Sobota, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2083
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie chcą Tesco obok torów

Wiadomości: KARPACZ
Czwartek, 7 stycznia 2010, 7:53
Aktualizacja: Piątek, 8 stycznia 2010, 8:14
Autor: Ania
Czy budowa marketu wyklucza reaktywację linii kolejowej i powrót do czasów jej świetności?
Fot. Archiwum
Mieszkańcy Karpacza zainteresowani reaktywowaniem linii kolejowej obawiają się, że nie będzie ono możliwe po tym, jak w bliskiej odległości torów kolejowych powstanie market Tesco i stacja benzynowa.

W tej sprawie czterech radnych skonstruowało uchwałę, która miała zobowiązać burmistrza do podjęcia działań uniemożliwiających zbliżenia się inwestycji do torów kolejowych. Ostatecznie nie została ona przyjęta przez pozostałych rajców.

- Sama uchwała nie była zgodna z prawem, ponieważ radni nie mogą zmusić burmistrza do tego typu działań. Jeżeli minister infrastruktury wyda pozwolenie na zbliżenie się inwestycji do torów kolejowych to jednocześnie będzie możliwość użytkowania ich. Natomiast nam wszystkim zależy na tym, żeby linia kolejowa funkcjonowała, bo pracujemy obecnie nad nowym projektem, związanym z powstaniem tunelu pod Śnieżką – mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

Nie wiadomo więc, jaka będzie ostateczna decyzja, dotycząca powstania marketu Tesco w bliskiej odległości od torów. O to, żeby stało się inaczej, stara się Rafał Gersten z Karkonoskich Drezyn Ręcznych, który od dłuższego czasu zabiega o reaktywację linii kolejowych na terenie Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56) Dodaj komentarz

~ 7-01-2010 8:10
Opór nie ma sensu. Kasa wzięta, decyzja zapadła.
~wrt 7-01-2010 8:40
tesco bedzie takiej samej wielkosci jak w jaworze czyli mozna je porownac z biedronka w karpaczu to o co tyle placzu
~polak 7-01-2010 9:07
~ 7-01-2010 10:05
więcej tesco ,biedronek i lidlów ....markety górą,co tydzień do innego sobie jeżdze na zakupy bo monotonia zabija
~*** 7-01-2010 10:06
Karpacz schodzi coraz bardziej na psy i robi sie betonowym Zabobrzem a to nie wrozy mu dobrej przyszlosci.Turysci,ktorzy odkryja piekno i malo przepychu w Czechach o wyciagach i ich cenach juz nie wspomne tak samo jak o innych atrakcjach typu aqapark itp.,to od razu opuszcza betonowy "kurort",do ktorego coraz trudniej dojechac,wygorowane ceny i niszczenie krajobrazu dla kasy...W nowym roku zycze mieszkancom i wladzom Karpacza wiecej rozumu bo bez niego zostana im puste pokoje,bieda,patologia i wspomnienia o dawnym kameralnym miasteczku zniszczonym przez chciwosc...
~do ~wrt 7-01-2010 10:25
Fakt, ale w Jaworze nie ma stacji paliw przy Tesco. Ale i tak zajmuje to mało miejsca :)
~golu 7-01-2010 10:48
pytam dlaczego nie???bo co?? Bo wy macie prawo mówić co inni mają robić!!!
~siwy 7-01-2010 10:55
~ 7-01-2010 10:59
tak ja sie zgadzam ze nie bo to jest hamstwo jerzeli 70% ludnosci niechce to znaczy ze nie a reszta ludności to czyli 30% chce to znaczy ze ci co niechcom to niebe dzie przynajmniej ja tak myślę!!!. a no to tesco to mam wyje.....
