Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1758
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nie będzie obwodnicy południowej?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 20 października 2009, 17:33
Aktualizacja: Sobota, 24 października 2009, 22:09
Autor: Mar
Fot. Mar
Po dwóch godzinach dyskusji nad uchwałą o wyrażeniu zgody na podpisanie z urzędem marszałkowskim umowy na dofinansowanie obwodnicy południowej, radni takiej zgody prezydentowi nie dali.

Do przyjęcia uchwały potrzebna była zgoda połowy obecnych radnych. Ponieważ na sali było ich 22 do przyjęcia wystarczała zgoda jedenastu rajców. Tymczasem za było dziesięciu. Cały klub radnych PO, Zofia Czernow i trzech radnych Lewicy, Józef Sarzyński, Józef Kusiak i Zbigniew Ładziński. Dwóch radnych Lewicy, Cezary Wiklik i Jerzy Pleskot wstrzymali się od głosu, tak jak cały klub Jelenia Góra XXI i klub PiS. O wyniku zadecydował głos radnej Grażyny Malczuk, która jako jedyna głosowała przeciw przyjęciu uchwały.

- Nie byłam przeciwko budowie obwodnicy południowej, która na pewno jest potrzebna miastu – wyjaśniała Grażyna Malczuk – ale przeciwko takiej jej realizacji jaką przedstawił pan prezydent. W piątek usłyszeliśmy co innego, dzisiaj na sesji, prezydent i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, Czesław Wandzel mówili co innego. Nie dowierzam obietnicom prezydenta i uważam że jest dużo innych niezbędnych inwestycji w mieście, które będą konsekwencją podjętych już decyzji. Jeżeli obwodnica południowa nie powstanie, a powstaną inne ważne inwestycje, będą one z dużo większym pożytkiem dla mieszkańców miasta, niż ta obwodnica. Sądzę, że prezydent jeszcze nie odpuścił, bo tutaj jest do wzięcia 40 milionów złotych. Ale rachunek jest prosty, 40 dostajemy, 40 wydajemy na odsetki. Nie warto.

Według wniosku jaki trafił do marszałka, miasto ma zaciągnąć dług w wysokości 75 milionów złotych. Odsetki od tej kwoty jakie miasto będzie musiało zapłacić to 40 milionów. Wartość inwestycji to 119 milionów złotych za wybudowanie ponad 2 kilometrów drogi, 260 metrowego wiaduktu i mostu nad Bobrem. Wkład unijny to około 38,5 %, miasto muisałoby dołożyć pozostałe 61,5 procenta.

- Ale jak wiem, prezydent rozmawiał w urzędzie marszałkowskim, że dostaniemy dofinansowanie w wysokości 50 procent całości – mówił Czesław Wandzel – z rozstrzygniętych już dużych inwestycji wiemy, że wygrywają oferty oferujące około 80 procent kosztorysu inwestorskiego. To też obniży wartość kredytu.

- Ta dyskusja była przede wszystkim o modelu finansowania a nie o samej inwestycji. On był do niczego. Jeśli się go przedstawia w piątek, żądając od radnych głosowania we wtorek i w dodatku mówiąc na sesji jeszcze co innego, to taki jest efekt. Jeżeli wychodzi się do radnych po 160 milionów złotych, trzeba być do tego perfekcyjnie przygotowanym, a nie pokazywać byle co i jeszcze to zmieniać w czasie sesji. Droga ma odciążyć ruch w centrum miasta, głównie na Wojska Polskiego, o 18 procent. Czy warto wydać siedem milionów za odciążenie alei o 1 procent ruchu? Te pieniądze z większym pożytkiem możemy wydać na udrożnienie skrzyżowania Grunwaldzkiej i Jana Pawła II. Dlaczego też nieobecni byli przedstawiciele gmin, które też miały skorzystać z budowy obwodnicy, tak samo jak Jelenia Góra? Załatwić mieliśmy też ważny problem powiatu, a starosta Włodyga nawet nie ruszył palcem, żeby wesprzeć tę inwestycję – wyjaśniał szef klubu Jelenia Góra XXI, Miłosz Sajnog.

