Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 5705
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie bij dzieci! To nie śmieci

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 26 czerwca 2009, 9:37
Aktualizacja: Sobota, 27 czerwca 2009, 7:50
Autor: TEJO
Fot. Organizator
Wczoraj Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze zainaugurował na terenie miasta i powiatu drugi etap ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”.

Główny cel kampanii to przeciwdziałanie stosowaniu kar fizycznych wobec dzieci w Polsce. Uświadomienie negatywnych konsekwencji bicia dzieci oraz promowanie metod wychowawczych alternatywnych do kar fizycznych – mówi Józef Pawłowski, szef TKOPD w Jeleniej Górze.

Kampania towarzyszy procesowi nowelizacji polskiego prawa wprowadzającej zakaz stosowania wszelkich form kar fizycznych wobec dzieci. – Działania adresowane są głównie do rodziców oraz do osób, które mogą podejmować działania edukacyjne prowadzące do wyeliminowania kar fizycznych w rodzinie.

– Pragniemy by w kampanię włączyły się wszelkie media, by w czasie jej trwania w mediach pojawiły się przekazy adresowane do rodziców o samej akcji i jej celach. Do opiekunów dzieci trafią wysokonakładowe materiały edukacyjne promujące wychowanie bez bicia oraz oferta szkoleń i wsparcia – informuje Józef Pawłowski.

Informacje o dzieciństwie bez przemocy winny trafić do jak największej grupy rodziców. W tym m.in. celu we wszystkich przedszkolach w Polsce zorganizowane zostaną zajęcia edukacyjne dla rodziców oraz udostępnione zostaną odpowiednie materiały edukacyjne, a na stronie internetowej www.dziecinstwobezprzemocy.pl jest wiele informacji dotyczących wychowywania dzieci bez bicia, propozycje lokalnych działań oraz scenariusze zajęć edukacyjnych dla rodziców promujące wychowanie bez przemocy.

Podczas dyżurów członków TKOPD w każdy poniedziałek, środę i piątek w godz. od 16.00 do 18.00 (ul. Jasna 11 58-500 Jelenia Góra, tel.: 075 6422017), można dowiedzieć się o działaniach więcej oraz otrzymać materiały informacyjne.

Jej organizatorami są Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Zaś partnerem - Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” IPZ. Kampanii patronuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - inicjator pierwszego jej etapu. A jej ambasadorem na terenie Jeleniej Góry i Powiatu Jeleniogórskiego jest Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze.

Zachęcamy wszystkie organizacje i instytucje, które chcą promować wychowanie dzieci bez bicia do przyłączenia się do kampanii „Dzieciństwo bez przemocy” 2009! Do kontaktu z nami!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

