Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11910
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Niepełnosprawni na podbój szczytów

Niedziela, 15 listopada 2009, 8:06
Aktualizacja: 8:08
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Niepełnosprawni na podbój szczytów
Fot. Ania
Przedstawiciele powiatu jeleniogórskiego, KPN, nadleśnictwa, PTTK i innych instytucji w schronisku Perła Zachodu dyskutowali w miniony piątek na temat udostępniania szlaków turystycznych i schronisk osobom niepełnosprawnym.

Dyskusji przewodził Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Zebrani wspólnie opracowywali najlepsze rozwiązania. Już teraz wiadomo, że istnieje możliwość przystosowania dla osób niepełnosprawnych schronisk Perła Zachodu i Szwajcarka. W niedalekiej przyszłości będzie można zainwestować w kolejne tego typu obiekty.

Istotne jednak jest to, żeby to sami niepełnosprawni uczestniczyli w modernizacji budynków. Pokazali co jeszcze można zrobić, bowiem poza przepisami określonymi prawem, do których trzeba się dostosować ważny jest również czynnik ludzki. Dlatego też zostaną zorganizowane kolejne spotkania.

Wiosną 2010 roku niepełnosprawni na pewno będą mogli skorzystać ze szlaku od Kopy do domu Śląskiego, którego budowa została już zakończona. Udostępniona zostanie także platforma widokowa przy Wodospadzie Kamieńczyk, a w rejonie Pierwszej Drogi w Jagniątkowie ma powstać ścieżka dla osób niedowidzących. Niepełnosprawni najprawdopodobniej będą mogli także wędrować po czeskiej stronie Karkonoszy, bo tam tego rodzaju inwestycje są traktowane priorytetowo. Chodzi także o dostosowanie schronisk, w których wędrowcy będą mogli odpocząć i skorzystać z wygód w schronisku.

Sławomir Orłowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Śnieżka, mówił o możliwości przystosowania niektórych ścieżek dla osób niepełnosprawnych. Stanisław Schubert podkreślał, że istotne jest także to, żeby to były miejsca, do których łatwo dojechać np. niedaleko przystanku autobusowego. Zaproponował obserwację ruchu na szlaku turystycznym z Kopy do Domu Śląskiego. – Ważne jest wcześniejsze sprawdzenie czy niepełnosprawni faktycznie będą często wędrować po górach, skoro do tej pory korzystali głównie z okolicznych, leśnych ścieżek – podkreślił St. Schubert.

Andrzej Raj, dyrektor KPN od dłuższego czasu realizuje projekty dotyczące udostępniania gór osobom niepełnosprawnym. Ważne przy tym jest także zapewnienie bezpieczeństwa . Za ewentualny wypadek odpowiadają bowiem gospodarze danego terenu.

To, że będą powstawały kolejne ścieżki dla osób niepełnosprawnych jest pewne. W tej sytuacji istotne jest więc zainteresowanie gestorów branży turystycznej. Bo w Karkonosze z pewnością chętnie przyjadą niepełnosprawni turyści. Muszą mieć oni gdzie wypocząć i zjeść. Dlatego też obiekty hotelarskie i gastronomiczne powinny się przystosować do ich przyjęcia. Z działań, jakie podejmuje się KSON wynika, że zainteresowani już są, nie wiadomo tylko jak szybko są w stanie odpowiednio zmodernizować swoje obiekty. Dlatego też bardzo ważny jest dialog pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi osobami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group