Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9886
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Nie przeżyć koszmaru minionego lata

Czwartek, 26 czerwca 2008, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: Nie przeżyć koszmaru minionego lata
Fot. Archiwum
Wakacje marzeń mogą przemienić w gehennę przez nieuczciwe biura podróży, które nie wywiązują się z obietnic wydrukowanych w folderach. Jak nie wpaść w pułapkę misternie zastawioną przez żądnych zysku przedsiębiorców, którzy zapominają o dobru klienta?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę 137 losowo wybranych firm z kraju, w tym dziewięć z Dolnego Śląska. – Na cenzurowanym jest jedno biuro z Jeleniej Góry – alarmuje Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka konsumentów. Z danych kontrolnych wynika, że tylko cztery procent organizatorów wypoczynku wakacyjnego pracuje uczciwie.

Pozostali łamią prawo w sposób mniej lub bardziej zawoalowany. Dowodzą tego skargi klientów, które – jak sprawdzili kontrolerzy – w znacznej większości przypadków są zasadne. Nie wiadomo, ilu turystów pomija milczeniem niegodności podczas wczasów i wycieczek, które powstały z ewidentnej winy biur podróży.

Najczęstsze uchybienia to noclegi. – W folderach obiecują pokój z widokiem na morze, a na miejscu okazuje się, że turysta ogląda podwórko lub śmietniki – daje przykład Jadwiga Reder-Sadowska. Inny czuły punkt to posiłki. – Zapłaciliśmy sporo za wyżywienie na miejscu, dwa razy tyle, ile zapłacilibyśmy w Polsce, a serwowano nam „gorące kubki” i jakieś pyzy z mrożonek. Wszystko przywiezione z kraju – mówi Sebastian Małkowski, zawiedziony turysta.

Do tego biura w sposób nieuzasadniony podwyższają ceny. Nawet dwa tygodnie przed terminem, co jest niezgodne z przepisami. Nagminna jest też zmiana kategorii hotelu, oczywiście na gorszą. Ale o tym turysta dowiaduje się już na miejscu. – W takiej sytuacji konsument ma prawo do odstąpienia od umowy i natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń – przypomina J. Reder-Sadowska.

Biura często z pełną świadomością wprowadzają klienta w błąd, ale tak komponują umowy, że dochodzenie swoich praw wymaga spełnienia szeregu formalności. Oszukani turyści boją się wejść do tego „lasu biurokracji” i odpuszczają sprawę.

Jak ustrzec się przed kłopotami? – Pomaga dokładna analiza umowy, którą najlepiej kilka razy na spokojnie przeczytać w domu, a nie na szybko w biurze – radzi Jadwiga Reder-Sadowska. Gestorzy turystyki lubią działać błyskawicznie. Podanie na afiszu niskiej ceny wycieczki „last minute” zaślepia turystę, który w euforii spełnienia marzeń o świetnych i tanich wakacjach, bez zastanowienia podpisuje wszystko, co mu podłożą pod rękę.

W razie pojawienia się problemów prawnych w związku z zawarciem umowy z organizatorem usług turystycznych, jej obsług± lub wypowiedzeniem konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych – Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 0 800 800 008.
Raport z kontroli ze szczegółowymi informacjami o skontrolowanych
organizatorach i poradami dla konsumentów dostępny na www.uokik.gov.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
8
Nigdy
25%
Rzadko
13%
Czasami
38%
Często
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group