Cień 7-01-2010 11:08
Tesco, to market dla desperatów, którzy robią tam zakupy w nadziei, że coś zaoszczędzą, a prawda jest taka, że na starość wydadzą więcej na leczenie po tych odpadkach produkcyjnych, albo przeterminowanych, lub niewłaściwie przechowywanych. Po prostu, najgorszy gatunek żywności w krajach cywilizowanych, świnie mają zdrowsze jedzenie. GDZIE SANEPID!!! LICZY KASĘ W KOPERTACH???
~kghw 7-01-2010 11:29
działka jest prywatna, tory pkp, droga powiatowa, pozwolenie wydaje starosta, jeżeli będzie zgoda pkp na przybliżenie to napewno nie bliżej niż 10,0m, to na jakiej podstawie urząd ma zablokować tą inwestycję, nie bo nie?
~ 7-01-2010 11:39
Do Cienia: masz racje.Wielkie molochy jak Tesco nie daja sobie rady z przechowywaniem produktow. W sklepach tych jakosc np. wedlin jest zastraszajaca.Ja jestem w Jeleniej gosciem 2-3 razy do roku. Moze ktos mi powie, gdzie w Jeleniej dosatne dobra wedline? za porade z gory dziekuje.
~zrównoważony 7-01-2010 12:08
W każdej znaczącej miejscowości turystycznej powstają markety. Świadczy to o tym, że jest to miejscowość do której chętnie przyjeżdżają turyści i inwestują poważni inwestorzy. Turyści chętnie tu kupują oraz mieszkańcy. Markety w Karpaczu znajdują się na wjeździe do miasta. Są estetyczne i powstają w miejscach, które szpeciły wcześniej miasto. Baza MZGkIM była tego przykładem .Satcja benzynowa z kolejnym marketem też nie zakłóci charakteru tego miasta. Warto oczywiście zachowac możliwość drożności torów kolejowych. Z tym że od demagogii znaczenia linii kolejowej dla przyszlóści regionu już robi mi się niedobrze. Da unia i państwo pieniądze na linię to się zrobi. Nie da to Karpacz nie zginie. Kupa gadki na ten temat i nerwów. Gerstern ma pasję, ale nie może terroryzować władz miasta swoim pomysłem. Jak jest taki świetny to niech wystartuje w wyborach ale jak będzie sam w radzie to i tak nic nie wskóra.
~karpaczanin 7-01-2010 12:12
Zapraszamy na zakupy do Karpacza. W tygodniu luz na parkingach przed Biedronką i Netto. Jak będzie Tesco to i zatankujecie przy okazji. Tesco w Jeleniej to porażka. Brak miejsca na parkingu i stanie w korkach. Baj
~ulyssenardin 7-01-2010 12:13
ja tu czytam, że tesco ma wieeeele przeciwników. kiedy zaś trafi się artykuł o tym, że supermarkety mają zamknąć w niedziele, to cały lud jelonkowy jest przeciw. ciekawe......
~łysy 7-01-2010 12:45
Klękajcie narody, jak jeden z przedmówców martwi się o los Karpacza. Z tym że coraz więcej turystów wali do tego miasta, bo powstają nowe atrakcje, w tym baseny. Czasy tylko wycieczki na Snieżkę, do Wangu i dancingu w Patrii już się skończyły. Im więcej bajerów tym ciekawsze miasto. Jakby nie było tłoku w sezonie to każdy by gadał, że miasto schodzi na psy. Kilka najazdów w roku jest do przeżycia.
~karpaczanin 2 7-01-2010 12:46
Chcemy Tesco obok torów ! Kto to pisał ?
rymcycymcy 7-01-2010 13:06
Precz z marketami ...my chcemy drezyn i tuneli !!! ;)
rymcycymcy 7-01-2010 13:07
...i jeszcze aquaparku i KFC ...zapomniałem dodać :)
~ŚmiechNaSali 7-01-2010 13:48
Do Łysego! Chyba żartujesz! To Tesco ma być tym "bajerem" co przyciąga turystów?
