Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7207
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nie święci garnki lepią…

Poniedziałek, 28 stycznia 2008, 14:16
Aktualizacja: Wtorek, 29 stycznia 2008, 10:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nie święci garnki lepią…
Fot. TEJO
…lecz uczniowie jeleniogórskich szkół, których na niecodzienne warsztaty zaprasza Muzeum Karkonoskie. Tłem do lekcji jest trwająca właśnie ekspozycja „Zapomniane rzemiosła”.

– Prowadzimy zajęcia z ceramiki, ale będą jeszcze inne – mówi Aneta Firszt z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Do placówki przychodzą grupami najmłodsi mieszkańcy miasta, aby – po okiem instruktora – wykonać naczynie tak jak czyniono to przed wiekami.

– Prezentujemy bardzo dawną technikę wyrobu ceramiki, jeszcze sprzed wynalezienia koła garncarskiego – wyjaśnia Rafał Klementowski, na co dzień twórca artystycznych i użytkowych wyrobów ceramicznych. Najpierw przybliża uczestnikom warsztatów sztukę lepienia garnków, a później zaprasza ich samych do dzieła.

Każdy dostaje kawałek gliny i lepi z niego kubek lub miseczkę. Wszystko w ramach zajęć szkolnych. Uczniowie pracują w muzealnych salach otoczeni eksponatami bardzo ciekawej wystawy o zapomnianych rzemiosłach z polskiej i czeskiej strony Karkonoszy.
Naczynia nie do końca spełniają swoją funkcję, bo – ze zrozumiałych względów – nie są wypalane. A dopiero po takim procesie oraz pokryciu szkliwem stają się nieprzepuszczalne i można ich używać, na przykład, do picia herbaty.

Cały projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Daje on uczniom szkół podstawowycych, gimnazjów i liceów obcowania ze sztuką i dawnym rzemiosłem na żywo.
W poniedziałek w niecodziennym kursie garncarstwa uczestniczyli – między innymi – dziewczęta i chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group