- Mogę jedynie wyrazić wielkie ubolewanie nad niezrozumieniem przez grupę radnych potrzeby rozwoju komunikacyjnego Jeleniej Góry. Na pewno poniosą odpowiedzialność, jeśli miasto nie dostanie pieniędzy unijnych. W środę miałem podpisać umowę na dofinansowanie w wysokości 46 milionów złotych. Przez tych radnych może to być niemożliwe - powiedział po głosowaniu prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski.

Obwodnicy mocno broniła przewodnicząca komisji finansów, Zofia Czernow. Mówiła o tym, że dzisiejsza decyzja będzie nieodwołalna, że ta kwota nie zagrozi stabilności budżetu miasta, który jeszcze będzie miał zapas do wykorzystania. – Te 40 milionów odsetek wynikają ze wstępnych obliczeń. Według mnie będzie to o wiele mniejsza kwota – przekonywała.
Również radny Wiesław Tomera przekonywał, że drogę należy wybudować i to jest wielka szansa dla Jeleniej Góry. Sekundował mu radny Józef Sarzyński.
- To tylko fragment, który w całości będzie miał znaczenie regionalne. To dla nas niemałe korzyści. Przy drodze zawsze powstaje infrastruktura, zaczynają działaś firmy, które przyniosą miastu dochód.

- W Jeleniej Górze mamy dwa wąskie gadła komunikacyjne. Maciejową i skrzyżowanie Jana Pawła II i Grunwaldzką. Tam będzie coraz gorzej, szczególnie jak powstanie galeria pod którą właśnie otworzyliśmy plan zagospodarowania. Myślę, że obwodnica południowa nie jest priorytetem. Te ponad siedemdziesiąt milionów złotych, które miasto miało wydać na obwodnicę należy przeznaczyć na udrożnienie tych dwóch miejsc i będzie to z większym pożytkiem. Chociażby na estakadę nad Grunwaldzką, przebudowę Podwala i nowy most nad Bobrem na Mostowej.

Czy prezydent zdecyduje się jeszcze raz zwoływać nadzwyczajną sesję rady, która miałaby jeszcze raz głosować obwodnicę, okaże się wkrótce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (90) Dodaj komentarz

~chudy 20-10-2009 17:45
Bo po co nam obwodnica przecież radni nie będę stać w korkach
~? 20-10-2009 17:45
Jelonka ma wybitnego pecha do rajcow ,widac na prowincji zawsze ukrywaja sie najwieksze niedojdy i nieudaczniki.
~ja 20-10-2009 17:48
To jak radni są tacy mądrzy to niech wyłożą kasę z własnej kieszeni...
~Ciekawe 20-10-2009 18:23
Radni "wiedzą" co robią. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na podwyżkę ich diet i solidne premie na koniec roku .
~ 20-10-2009 18:25
za to mamy marketyzacje miasta wstyd wstyd wstyd poddajcie sie panoWIE RADNI NIE REPREZENTUJECIE MYSLI MIESZKANCOW I TO WAS ELIMINUJE
~iras 20-10-2009 18:36
I tak urzędasy pozbawiają nas kolejnych inwestycji, widocznie nie dostali odpowiednio dużych kopert za zgodę !
~Zdenek_Zenek 20-10-2009 18:41
A może ta zakichana rada odwoła sama siebie.....niech się ......... !!! Dosyć mam władz tego prowincjonalnego i wiejskiego miasta chociaż się tu urodziłem i mieszkam w nim 33 lata........
~xxx 20-10-2009 18:57
"Ja wiedziałem, że tak będzie !"
