Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10237
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Nie przeżyć koszmaru minionego lata

Czwartek, 26 czerwca 2008, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/KRAJ: Nie przeżyć koszmaru minionego lata
Fot. Archiwum
Wakacje marzeń mogą przemienić w gehennę przez nieuczciwe biura podróży, które nie wywiązują się z obietnic wydrukowanych w folderach. Jak nie wpaść w pułapkę misternie zastawioną przez żądnych zysku przedsiębiorców, którzy zapominają o dobru klienta?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę 137 losowo wybranych firm z kraju, w tym dziewięć z Dolnego Śląska. – Na cenzurowanym jest jedno biuro z Jeleniej Góry – alarmuje Jadwiga Reder-Sadowska, miejska rzeczniczka konsumentów. Z danych kontrolnych wynika, że tylko cztery procent organizatorów wypoczynku wakacyjnego pracuje uczciwie.

Pozostali łamią prawo w sposób mniej lub bardziej zawoalowany. Dowodzą tego skargi klientów, które – jak sprawdzili kontrolerzy – w znacznej większości przypadków są zasadne. Nie wiadomo, ilu turystów pomija milczeniem niegodności podczas wczasów i wycieczek, które powstały z ewidentnej winy biur podróży.

Najczęstsze uchybienia to noclegi. – W folderach obiecują pokój z widokiem na morze, a na miejscu okazuje się, że turysta ogląda podwórko lub śmietniki – daje przykład Jadwiga Reder-Sadowska. Inny czuły punkt to posiłki. – Zapłaciliśmy sporo za wyżywienie na miejscu, dwa razy tyle, ile zapłacilibyśmy w Polsce, a serwowano nam „gorące kubki” i jakieś pyzy z mrożonek. Wszystko przywiezione z kraju – mówi Sebastian Małkowski, zawiedziony turysta.

Do tego biura w sposób nieuzasadniony podwyższają ceny. Nawet dwa tygodnie przed terminem, co jest niezgodne z przepisami. Nagminna jest też zmiana kategorii hotelu, oczywiście na gorszą. Ale o tym turysta dowiaduje się już na miejscu. – W takiej sytuacji konsument ma prawo do odstąpienia od umowy i natychmiastowego zwrotu wszystkich wniesionych świadczeń – przypomina J. Reder-Sadowska.

Biura często z pełną świadomością wprowadzają klienta w błąd, ale tak komponują umowy, że dochodzenie swoich praw wymaga spełnienia szeregu formalności. Oszukani turyści boją się wejść do tego „lasu biurokracji” i odpuszczają sprawę.

Jak ustrzec się przed kłopotami? – Pomaga dokładna analiza umowy, którą najlepiej kilka razy na spokojnie przeczytać w domu, a nie na szybko w biurze – radzi Jadwiga Reder-Sadowska. Gestorzy turystyki lubią działać błyskawicznie. Podanie na afiszu niskiej ceny wycieczki „last minute” zaślepia turystę, który w euforii spełnienia marzeń o świetnych i tanich wakacjach, bez zastanowienia podpisuje wszystko, co mu podłożą pod rękę.

W razie pojawienia się problemów prawnych w związku z zawarciem umowy z organizatorem usług turystycznych, jej obsług± lub wypowiedzeniem konsumenci mogą liczyć na pomoc miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów czy organizacji pozarządowych – Federacji Konsumentów, Stowarzyszenia Konsumentów Polskich. Bezpłatne porady udzielane są również pod numerem telefonu 0 800 800 008.
Raport z kontroli ze szczegółowymi informacjami o skontrolowanych
organizatorach i poradami dla konsumentów dostępny na www.uokik.gov.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
412
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group