~ 7-01-2010 14:42
Karpacz jest dziura. Brudny, nudny, beznadziejny. Macie nadzieje, ze rozrywkowy sklep typu Tesco Karpacz rozrusza? tam potrzeba farby do budynkow, miotel na ulice i troche wiecej usmiechu.
~art 7-01-2010 15:36
a gdzie ma powstać dokładnie te tesco?
~gosć35 7-01-2010 16:24
te budowle usytuowane w pobliżu torów,o ogromnej powierzchni magazynowej przpominaja "rampy selekcyjne w obozie zagłady",dotego neonet i biedronka które w każdej chwili mogą być przekształcone w baraki dla wiezniów.I może taką funkcje bedą pełnic w niedalekiej przyszłości.
~gosć35 7-01-2010 16:36
te budowle usytuowane w pobliżu torów,o ogromnej powierzchni magazynowej przpominaja "rampy selekcyjne w obozie zagłady",dotego neonet i biedronka które w każdej chwili mogą być przekształcone w baraki dla wiezniów.I może taką funkcje bedą pełnic w niedalekiej przyszłości.
~KDR 7-01-2010 17:05
Ponieważ artykuł dotyka sfery, którą się zajmuję poczuwam się do obowiązku wyjaśnienia uczestnikom forum zawiłości problemu dotyczącego lokalizacji Tesco w Karpaczu. Zgodnie z zasadami, minimalna odległość budynków na działkach przyległych do linii kolejowej powinna wynosić nie mniej niż 20m od osi skrajnego toru kolejowego. Projekt przewiduje zaś budowę marketu w odległości ok. 6m od linii, co wymaga uzyskania specjalnego odstępstwa od zasad lokalizacji. Udzielając odstępstwa, zarówno PKP jak i Ministerstwo Infrastruktury kieruje się wyjątkowymi okolicznościami, (których tu nie dostrzegam), statusem linii (obecnie nieczynna) oraz planami samorządów, co do przyszłego zagospodarowania linii kolejowej. Minister Infrastruktury nie posiada obecnie formalnego stanowiska samorządu Karpacza dotyczącego planów rewitalizacji linii ani jego sprzeciwu wobec planów lokalizacji marketu w tak bliskiej odległości od linii kolejowej. Ma, więc prawo uznać, że samorząd nie jest zainteresowany przywróceniem połączeń kolejowych. Władze Gminy mają szereg narzędzi służących kształtowaniu otaczającej nas przestrzeni i nie jest prawdą, że nie mają wpływu na sposób zagospodarowania terenu. Mają wpływ, lecz nie chcą z tego wpływu korzystać wobec subiektywnie wybranych inwestorów. Grupa radnych (Pani Ewa Walczak, Panowie: Arkadiusz Dobiecki, Mieczysław Pajdzik, Dariusz Janiszewski, Tomasz Dobiecki) dostrzegając zagrożenia wynikające z pozbawienia Karpacza obsługi transportem kolejowym (każdego roku Karpacz traci z tego powodu ok. 200 000 turystów) podjęła inicjatywę uchwałodawczą wskazujących Burmistrzowi kierunki działania w zakresie zachowania normatywnych odległości zabudowy działki, na której ma powstać market. Projekt uchwały został negatywnie zaopiniowany przez Radcę Prawnego Gminy. Opinia ta nie jest dla Radnych wiążąca, ale odnieśliśmy się do niej i przygotowaliśmy nowy, uwzględniający uwagi, projekt uchwały. Radni – inicjatorzy uchwały, poprosili mnie o przedstawienie pozostałym Radnym intencji podjęcia uchwały, której celem jest zabezpieczenie alternatywnych korytarzy komunikacyjnych Karpacza. Niezależnie, bowiem od tego, czy uda mi się przywrócić połączenia kolejowe, czy nie dostrzegamy (wraz z grupą Radnych) konieczność zachowania niezurbanizowanych, posiadających uregulowany stan prawny obszarów umożliwiających budowę alternatywnych połączeń komunikacyjnych w przyszłości. Budowa marketu w tak bliskiej odległości od linii kolejowej ogranicza te obszary. Przewodniczący Rady Miasta, Pan Lucjan Szpila doprowadził jednak do glosowania nad wnioskiem o udzielenie mi głosu. Grupa radnych, działających ze źle pojętej