~Jaś 20-10-2009 18:59
Nie rozumiem dlaczego moi wybrańcy nie chcą obwodnicy a może ona rzeczywiście miastu jest nie potrzebna, jeszcze jest trochę luzu na ulicach miasta a za dwa lata czy ktoś z nich pomyślał jaki będzie tłok
~ass 20-10-2009 19:07
Nie chcemy takich radnych, wiocha na maksa i wstyd przed innymi.
~ryśko 20-10-2009 19:11
ale kretyńizm,po co było wyśiedlać ludzi z ul: podórnej to były jeszcze domy w dobrym stanie o które ludzie dbali.dano im mieszkania zastępcze na które czekali bardziej potrzebujący.po prostu unia nie daje łapówek więc po co im się męczyć KASTORAMA DAJE i stoi
~ehhh 20-10-2009 19:32
No wlasnie po co byly wysiedlenia? Po co od kilkunastu lat mowi sie o tej obwodnicy i nagle pada NIE!? Moze jakies wyjasnienie co bylo przyczyna!? Czyzby ktoremus z rajcow nie udalo sie kupic gruntu lezacego zaraz przy obwodnicy!?! Obwodnica = wzmozony ruch = sklepy, centrum handlowe a moze duzy park logistyczny jakiego w naszym miescie brakuje!? ciekawe! :)
~w13 20-10-2009 19:34
prosze podac nazwiska kto glosowal przeciw..tak by mieszkancy mogli sie przygotowac do przyszłych wyborów...
~Zaścianek i zadupie 20-10-2009 20:02
Szkoda w ogóle cokolwiek pisac.Widac jasno,że jeleniogórscy radni dbają jedynie o własne stołki.Rozwój miasta mają w głębokiej d...e.Przecież obwodnica miała byc oddana do użytku już 3 lata temu,ale zawsze były jakieś problemy z pieniędzmi,bo przez lata nie potrafiono napisac poprawnie wniosku o dofinansowanie.Kiedy nareszcie taki wniosek został napisany prawidłowo,radnym znowu coś sie nie podoba.Jelenia Dziura i tyle.
~Spiity Gonzales 20-10-2009 20:13
Czego się czepiacie? A co , wizualizacja może się nie podoba ?!
~Nikt 20-10-2009 20:36
Błagam! Niech to będzie prowokacja czy inna kaczka dziennikarska! Jeśli na serio się nie zgodzili to już sobie wyobrażam co będzie na forum polskich wieżowców. Na kontakt tvn24 z tym (TVN zresztą jest po stronie PO: nie ma na co liczyć)!
~lokator 20-10-2009 20:55
Jeżeli argumentem było to iż obwodnica ta słuzyc będzie mieszkancom Karpacza, Mysłakowic, Kowar i \"ich gosciom\" to totalna bzdura! Obwodnica ma odciązyć ulice w centrum po których prowadzony jest ruch tranzytowy! Przy ulicach Sudeckiej, Matejki, Wincentego Pola,... gdzie w swoim czasie polikwidowano ogródki dla poszerzenia jezdni wszystkie domy są bezpośrednio narażone na wstrząsy przenoszone z ruchu ciężkiego wprost na ściany! Nikt nie porobił specjalnych ław piaskowych amortyzujących takie drgania! Wszystkie domy w zdłuz tych ulic są spękane od tego ruchu. Proponuję wszystkim wspólnotom, aby zaczęły żądać od miasta opłacenia kosztów przeprowadzenia ankrowania budynków i wykonania remontów elewacji obłupanych z powodu drgań! W każdym sądzie (poczatkowo po pewnych bojach) wspólnoty powinny wygrac sprawy! Ciekawe co będzie tańsze dla miasta zapłącenie za te wszystkie remonty, czy pobudowanie obwodnicy!?!
