niepełnosprawnym pracowniku – podkreśliła Ligia Jamer.

Na konferencji wystąpili zaproszeni goście: Andrzej Pagórski, inspektor pracy, mówił o organizacji stanowisk pracy osób niepełnosprawnych na rynku otwartym i w zakładach pracy chronionej. Małgorzata Łasek-Dowiat opowiedziała o szkole specjalnej jako instytucji wpierającej rozwój ucznia niepełnosprawnego intelektualnie, Ewa Kowal-Nowicka prowadziła wykład na temat aktywności osób niepełnosprawnych w środowisku studentów, a aspekcie zawodowym. Ponadto Elżbieta Zakrzewska oraz pracownicy szpitala MSWiA w Jeleniej Górze mówili o pierwszej pomocy, a Mirella Michalewska-Pająk przedstawiła temat „Osoby z niepełnosprawnością na tle przemian społecznych – współtworzenie rzeczywistości włączającej”, natomiast Julita Odelga powiedziała o nauczaniu integracyjnym w teorii i praktyce. Konferencję wraz z Ligią Jamer prowadził Leszek Karbowski, prezes Oddziału Towarzystwa Walki z Kalectwem.

Podczas spotkania można było kupić piękne bombki, stroiki, czy też kartki świąteczne, wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Prowadzone były też punkty konsultacyjne m.in. przez Państwową Inspekcję Pracy, Powiatowy Urząd Pracy oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wystąpili również uczniowie Gimnazjum Integracyjnego w Łomnicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
534
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
 
Aktualności
Pożegnanie motocyklisty
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group