lojalności wobec Burmistrza Malinowskiego nie uznała za konieczne pogłębienia swej wiedzy i nie miałem możliwości przedstawienia Radzie merytorycznych podstaw uchwały. Głosując uchwałę Rada nie miała, zatem (z woli większości jej przedstawicieli) dostatecznej wiedzy pozwalającej na racjonale, korzystne dla miasta decyzje. Na marginesie warto dodać, że market w planowanej lokalizacji ma powstać w osi widokowej na Śnieżkę tuż przy wjeździe do miasta. Dostosowanie jego konstrukcji do bliskości linii kolejowej podlega kontroli Inspektora Nadzoru Budowlanego, prywatnie męża Pani architekt – autora projektu, co budzi poważną obawę o możliwość istnienia konfliktu interesów. Pozdrawiam Czytelników i Redakcję Jelonki, Rafał Gersten
~ABE 7-01-2010 17:47
Coś mi się wydaję, że połączenie stacji benzynowej i marketu jest nieprzypadkowe. W dni ustawowo wolne od handlu (wtedy też jest najwięcej gości w Karpaczu) Biedronka i Netto muszą być zamknięte a Tesco jako sklep przy stacji paliw zapewne będzie mogło handlować.
~jkr 7-01-2010 18:32
Ja tam wole tesco od tego co jest na działce poniżej, czyli zbiorowiska byle jakich reklam ogrodzonych chorągiewkami na patyczkach, to wam nie przeszkadza, też jest na osi widokowej. bzdury Pana Gerstena mnie przekonują, a za podanie nazwisk radnych którzy Pana popierają dziękuję, napewno na nich nie zagłosuję
~DOLNOŚLĄZAK 7-01-2010 19:52
Dzielnica Karpacz w Kotlinie Jeleniogórskiej jest jedną z naj..../? !/ rozwijających się dzielnic. Czy zmierza we właściwym kierunku ? A może warto pomyśleć o innych dzielnicach w sąsiedztwie Śnieżki, które w ramach tzw. zrównoważonego rozwoju winny spełniać określone funkcje handlowo-usługowo-rozrywkowe na rzecz najwyższego szczytu Sudetów. Przecież odległości między "dzielnicą" Karpacz a innymi miejscowościami jest żadna.
~aabb 7-01-2010 20:16
Panie Rzepczynski -tunel pod Śnieżką , chyba Pan zalległą lekturę Żeromskiego ostatnio przeczytał ,a może to wpływ złotoustego czyli Pana szefa, który jest mistrzemw opowiadaniu dyrdymałów. Tak czy inaczej myślę że to wasza ostatnia kadencja,i tego życzę temu miastu i mieszkańcom Karpacza.
~Zbigniew Leszek 7-01-2010 20:20
Popieram działania Rafała Gerstena jego upór ma sens - przyjdzie taki czas, że włodarze miasta Karpacza otworzą oczy - ale może być już za późno. Zbigniew Leszek prezes i-KTK-N
~superpomysł 7-01-2010 20:22
fajny pomysł, lokomotywy spalinowe będą mogły się tankować ze szllaufa, a turyści będą przyjeżdżać na zakupy w tesco pociągiem
~KDR 7-01-2010 20:26
Drogi jkr: rozumiem, że rozróżniasz tylko dwie formy zagospodarowania tej działki - zbiorowisko reklam ogrodzonych chorągiewkami na patyczkach albo Tesco. Mając tylko ten wybór wynikający z ograniczenia wyobraźnia ( w najlepszym razie) albo osobowości (w gorszym) też wybrałbym Tesco. Jeśli chodzi o Radnych, którzy poparli projekt uchwały to mogę Cię uspokoić, że było to jednorazowe poparcie istotnej (w ocenie tych Radnych) inicjatywy służącej poprawie dostępności komunikacyjnej Karpacza. Z pokorą przyjmuję Twoją groźbę nie oddania głosu na tych Radnych, którzy troszczą się o przyszłość Karpacza. Na szczęści Twoja destrukcyjna postawa jest ograniczona faktem, że możesz głosować tylko w jednym okręgu wyborczym, oddając jeden głos. Doceniam jednocześnie fakt, że nie popełniłeś błędu w pisowni mojego nazwiska i miałeś cywilną odwagę zaatakować mnie personalnie i przedstawić swoje dojrzałe, merytoryczne stanowisko nie korzystając z anonimowości. :D
*piipi* 7-01-2010 20:28
..wolałabym *normalny pociąg do Karpacza !
