Piątek, 17 września
Imieniny: Justyny, Franciszka, Roberta
Czytających: 6217
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Niebawem nowe zasady segregacji odpadów

Poniedziałek, 6 marca 2017, 14:15
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2017, 10:46
Autor: MPGK
Jelenia Góra: Niebawem nowe zasady segregacji odpadów
Fot. Użyczone/MPGK
Od 1 lipca w całej Polsce obowiązywać będą nowe zasady segregacji śmieci. Przygotował je resort środowiska, argumentując, że zmiany spowodowane są niskim poziomem recyklingu. Plastiki i metale wrzucać będziemy do żółtych pojemników, papier do niebieskich, odpady biodegradowalne do brązowych, szkło do zielonych a mieszane do czarnych. Na wymianę pojemników gminy będą miały pięć lat.

- W Jeleniej Górze nie będziemy musieli wymieniać pojemników - mówi Mirosław Stasiak, prezes MPGK. - Są one do zmian dostosowane już obecnie.

Przypominamy zasady segregacji:

Żółty pojemnik przeznaczony jest na metale i tworzywa sztuczne. Będzie można do niego wrzucić: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (np. kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości (np. proszkach do prania), kosmetykach (np. szamponach, paście do zębów), plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową, metale kolorowe, kapsle, zakrętki od słoików, czy zabawki z tworzywa sztucznego, jeśli nie są wykonane z trwale połączonych kilku surowców. Do żółtego kubła nie będzie można jednak wyrzucić np. plastikowej butelki, jeśli będzie w niej jeszcze zawartość. W żółtym kontenerze nie powinny znaleźć się też: opakowania po lekach i zużytych artykułach medycznych, po olejach silnikowych, części samochodowe, zużyte baterie i akumulatory, puszki po farbach i lakierach, czy zużyty sprzęt elektroniczny czy AGD.

Do brązowego kubła przeznaczonego będzie można wrzucić: resztki jedzenia, odpadki warzywne i owocowe (w tym obierki), gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty czy trociny i korę drzew. Nie będzie można do niego wrzucić jednak kości zwierząt, odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i MDF, ziemi i kamieni, czy innych odpadów komunalnych w tym niebezpiecznych.

Ministerstwo Środowiska przypomina, że podczas segregacji śmieci należy pamiętać o odpadach niebezpiecznych takich jak np. baterie, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, czy elektroodpady. Takie odpady można oddać w specjalnie wyznaczonych punktach np. w sklepach i aptekach, a także w punkcie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK-u. W Jeleniej Górze znajduje się on w siedzibie MPGK przy ul. Wolności. Drugi PSZOK ma charakter mobilny. Harmonogram jego wystawiania dostępny jest na stronie internetowej MPGK http://www.mpgk.jgora.pl/pl/punkt-selektywnego-zbierania-odpadow-komunalnych

W Jeleniej Górze znajduje się około 330 tak zwanych gniazd do selektywnej zbiórki odpadów. Stoi w nich około 1200 pojemników: żółtych, niebieskich, brązowych i zielonych. Odpady z terenu miasta odbierane są z niemal 8 tys. punktów. Łączna ilość wystawionych pojemników (razem z pojemnikami do odpadów zmieszanych) wynosi mniej więcej 10 tys.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group