Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3919
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie pamiętają o grobach bliskich, mogiły zarastają

Czwartek, 17 lipca 2014, 7:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 lipca 2014, 11:21
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nie pamiętają o grobach bliskich, mogiły zarastają
Fot. Angela
– Te zarośnięte do pasa pokrzywami i chaszczami groby oraz alejki pomiędzy nimi to bezczeszczenie mogił – mówi Bożena Wójcik z Jeleniej Góry. – Serce mnie boli za każdym razem kiedy idę na grób do mojej mamy na Nowy Cmentarz, stąd mój apel do mieszkańców, by przypomnieć im obowiązku opieki nad grobami – dodaje Czytelniczka.

Sprawa wraca co roku w okresie wakacji, kiedy trawy rosną najszybciej. Reagują mieszkańcy, którzy dbają o groby swoich bliskich.

- W minionym roku Jelonka.com pisała o zarośniętych grobach i część mieszkańców się opamiętała – mówi Bożena Wójcik. – Może i w tym roku to coś pomoże – dodaje z nadzieją. Jak wielu o tym zapomina, widać na zdjęciach. Często obowiązek porządkowania grobów przerzucany jest z jednego na drugiego członka rodziny. Wielu uważa też, że jest to obowiązek administracji cmentarza.

- Grób należy do rodziny osoby zmarłej, która wykupuje miejsce pochówku na dwadzieścia lat i przez ten czas ma również obowiązek utrzymania go w czystości, jak również posprzątania przestrzeni między grobami – mówi Jan Pałka, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Nam nie wolno kosić czy sprzątać cudzych grobów, bo ktoś mógłby nas później oskarżyć, że razem z chwastami wyrwaliśmy jakieś kwiaty czy krzewy. Nie mamy też możliwości wyciągania konsekwencji wobec ludzi, którzy nie sprzątają. Nie możemy ich karać czy czegoś im nakazać. Możemy apelować i to robimy co roku. A to, jak wyglądają groby świadczy o tym, jak najbliżsi kochali osobę zmarłą, bo przecież większość rodzin jest na miejscu i pokazuje się raz w roku na Wszystkich Świętych. Co do alejek pomiędzy grobami, to powinny być one wykoszone. Sprawdzę to i pouczę kierownika, by o to dbał – dodaje Jan Pałka.

Zdaniem mieszkańców również fakt, że ktoś wyjeżdża z miasta lub nie ma czasu pójść na grób swoich bliskich, nikogo nie tłumaczy.

Można zlecić utrzymania grobu w czystości firmom, które się w tym specjalizują. Koszt całorocznej opieki nad mogiłą, łącznie z zapalaniem zniczy to około 300 – 500 złotych. Dawniej grobami osób nieznanych zajmowali się harcerze. Ten zwyczaj został jednak zarzucony. A może warto byłoby do niego wrócić?

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group