~Idzie Nowe... 7-01-2010 20:33
Panie JKR! Nie przyszło Panu do głowy, że to może Pan pisze bzdury? Oprócz inwektyw, na nic więcej Pana nie stać? Gdzie argumenty? Na szczęście w Karpaczu jest sporo takich, którzy mają podobne zdanie jak Pan Gersten i wymienieni wyżej radni!
~(: 7-01-2010 21:40
Na przełomie kilkunastu lat miasto drastycznie się zmieniło. W zależności na to z jakiego punktu się spojrzy ma to swoje dobre i złe strony. Osobiscie wolałam Karpacz z dawnych lat, miał on swój klimat, który zaczyna bardzo szybko tracić, na rzecz tych wszystkich monumentalnych hoteli i supermarketów. Z jednej strony jest to pewne udogodnienie, mam tu na myśli promocję miasta, polepszenie infrastruktury, a dzięki supermarketom można odrobinę zaoszczędzić. Z drugiej jednak, jest to miejscowość położona w górach i widać jak cierpi na tym przyroda, bardzo często można też podsłuchać starych mieszkańców Karpacza, którzy z utęsknieniem wspominają dawny charakter miasta. Nie wiem, może robię się zbyt sentymentalna :) Kolej byłaby dobrym pomysłem, Tesco niekoniecznie, choć to moje subiektywne zdanie, a tunel pod Śnieżką? Po moim trupie. Może od razu lepiej zrównać Śnieżkę z ziemią?
Cień 7-01-2010 21:50
Do 07-01-2010 11:39. Ja w zasadzie mało jadam mięsa, ale najświeższe zawsze było w sklepie na... i tu jest problem bo nazw ulic nie pamiętam, ale idąc od piekarni na szkolnej w kierunku bankowej po drodze jest sklep na rogu z schodami ruchomymi które prowadzą do części samoobsługowej, a na dole jest monopolowy, sery i mięsny.
~normalny Karpaczanin 7-01-2010 22:09
Tak trzymać Panie Rafale podpisuję się pod Panem i wiem ,że da Pan radę !!!!!
~Mieszkaniec 7-01-2010 23:44
Panie Rafale, w jaki to sposób Karpacz z braku transportu kolejowego traci rocznie 200 tys. wczasowiczów....???????? Pociąg kursujący do Karpacza był zwykle pusty, w porywach przewoził kilka do kilkunastu osób. Jest Pan młodym człowiekiem i pewno nie pamięta lub nie chce pamiętać, jaka była prawdziwa liczba przewożonych pasażerów….