piipi 26-06-2009 9:51
~Dziecko jest wlasnoscia rodzicow i oni decyduja ..kiedy dziecko powinna plakac !
~al 26-06-2009 9:55
czy klaps(ręka pupa) jest też przemocą i czy niszczy psychikę dziecka?
~olo 26-06-2009 10:00
nie bij dzieci bo będa pisały takie posty jak piipi
~gość111 26-06-2009 10:42
Piipi- oto najlepszy przykład dziecka bitego, to prawda, że psychika jest później skrzywiona, takową posiada nasza koleżanka:P
Cień 26-06-2009 10:43
Tą kampania jest chora, niech się skupią nad katowaniem dzieci a nie bzdurami, prawie codziennie się czyta artykuły typu "Nastolatek wybijał szyby z nudów" a to jest efekt bezstresowego wychowania. Lepiej, niech się zajmą problemem alkoholizmu, to nie będzie tyle przemocy, tylko, że tego nie zrobią, bo rząd na to nie pozwoli, bo stracił by duży zysk ze sprzedaży alkoholu, to rząd Polski jest winien krzywdy dzieci.
~maadziula232 26-06-2009 11:22
do ~al a jaka widzisz różnice w klapsie a innym uderzeniem. Agresja w stosunku do dziecka wywołuje agresję biciem się je nie wychow a poza tym kto daje prawo człowiekowi bicia drugie go, to że dorosły jest silniejszy na pewno takiego prawa nie daje
~JP. 26-06-2009 11:30
Drogi "Cieniu" skupiamy się też nad przeciwdziałaniem katowaniu dziec - to nasz główny cel. Dziecko bite, tę sama metodę wychowawczą stosuje później do własnych dzieci. My nie mówimy o bezstresowym wychowaniu, bowiem dla prawidłowego funkcjonowania, pewien jego poziom jest niezbędny. Zajmujemy się też problemem alkoholizmu w aspekcie przemocy domowej, ale alkoholizm jest domeną medycyny Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Sądów, w tym tez rodzinnych. Prohibicja już była, a jej negatywne efekty, przerosły najśmielsze oczekiwania, Zapraszam do współpracy. Przewodniczący TKOPD w Jeleniej Górze
~clown 26-06-2009 11:56
Akcja bardzo pożyteczna, ale bez zaangażowania sąsiadów mieszkającyh obok rodzin, gdzie bite są dzieci, nie przyniesie efektów. Patologiczni rodzice mają gdzieś takie akcje, informacje o nich itd. W głowach mają tylko alkohol, towarzycho do kielicha i "trochę spokoju" od bachora". Mam takich sąsiadów, kilka razy zdarzyło mi się dzwonić po policję, kiedy dzieciom działa się krzywda. Może to niewiele, ale co można w takich przypadkach robić? Nie można udawać, że się nie słyszy, zbyt dużo jest bestialstwa wobec bezbronnych maluchów. Ja tez mam dziecko i kiedy widzę albo słyszę jak moja sąsiadka mówi do 3-letniej córki "zamknij ryj, ty k..." to naprawdę... nie bądźcie obojętni, to ważne!
~Meg 26-06-2009 12:08
powinni sie zajać katowaniem a nie zwykłym karceniem, bo to jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Juz mamy dzieci i młodzież z okresu bezstresowego wychowywania dzieci i co teraz sie dzieje , uwazaja ze wszystko im wolno , w szkołach szerzy sie terror ale wobec pedagogów i nikt juz nie wie jak sobie z tymi durnowatymi dzieciakami poradzic , niech dalej bedą za niestosowaniem kar cielesnych . dawniej jak dziecko dostało w d... to i wiedziało co do niego należy, znało granice przyzwoitosci , było obowiazkowe i jakos na ludzi wyrastało. opamietajcie się ludzie!!!
~gosciu 26-06-2009 12:55
Nie krzywdz dziecka,pozwalaj mu na wszystko,chwal nawet jak cos robi zle,wpisuj dobre oceny nawet jak nic nie umie itd. a pozniej chowaj sie i uwazaj zeby nie podpasc bo dostaniesz az sie przekrecisz a o prace takiego bezstresowo wychowanego pupila nie martw sie,jak bedzie mial ochote to popracuje ale poki zyjesz i masz jakiekolwiek stale dochody,to nie musi sie martwic bo bedziesz musial/a go utrzymac.W najgorszym wypadku bedzie sobie bezkarnie rozrabiac na ulicy i zawsze cos \"dorobi\",prawo go chroni wiec spoko...Prosze panstwa,czy nie widzicie do czego doprowadza taka chora kampania,juz wystarczajaco duzo przemocy w