Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7294
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nie daj się paskudnemu wirusowi!

Środa, 11 października 2006, 0:00
Autor: Angelika Grzywacz
Jelenia Góra: Nie daj się paskudnemu wirusowi!
Fot. Angelika Grzywacz
Najwyższy czas zabezpieczyć się przed grypą poprzez szczepienie.

Jak mówią lekarze szczopionki przeciwko grypie, są jedną z najbardziej skutecznych form walki z chorobą. Na zarażenie się grypą najbardziej narażone są maluchy przebywajace w przedszkolach, żłobkach i szkołach oraz osoby starsze.

– Dzieci można szczepić od drugiego roku życia – mówi lekarz Alicja Muszka. Jest to bardzo ważne, żeby zaszczepić maluchy szczególnie jeśli chodzą do szkoły, bo tam najczęściej łapią wirusa.

Poza tym ludzie przewlekle chorzy, zazwyczaj starsi, powinni pamiętać o tej szczepionce. Szczepienie nie jest obowiązkowe, ale pomaga uchronić przed grypą właśnie tych najbardziej narażonych na zachorowanie.

Leczenie grypy trwa czasami tygodniami. Zaszczepienie trwa kilka minut.
– Pacjent przed zaszczepieniem musi poddać się badaniu lekarskiemu. Musi być zdrowy – mówi Alicja Muszka. Nie można zaszczepić się w momencie, gdy jesteśmy chorzy czy przeziębieni.
Według lekarzy najlepiej szczepić się od października do stycznia. Koszt takiej szczepionki to około trzydzieści złotych, choć ceny zależą od apteki i hurtownika, który tam dostarcza leki.

Poza szczepionką przed grypą można dodatkowo zabezpieczyć się w inny sposób: należy przebywać na świeżym powietrzu, ale unikać tłoku, zwłaszcza w autobusach. Trzeba jeść więcej owoców i nie narażać organizmu na wychłodzenie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group