~Ryo 8-01-2010 0:26
do użytkownika cień- to ulica Solna
~endru 8-01-2010 7:21
to już 10 rok odkąd marnuje się trasę kolejową o tak ważnym znaczeniu turystycznym. Jak można nie chcieć pociągu do miejscowości turystycznej, która jest druga (po Wrocławiu) pod względem wielkości bazy noclegowej? Miejscowości znanej w kraju i za granicą. Zwróćcie uwagę na widoki jakie można podziwiać jadąc pociągiem na tej trasie oraz na trasie do Kowar. Zapraszam do galerii archiwalnych zdjęć dotyczących połączania kolejowego Karpacza z resztą Świata - http://karpaczanie.pl/galeria/album/36/Z_archiwum_Kolejki_Karkonoskiej - jednocześnie zwracam się z prośbą - jeżeli ktoś posiada jakieś zdjęcia dot. Kolejki Karkonoskiej i chce się nimi podzielić to proszę o dodanie ich do tej galerii.
~olo 8-01-2010 9:55
o ile dobrze pamiętam to ta działka była sprzedana na stację benzynową i informację turystyczną, nikt nie mówił o budowie wielkogabarytowych marketów!!!! Ja osobiście nie chcę wjeżdża do Karpacza i na dzień dobry ogląda dużego blaszaka z szyldem TE.....lub jakimś innym dwa kamieniołomy w centrum już wystarczą
~historyk 8-01-2010 11:54
Nikt nie pyta dlaczego zamknięto linię kolejową z Karpacza do J.G. Większość piszących tu była jeszce w przedszkolu albo może w podstawówce. A więc pod konie XX wieku pociągiem na tej trasie często jeździły 2 osoby tj. maszynista i konduktor. Pociąg był retro miał lokomotywę na węgiel - cos pięknego. Czy dziś więcej ludzi wsiądzie do pociągu, który kończy swój bieg na dole Karpacza i co potem taxi czy z buta. Może w wakcje ktoś z nudów pojedzie tym pociągiem tylko dokąd. Dworzec PKP w Jeleniej też jest na za...piu. Każdy ma już auto i nie będzie tachał bagaży do pensjonatu czy hotelu. Jedyną szansą jest faktycznie uruchomienie tunelu do Pecu. Ale to za jakieś 20 lat. Zatem szkoda czasu na bicie piany.
Cień 8-01-2010 12:57
Do Ryo. Dzięki, tak podejrzewałem ale nie byłem pewien. Co do artykułu, to Historyk w sumie ma rację, chociaż teraz w karpaczu jeżdżą ciągniki z "wagonikami" ala- kolejka retro. Mogłyby odbierać pasażerów z pod dworca i dowozić do kościółka wang, jeszcze zrobiliby sobie jakąś reklamę plus widokówki i interes kwitnie. W Niemczech też widziałem coś takiego i im jakoś się opłaca.
~historyk 8-01-2010 13:31
Droga do Wangu ? Najpierw 45 minut z Jeleniej do Karpacza pociągiem. Potem kolejką retro za bryczką 1 h przez Karpacz. Razem prawie 2 godziny. Samochodem z Jeleniej przez Myśliwską pół godziny max.
~endru 8-01-2010 13:46
do historyka: w galerii, do której link podałem o 7:21 możesz zobaczyć rozkład jazdy z lat, kiedy zostało zapowiedziane zawieszenie kursów na tej linii. Przea...lizuj go i powiedz dlaczego jeździło tak mało ludzi (zwracam uwagę, że w rozkładzie tym jeden z kursów nie był nawet zaznaczony - do Karpacza przyjeżdżały 3 pociągi, a wyjeżdżały 4). Kiedy ostatnio jechałeś pociągiem? polecam wybrać się na Dworzec Główny we Wrocławiu i dopiero wypowiadać się na temat tego, czy ktoś pociągami jeździ czy nie jeździ. Cień ma rację z tymi wagonikami które ciągnie przebrany traktor czy jeep - o to właśnie chodzi, tak ma się odbywać komunikacja w Karpaczu. Biorąc pod uwagę brak możliwości budowy alternatywnej drogi do Karpacza trzeba sobie zostawić furtkę kolejową, nie można tego zniszczyć. Nikt nie mówi, żeby to uruchamiać teraz, a jedynie nie doprowadzić do rozwalenia. Drogi historyku jeszcze jedno: idź na Biały Jar któregoś pięknego dnia i zapytaj kierowców autobusów dalekobieżnych gdzie najczęściej wysiadają turyści. Odpowiedzą Ci, że na Bahusie oddalonym od dworca kolejowego o jakiś 1 km. Czy zrobiłoby Ci różnicę, jeśli wysiadłbyś 1 (jeden) kilometr wcześniej i przesiadł się na taksówkę czy coś podobnego skoro na Bahusie trzeba zrobić to samo?