szkolach,na ulicach nie mowiac juz o innych miejscach a wy ciagle bronicie i chcecie chronic przyszlych bandytow,moze troche wiecej kontaktu z rzeczywistoscia,np. wizyta w niektorych gimnazjach i spacer najlepiej wieczorem chociazby na Zabobrzu,gdzie bezstresowa mlodziez ma nieprzewidywalne reakcje i pomysly,naprawde polecam... Klaps nie jest przemoca tylko czasami koniecznoscia,zeby dziecko wiedzialo,ze nie wszystko ,mu wolno,co innego czeste znecanie sie nad dzieckiem,bezpodstawne krzyczenie na nie tylko za to,ze jest,takie cos wymaga interwencji. Sa pewne granice nawet dla naszych pociech a RODZIC TEZ NIE JEST ZABAWKA i tego nie wolno wam zapomniec...Dawniej wychowywalo sie dzieci bez durnych kampani i przekazywalo im pewne wartosci,tradycje,uczylo szacunku do innych,byly domy kultury z ciekawymi programami,zejecia pozalekcyjne,prawdziwe programy edukacyjne(obecnie tv oglupia na maxa),klaps byl normalnoscia a teraz olewa sie wychowanie,dla swietego spokoju pozwala na wszystko,brak miejsc w ktorych mlodziez mogla by sie zajac czyms konkretnym i spedzic tam milo czas,do tego glupie prawo chroni agresora pozwalajac mu rosnac w sile a efekty sa niestety coraz gorsze bo czesto dzieci maja dzieci i zwieksza sie patologia a slowo wychowanie jest im obce albo wogole nieznane...
~_Łowca byków 26-06-2009 13:20
Tytuł jakiś dziwny, bo nie ma związku - kto bije śmieci? Czy wszystko musi się rymować?
~JP 26-06-2009 14:23
Do wszystkich zaniepokojonych, złymi skutkami nie bicia dzieci. Nie chodzi tu o żaden klaps, pod warunkiem, że pozostawia trwałych śladów fizycznych i psychicznych, nie chodzi o karcenie, bo istnieją sposoby karcenia bez odwoływania się do tzw. "klapsów" - można się z nimi zapoznać i nauczyć stosowania. Chodzi bowiem o uświadomienie, że one istnieją, że przynoszą wychowawczo lepsze rezultaty... Myślę, że warto spotkać się na "ubitej ziemi" i stoczyć pokojowy słowny pojedynek - może Redakcja Jelonki.com zorganizuje takie spotkanie, gdzie zainteresowani i zaniepokojeni będą mogli wymienić poglądy - uczyć się od siebie wzajemnie. A do wszystkich, którzy spotykają się z przemocą domową, niezależnie od jej podłoża (w tym i związaną z nadużywaniem alkoholu) i są bezsilni (Policja powiadomiona nie reaguje), proszę o informację do Przeciwprzemocowego Telefonu Zaufania. Dyżury w każdy poniedziałek, środa i piątek, prócz świątecznych w godz. 16.00 - 18.00. Można przyjść (ul Jasna 11), zadzwonić (075 6422017) lub napisać (58-500 Jelenia Góra; tkopd.jg@wp.pl. Zajmiemy się sprawą- poprowadzimy ją do efektywnego zakończenia. Przewodniczący TKOPD w Jeleniej Górze
Cień 26-06-2009 16:33
Do JP. Niedawno był program w telewizji o bezstresowym wychowaniu i jedna pani twierdziła, że nie należy karać nawet klapsen, to wkońcu jak to jest, można czy nie? Nie mam na myśli karania za byle co i do takiego stopnia by tyłek był siny, chociaż za narkotyki czy kradzież lub rozboje, to by nie zaszkodziło by nie usiadł na tyłku przez miesiąc, ja za wagary dostałem pasem po dupie i nic mi się nie stało, żadnych śladów nie mam mimo, że była sina.
~clown 26-06-2009 16:45
Panie Józefie, są, niestety, sytuacje, kiedy naprawdę ręce opadają. Policja reaguje, kilka tygodni jest spokój, a potem znów to samo... Matka z dzieckiem na spacerze pijana, dziecko zabrane do placówki na weekend, potem oddane... i tak w kółko. Policja też ma ograniczone pole działania, interweniuje, potem przekazuje sprawę dalej i po jakimś czasie to samo. Wasz oddział też zapewne może działać w jakichś określonych granicach, brakuje instytucji, która zajęłaby się problemem od początku do końca. A szkoda, bo samo odebranie dzieci matce (co i tak dla dziecka jest straszne, choćby matka była najgorsza), a potem oddane to sprawy nie załatwia. Mając takich sąsiadów widzę, jak instytucje pomocowe w pewnym momencie stają się bezsilne.