~do nikt 20-10-2009 21:02
to nie platforma głosowała za nie tylko pis a moje zdanie jest takie zeby miasto sie rozwijało nizbedna jest obwodnica dla jeleniej góry i okolic
~normalnie ciekawski 20-10-2009 21:03
. . . proszę podać nazwiska radnych będących przeciw i za oraz takich co sie wstrzymali, aby przyszli wyborcy mogli ich odpowiednio nagrodzić . . . niektórzy chyba czekali na jakieś koperty - ale to nie te czasy - w przyszłych wyborach będziecie się płaszczyć przed mieszkańcami, ale sprawiedliwość będzie po naszej stronie ! ! !
~mm 20-10-2009 21:04
Co to za radni którzy nie mają własnego zdania - nie wiedzą czy są za czy przeciw - wstrzymali się? Buractwo zaczyna juz kampanię wyborczą?
~jelgór 20-10-2009 21:05
Polska 2007 już całkiem odjechała od wyborców i zajmuje się jałowymi naparzankami politycznymi przeciw prezydentowi zamiast myśleć o rozwoju. Wstyd! Miasto od roku chodzi za unijnym dofinansowaniem, a ci głosują przeciw, bo się im ubrdało, że mamy dobre drogi, a prezydent to ma tylko złą wolę.
~OKŁAMANY 20-10-2009 21:18
NAJPIERW WYDANO SIANKO NA PROJEKT ,POTEM NA JEGO AKTUALIZACJE INNA FIRMA WZIEŁA PRAWIE 400 TYSI (ZGODNIE Z PRZETARGIEM W ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH) WYSIEDLENIA ITD TAKIE KOSZTA PO CO TE PIENIĄDZE POSZŁY W BŁOTO UTLENIŁY SIE TO SPRAWA DLA PROKURATORA RADNYCH Z JELENIEJ POWINNO SIĘ WYSIEDLIĆ DO WIOSKI GDZIE JEST BRAK PRĄDU DRÓG SIECI WOD KAN BO IM SĄ ZBĘDNE WON Z JELONKI W MIASTACH OBOK NAS ZGORZELEC BOLESŁAWIEC LEGNICA A NAWET WAŁBRZYCH WSZYSCY CHCĄ JAKICH KOLWIEK INWESTYCJI CZY TO MARKET GALERJA BO WIEDZĄ ZE TO PRZYSZŁOŚĆ
rymcycymcy 20-10-2009 21:21
Widzę, że komentujący zakończyli lekturę artykułu na jego tytule :)
~k 20-10-2009 21:23
Malczuk ma jaja i ma rację - przy tych warunkach finansowania inwestycja zarżnie budżet: mówimy w końcu o 75 milionach wkładu własnego i 40 milionach odsetek od kredytu - razem 115 baniek z kasy miasta po to, by z Wrocławia do Karpacza jeździło się o 10 minut krócej. Do projektu można wrócić, ale po gruntownej modyfikacji - w zupełności wystarczy tam 1 pas ruchu, bez dodatkowego mostu na bobrze, bez ambitnej estakady nad łomnicką, a tylko nad torami, etc. W obecnym projekcie koszt budowy kilometra drogi jest 2-3 razy większy, niż 1 km autostrady. Przy tak małym dofinansowaniu UE budowa tej drogi w ogromnej większości z kasy miasta to idiotyzm. za te 115 milionów zł. można zrobić masę pożytecznych i potrzebnych rzeczy w mieście.
~dagda 20-10-2009 21:30
Wyniki głosowania o przyjęciu 46mln zł dofinansowania do budowy obwodnicy ZA – Miedziński, Papaj, Tomera, Sawicki, Rehlis, Olchówka, Ładziński, Kusiak, Sarzyński, Czernow PRZECIW - Malczuk WSTRZYMAŁ SIĘ – Zabrzański, Łojek, Mróz, Leszczyk, Makiela, Duziak, Ragiel, Sajnog, Lindner, Wiklik, Pleskot
~LOL 20-10-2009 21:30
obwodnicy nie bedzie bo w planach nowe galerie i hipermarkety !