~historyk 8-01-2010 15:09
Nie będę się nigdzie i na nic przesiadał. Bahus pisze się przez ch. Nie zmusisz nikogo do tułaczki pociągiem a potem bryczką czy ciuchcią. 10 lat temu jeździło mało pociągów, bo nikt nimi nie chciał jeździć. Dworzec Główny we Wroclawiu to slams. Nic się nie zmieniło od 30 lat. Remont dworca w Karpaczu otworzy kolejną atrakcję. Na torach warto zrobić ścieżki rowerowe. Będzie taniej i praktyczniej. Rowerkiem z Jeleniej po torach - piękna sprawa. Lody w kawiarni na dworcu. To jest przyszłość.
~jkr 8-01-2010 16:45
Do Pana Rafałka chodziło mi o zagospodarowanie działki poniżej, nie tej na której ma być zlokalizowane tesco i porównanie ich zagospodarowania. Szczerze mówiąc najbardziej mi się podobało zagospodarowanie tych działek sprzed lat kiedy stał tam napis KARPACZ. I jeszcze te 200 tys. wczasowiczów - skąd to Pan wziął?
~do historyka 8-01-2010 17:06
Masz rację co do powodów zamknięcia linii. Ale to oznacza, że już wówczas popełniono błąd nie organizując komunikacji wewnątrz Karpacza. Jeśli dobrze pamiętam to stacja końcowa tunule do pecu ma być przy orlinku, więc nie wiele się zmieni. Tak na marginesie. Z badań wynika, że do Szklarskiej Poręby w sezonie zimowym pociągiem dojeżdża ponad 20% turystów. Dworzec też nie jest w centrum.
Cień 8-01-2010 17:33
Do Historyka. Ja osobiście wolę jazdę pociągiem w połączeniu z atrakcyjną "koleją drogową" to byłoby przyjemniejsze dla turysty, a nieżeli jazda PKS-em. W Karpaczu nie ma miejsca na samochody, więc taka podróż też nie należy do przyjemności, wiem bo sam wybrałem się tam na wycieczkę i musiałem zostawić auto w takim miejscu, że cały czas się o nie martwiłem, czy jeszcze stoi całe, albo w ogóle jeszcze stoi, a to żadna przyjemność.
~endru 8-01-2010 17:39
weź się najpierw konkretnie zorientuj w sytuacji przewozów zbiorowych do Karpacza a następnie się wypowiadaj. skoro wozisz tyłek samochodem tzn. że nie masz o tym zielonego pojęcia. uświadom sobie, że DUŻO ludzi jeździ pociągiem mimo, że jest zapyziały, brudny itd. Pomyśl co by było, gdyby było czyściej i szybciej. Zresztą zobaczymy to jak DB wjedzie na polskie tory w tym roku. ja nikogo do niczego nie zmuszam, po prostu obserwuje to co się dzieje na dworcu czy na przystankach w Karpaczu. Przetarg na remont dworca we Wrocławiu jest rozpisywany ponownie, także znalazły się pieniądze na to, żeby skończyć ze slamsem, znalazły się na remont dworca w Jeleniej i znalazły się na to, żeby odkopać tory do Harrachova po kilkudziesięciu latach. Myślę, że i znajdą się na to, żeby odkopać tory do Karpacza. A Ty mnie za to przekonaj, żebym jeździł rowerem do Jeleniej. Ktoś kto przyjedzie do Karpacza rowerem z Jeleniej to droga zajmie mu tyle czasu, że będzie musiał już wracać i raczej nie pozwiedza sobie na rowerze reszty miasta, bo ukształtowanie terenu dałoby mu nieźle w kość. Rowerzysta amator nie robi na co dzień czy od święta kilkudziesięciu kilometrów, a rowerzysta fanatyk nie jeździ po takich ścieżkach rowerowych. Jak widzisz, każdą teorię można obalić z miejsca. Zniszczyć coś jest bardzo prosto, a odbudowanie linii już niestety będzie niemożliwe jeśli teraz pozwolimy ją zaorać. Jestem absolutnie ZA przebudową dworca i rozruszaniem tej części miasta, ale też absolutnie PRZECIW likwidacji tego połączenia.