~ 26-06-2009 17:54
"synku nie bij pana bo sie spocisz"mowi mamusia
~JP. 26-06-2009 18:27
• 61% Polaków dopuszcza stosowanie kar fizycznych wobec dzieci 69% rodziców wymienia klapsy jako karę wobec dzieci, którą stosują najczęściej 50% Polaków popiera wprowadzenie prawnego zakazu stosowania wszelkich kar fizycznych wobec dzieci. Blisko 90% zwolenników zakazu uważa, że powinien on dotyczyć bicia ręką lub przedmiotami, a tylko 34% popiera zakaz klapsów. Bite dzieci widzą świat inaczej!!! Dołącz do nas. Powiedz biciu nie! Przewodniczący TKOPD w Jeleniej Górze
ago. 26-06-2009 18:27
Łowco, tytuł dobry. Nie znasz przysłowia "kto ma dzieci, ten ma śmieci" (bo przecież dzieci śmiecą)?
~OMG 26-06-2009 18:43
Co wy w ogole ludzie mowicie ? Kiedys bylo tak ze jak cos przeskrobales to dostawales ostry wp**** ale wiedziales za co i znales konsekwencja jakie za soba niesie dany czyn... A teraz co ? Bezstresowe wychowanie, wiecej praw maja dzieci niz nauczycieli i tak moglbym wymieniac i wymieniac.. NIE - przeciwko bezpodstawnemu biciu dzieci, TAK klapsom.. Teraz mozecie na mnie wjechac O_o
~arlene 26-06-2009 19:21
Wiele pokoleń było wychowywanych na zasadzie twardej dyscypliny. I na złe im to nie wyszło. Za to obecnie, przy tej całej propagandzie praw dziecka, to co dzieciaki wyprawiają, jest nie do pomyślenia. Może jedno z drugim ma związek...
romoz 26-06-2009 22:09
piekna kampania
~matecz 26-06-2009 22:19
jedno dziecko ma taką wrażliwiść, że dociera do niego, gdy się powie spokojnie raz. Do innego można mówić 100 razy i nic. Nie idzie o to aby tłuć, ale aby dobrać właściwy złoty środek, który sprawi, że dziecko powstrzyma się od niewłaściwego zachowania. nie musi być tresowane, ale aby nie robiło krzywdy sobie i innym. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Mam małego czorcika i nieraz mi ręce opadają bo nie wiem, co z nim zrobić żeby go nie stłuc, a żeby miał poczucie że trzegoś nie powienien robić. za 100 lat się dowiem o co w tym chodziło:)
~JP. 26-06-2009 22:30
No tak, "Kiedyś było tak że jak coś przeskrobałeś to dostawałeś ostry wp****" i dziś to samo czynisz swoim dzieciom, a może i innym członkom rodziny. Koło się zamyka. Nie propagand związana z prawami dziecka czyni je agresywnymi - przemoc rówieśnicza, ale też wobec nauczycieli i innych dorosłych. Warto o tym pogadać. Nigdy tak nie było, ze uczniowie maja więcej praw niż nauczyciele i nigdy nie będzie - proszę o obiektywizm. Pojęcie "klaps" zawiera zadawanie bólu i cierpienia, ale też rodzaj pieszczoty i delikatnej reprymendy. Ostrzegam przed stosowaniem pierwszego, ale osobiście nie akceptuję tego typu reprymendy. Przewodniczący TKOPD w Jeleniej Górze
diablica 26-06-2009 22:37
piipi - ale czasami źle decydują... niestety ;(
piipi 26-06-2009 23:33
~DIABLICO ..bo dziecka lzy ..ICH nie bola !
~ 29-06-2009 18:03
wiesz co pipi, powiem ci ze jestes zalosna, jak mozesz mowic ze dziecko jest wlasnoscia rodzicow i oni decyduja kiedy ono ma plakac. zmien swoje plytkie myslenie. nie widzisz il;e jest przemocy???!!!!!!!
~JP 30-06-2009 9:00
Dziękuję Redakcji Jelonki.com, że poruszyła problem. Dziękuje wszystkim, którzy napisali co o tym sądzą. Podtrzymuję propozycje spotkania osób zainteresowanych i zaniepokojonych i otwartej rozmowy. Może ktoś ma propozycje jak, kiedy i gdzie je zorganizować? Jestem otwarty na wszelkiego rodzaju propozycje. Przewodniczący TKOPD w Jeleniej Górze
ago. 30-06-2009 21:32
do 29-06-2009 18:03 | ~ | IP: *.dsl.as9105.com - A NIE UMIESZ czytać między wierszami? To co napisała Piipi, to przeciez prowokacja. Nie wpadłaś na to? Wielu rodziców tak myśli, jak napisała Piipi. To tragedia ich dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group