Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4809
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Niedziela na biało

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 7 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 10 maja 2006, 12:00
Autor: Daria, TEJO
Fot. Daria
Drugoklasiści, uczniowie jeleniogórskich szkół podstawowych nr 10 i 13 przystąpili w niedzielę do Pierwszej Komunii Świętej. Była to jubileuszowa, dziesiąta taka uroczystość w parafii pw. Matki Boskiej Królowej Polski i Świętego Franciszka z Asyżu.

Uroczysta msza rozpoczęła się tuż przed godziną dziesiątą. Wcześniej 66 dzieci spotkało się na terenie przy kościele. Każde otrzymało błogosławieństwo od swoich rodziców. Były także wspólne śpiewy i modlitwa.

To nie ostatnie spotkanie dzieci w tym szczególnym dniu. Tradycją parafii jest to, że w dniu komunii po południu dziewczęta i chłopcy przychodzą do kościoła jeszcze raz. Katechetki wręczają im pamiątkowe obrazki.

Spośród jeleniogórskich parafii ta przy ul. Morcinka jak zwykle pierwsza organizuje pierwszokomunijne uroczystości. W pozostałych będą one trwać do końca maja.

Komunia to nie tylko wydarzenie religijne, ale i społeczne. Dzieci otrzymują rozmaite prezenty. W tym roku szczególnym wzięciem cieszą się komputery i telefony komórkowe. Tradycyjne zegarki i rowery górskie już wyszły z mody. Pozostają w niej pieniądze, którymi rodziny obdarowują najmłodszych przystępujących do wspomnianego sakramentu.

Często też przyjęcia z tej okazji organizowane są w lokalach, a nie w domach. I bywają zakrapiane. Księża apelują, aby tak nie czynić, bo religijny wymiar tego święta jest najważniejszy.
O skromność ubiorów dzieci zadbali kapłani wspomnianej jeleniogórskiej parafii. Chłopcy mieli na sobie alby, dziewczęta – proste sukienki.
Za to obserwatorzy uroczystości prześcigali się w elektronicznych cudach techniki, aby ten moment utrwalić. Były najnowsze kamery cyfrowe i aparaty fotograficzne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~dYćk@ 7-05-2006 20:25
Kiedy ja miałam komunie było wspaniale.. no i tyle kasy.....hehe nie no wogóle nie pamietam komuni po za kościołem, no jeszcze niedawno obejrzałam sobie ją na kasecie jak byłam w "hacie za wsią", ale i tak było tam mało i nicc nie pamietam pozdro dla Alice z Munchen, która jest naj wspanialszą przyjaciółką, a za razem kuzynką na świecie bravo dla Munchen.. mistrzowie niemiec :*
~MoNiCzKa 7-05-2006 21:53
Ja mialam w tym kosciele komunie 6 lat temu:) baaardzo mile ja wspominam:) najwazniejszym prezentem jaki dostalam byl kochany zółty rower:):):) (wielka radocha wtedy byla:D) najpierw na 10:30 do kosciola potem do domu na obiad itd:) i na 16 po odebranie pamiatki komunijnej:) ahh a za rok bierzmowanie:D:D
~parafianka 8-05-2006 9:40
komunia w parafii przy ul. Morcinka byla przepiekna ksieza zawsze sie bardzo staraja w tej parafii zawsze duzo się dzieje i wszyscy sie tak pieknie modlą
~rodzinka 9-05-2006 21:27
Trzeba przyznać, że uroczystości w parafii Matki Bożej Królowej Polski i Św. Franciszka z Asyżu są niepowtarzalnym przeżyciem i lokalnym wydarzeniem całej parafialnej wspólnoty. Moje /nasze/ kolejne dziecko przystepowało to Sakramentu I Komunii Świętej w tym roku. Dla całej mojej rodziny i dla moich /naszych/ dzieci jest to wyjątkowy czas. Cieszę się, że mieszkamy na terenie tej parafii, że ta Uroczystość jest dla dzieci i dzieci dla naszych rodzin i przyjaciół są na pierwszym miejscu podczas całej Mszy Świetej. To one mogą Bożą radość wyrazić śpiewem wspartym ruchem i zabawą. Ta radość i nam się udziela. Jesteśmy dumni wtedy szczególnie ze swego dziecka. To one z kwiatami w ręku dziękują nam za trud wychowania, one też zapraszają śpiewem do dialogu z nami: rodzicami, dziadkami, nauczycielami, chrzestnymi... itp. - zachęcają do wspólnej radości ze spotkaniem z Jezusem. To trud kapłanów i katechetów. Za to im serdecznie dziękujemy...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group