~mo 20-10-2009 21:49
Te same twarze od wieeelu lat!!!! A miasto coraz bardziej zapyziałe!!!!!!!!!
~historyk 20-10-2009 22:02
Wielkie mi nowości, że estakada nad Grunwaldzką... Ciekawe, czy ktoś pamięta, że estakada nad torami miała się skończyć dopiero w okolicach mostu nad rzeką. Tak się jednak nie stało - wiecie czemu? Pieniążki i nieodpowiedzialni ludzie...
~ZABOBRZANIN 20-10-2009 22:05
Każde 100m nowej drogi (nie ma znaczenia w jakim kierunku) poprawi przemieszczanie się samochodami. Zawsze można wymysleć jakiś argument który będzie pasował każdemu wbrew innemu. Rodacy nasi od wiek wieków byli w zgodzie ! Jak 22 radnych to 23 zdania. Jeszcze taki się nie urodził aby wszystkim dogodził. Może jaki nowy markecik ? Kto za ? Kto sie wstrzymał ? Dziekuję - nie widze - przegłosowane. Mamy pulę zaoszczędzonych pieniedzy na PREMIĘ taka zapomoge w kwocie ... ! Kto za ? Kto się wstrzymał ? Nie widze - przeglosowane !
~gejardo 20-10-2009 22:09
To przez nich straciliśmy 45 mln zl dofinansowania obwodnicy: PiS: Mróz, Leszczyk, Łojek, Zabrzanski, Dolny Śląsk XXI: Sajnog, Wachowicz-Makieła, Ragiel, Lindner, Duziak Lewica: Malczuk, Plaskot, Wilkik
~Przecież wam napisali 20-10-2009 22:20
Napisali kto był przeciw- Malczuk nie mylić z Marczuk(pazurą) i sajnogowcy PRECZ z nimi!!!!
~??? 20-10-2009 22:23
Czytam i oczom nie wierzę. To wyglą da na sabotaż. Pani Marczuk pewnie wie co robi i po co. To podobno kandydatka lewicy na prezydenta miasta.
~KAT 20-10-2009 22:27
A ja się pytam kto zrwóci kase za projekt obwodnicy? Na słupach energetycznych ich powiesić tak sobie wydają nasze pieniadze. Może ktoś wreście zrobi porzadek. Projekt ok 5% inwestycji
~taa 20-10-2009 22:28
moherowe trole zawetowaly zgodnie z tradycja brata mniejszego
~KAT 20-10-2009 22:29
Tak to jest jak teoretyk ekonomista rządzi miastem. Nie ma jaj i tyle :) Ja się pytam POco to było :)
~alkomat 20-10-2009 22:41
chciwa banda darmozjadów, najmilej grzać swój stołek i wetować każdy pomysł na poprawę infrastruktury Jelonki.. BRAWO PAJACE RADNI - z tą postawą szybko podzielicie przyszły los cwaniackiej ekipy PZPN...
~ 20-10-2009 22:56
głupia, wredna i brzydka! brrrrrr....
~jeleniogórzanka7 20-10-2009 23:04
no nie wiem jak to skomentować??? ..... to może tak, w innych lepszych krajach by zostać posłem, radnym trzeba miec bezwzglednie ukonczone studia wyższe w renomowanej uczelni, specjalistyczne studia podyplomowe i to nie jedne, i praktykę w zarzadzaniu znacząca firmą... ... u nas radnym moze zostać kazdy kto chce, każdy komu sie wydaje, że moze bez względu jakie ma wyksztalcenie i umiejętności... ....no i każdy moze sie później wypowiedziec, że coś jest miastu potrzebne bądź nie....tyle że z profesjonalnym osądem - expertyzą nie ma to nic wspólnego, bo nie moze mieć !!!!!!!