Cień 8-01-2010 18:53
Jeszcze jedno. Lubię jeździć rowerem, ale ścieżka rowerowa po byłym torowisku też jest mało atrakcyjna z powodu długich prostych i łagodnych łuków, to tak jak jazda autostradą. Po za tym, likwidowanie torów to nic innego jak cofanie się w rozwoju, takie Chiny, gdzie komuna rządzi, a posiadają najszybszy pociąg na świecie, albo Korea, też posiada super pociąg, im się opłaca, a mam nie?
Cień 8-01-2010 19:01
Przepraszam w ostatnim zdaniu miało być "nam" nie "mam".
~historyk 9-01-2010 13:47
Panie Endru nie będę już owijał w bawełnę, bo dużo tu kuruazji a krótko mówiąc nie wciągnie Pan Karpacza w zbędne wydatki finansowe, ponieważ większość mieszkańców ma gdzieś jazdę koleją. Proszę wydzierżawić linie kolejową od właścieciela, wyremontowac ją na własny koszt i prowadzić przewozy. Cudownych pomysłów za nie swoje pieniądze w tym mieście wystarczy.
dolnoślązak 9-01-2010 19:59
Tam jest potrzebny retro-pociąg w stylu lat 30-tych ubiegłego wieku do obsługi turystów, który z J.G do Karpacza z kolejarzem przewodnikiem winien ciuchciać przez 3 godziny. Pociąg z salonką niczym z "Orient-Expresu", w którym serwowano by regionalne jadło i napitki z Stonsdorfer Biter i Löwenberger Bier. Zwiedzanie Mysłakowic, Kowar i Miłkowa mieściłoby się w programie wyprawy aż do Western City. Drezyniarz stanowiłby malownicze dopełnienie całości. Od czasu do czasu może przemknąć szynobus z kelnerami/kami/, pokojówkami i kucharzami, przewodniko-narciarzami pracownikami "Netto", "Tara", "Biedronko-Stonka" oraz innymi terapeutami/tkami/ od Wellnes i Spa a także agentki towarzyskie, mieszkającymi poza Karpaczem. Należy wziąć poprawkę, gdyż większość tych ludzi dysponuje swoimi autkami. Sprawę mogłabybyć załatwiona gdyby jakiś wariat zechciał opracować spójny program rozwoju dla całej Kotliny Jeleniogórskiej.
~historyk 11-01-2010 7:48
Tak masz rację. Ale pomysłów na reaktywację lini było już masa. Powiat coś miał w tym temacie robić. Przed wyborami dużo o tym się mówi. Ale kwota naprawy linii przerasta możliwosci lokalnych gmin i powiatu. Tylko województwo mogłoby w to wejść. Ale tam też umią liczyć. Na razie ten temat trzeba odłożyć. Chyba że znajdzie się pasjonat z kasą i to wydzierżawi. A może pomysł z tunelem pomoże sprawie. wtedy miałoby to sens.
~do historyka 12-01-2010 8:56
Najlepiej jak tym pasjonatem będzie Pan Gerber albo inny "Sobiesiak", byle z waszego kólka zainteresowań...prawda panie historyku???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group