~ Handra 20-10-2009 23:36
A dlaczego ma kosztowac aż tyle milionow ten kawalek drogi ! - wiadomo że kalkulacje sa potężnie naciągniete - bo Polak potrafi wykrecić z gara budzetowego bez ograniczeń do prywatenj kabzy i bedzie gralo w papierach - dlaczego nie wezma oferty i kalkulacji wykonawcow z Niemiec czy Chińczykow na czas budowy. Okaże sie ze wykonaja w doskonalej jakości za 40% przedstawianej ceny.A radni będą ględzić aż ich przygniecie pasmo sukcesów.
~bez podpisu 20-10-2009 23:45
jak puszcza Polanskiego z wieznia to trzeba dac zlecenie na nakrecenie filmu "czeski film "sie CHOWA
~student 20-10-2009 23:53
kiedy wszystkie przetargi na budowę dróg rozstrzygane są duuużo poniżej kosztorysu trudno się dziwić, że zakładane koszty będą się różnić od realnych. stąd te 80% o których wspomina p. Wandzel. oburzenie to stosunkowo słabe słowo na to czego dokonali dzisiaj radni na czele z p. Malczuk (której w głowie chyba już tylko przyszłoroczne wybory...). Mam nadzieję, choć bardzo słabą, że uda się jeszcze coś, cokolwiek zdziałać w tym kierunku. I myślę, że każdy kto ma okazję często wjeżdżać do miasta od strony Wrocławia myśli podobnie! Nie pozwólmy aby prywatne interesy radnych opozycji przeszkodziły w rozwoju miasta!!!
~Do krzykaczy 21-10-2009 0:43
A kto z was pomyslal o tym ze bedzie obwodnica ale nie bedzie wielu innych inwestycji ? Ona zabierze wszystko wiec warto sie zastanowic a sprawa obwodnicy pewnie wroci na kolejnej sesji i po co tyle krzyku. Lepiej dwa razy sie zastanowic niz pochopnie wydac kase.
~bang 21-10-2009 6:20
ktoś tych radnych wybrał...na szczęście nie ja...nie mam sie czego wstydzić
Jonas 21-10-2009 6:38
Po co komu obwodnice, niech się lepiej za remont kamieniczek wezmą. Najpiękniejsze części miasta wyglądają jak slamsy.. Wszystko się sypie i jaką to daje opinie o mieście? Na 1 - go Maja kamieniczka ze sklepem Wrangler/Lee.. przecież ona jest przecudna, a się sypie. Zamiast wzmocnić i wyremontować to postawili wzmocnienia i siatki żeby cegły nie spadały.. Przecież ten zabytek to niedługo do zburzenia będzie się zadawał.. Ludzie czy wy nic nie myślicie? Czy wam nie zależy żeby miasto wyglądało ładnie? Czy tylko forsa na kącie się liczy?
~wyborca 21-10-2009 7:49
NARESZCIE ZAPANOWAŁ ZDROWY ROZSĄDEK .Jelenia Góra nie będzie bankrutem z powodu 2 km drogi. Jedna obwodnica nie wystarczy?
~kierowcy 21-10-2009 7:54
Obwodnica Południowa Jeleniej Góry R.I.P. 20.10.2009
~ 21-10-2009 7:56
To jest błędna decyzja, ponieważ bez tej obwodnicy za chwilę po jeleniej będzie się jeździć jak przez Wrocław. Same korki.
~ 21-10-2009 8:06
@Jonas! Kamieniczka przy ul. 1 Maja gdzie jest wrangler jest własnością wspólnoty, czyli prywatna! To komu jeszcze miasto ma wyremontowac dom według Ciebie, zamiast budować obwodnicę południową bez której wiele kamienic się rozleci?
~jelenia góra 21-10-2009 8:23
ja uważam, że decyzja ta jest jak najbardziej słuszna. cześć tu osób prezentuje niezbyt wysoki poziom inteligencji i zdolności do samodzielnego myślenia. oczekują obwodnicy omamieni wizjami powielanymi od lat 90-tych. 18% odciążenie ruchu to fikcja - chodzi o ok. 5 do 7% czyli niezbyt dużo jak za te pieniądze.korki i owszem, ale kto raz przejedzie przez wolności zobaczy, że korki tworzą się nie na sudecka a w kierunku wolności i odwrotnie w kierunku zabobrza. pytanie z wielu: kto z zabobrza pojedzie obwodnicą żeby wyjechać koło nowego cmantarza i wrócić do miasta - ręka do góry. nie oszukujmy się - ta droga ma służyć karpaczowi a powiem dalej - jet to pierwszy etap drogi "krajowej" która ma się łączyć z drogą idącą z kowar (metropolia) przez ŚCIĘGNY (dla wtajemniczonych) w kierunku granicy niemieckiej. przemyślcie to i pozdrawiam
~d 21-10-2009 8:27
ale wiocha,
~--- 21-10-2009 8:54
tam są korki były i będą jeśli nie będzie obwodnicy!!!!!!!!!
~Krzyś 21-10-2009 8:59
"Te pieniądze z większym pożytkiem możemy wydać na udrożnienie skrzyżowania Grunwaldzkiej i Jana Pawła II." Czy to nie Castorama miała na własny koszt przebudować ten jeleniogórski "węzeł gordyjski"? Czyżby ktoś znowu wziął kopertę?
~Krzyś 21-10-2009 9:00
"Te pieniądze z większym pożytkiem możemy wydać na udrożnienie skrzyżowania Grunwaldzkiej i Jana Pawła II." Czy to nie Castorama miała na własny koszt przebudować ten jeleniogórski "węzeł gordyjski"? Czyżby ktoś znowu wziął kopertę?
~EM 21-10-2009 9:27
Fotka nr 14 mówi wszystko, już wiem na kogo będę głosować.
~do Jonas 21-10-2009 9:30
Idź powiedz to tej pani która tam mieszka i nie chce się wyprowadzić a groszem nie śmierdzi by to wyremontować. Ale wyprowadzić się nawet na lepsze nie chce i JUŻ. NIE I JUŻ. I dopóki będzie oddychać to ta piękna kamienica będzie tak właśnie wyglądać.
~Sic 21-10-2009 9:34
A ja proponuje kolejny raz zwrocic uwage na wspolprace Prezydenta i Rady, sposob podejscia jednego do drugich i odwetowe zachowanie drugich. W zasadzie to sytuacja podobna do tej z Orlikiem ale kaliber inny.
~bbb 21-10-2009 9:35
budować budować i jeszcze raz b...czy wytłumaczono radnym, że jest to pierwsza część obwodnicy i trzeba szybko szukać środków na drugą odcinek sudecka nad wolności do drogi na szklarską która dopiero odciąży ruch w mieście bo cały tranzyt na Jakuszyce i Zgorzelec tą właśnie obwodnicą będzie przebiegał i Al. Jana Pawła będzie wtedy drogą osiedlową i radni z zabobrza będą mogli swobodnie z uśmiechem dojechać na sesję.Czy przedstawiono radnym przebieg przez centrum miasta tras do przewozu materiałów niebezpiecznych i jak niebezpieczne dla mieszkańców materiały są transportowane i co sie stanie jak taka ciężarówka z chemią w godzinach szczytu ulegnie wypadkowi na krzyżówce wojska polskiego sudecka lub na zabobrzu to całe świństwo spłynie do centrum powodzenia wtedy życzę powodzenia.Można przytaczać jeszcze wiele argumentów szkoda pisać .............I skoro droga ma służyć tylko mieszkańcom Gminy Mysłakowice Kowary Karpacz to APEL do P.Wójta Mysłakowic ograniczyć do 3,5 tony przejazd przez Łomnicę niech te tiry i turyści jadące z kierunku Wrocławia ,Legnicy jadą nie skrutem Maciejowa Wojanów i przez łomnicę tylko ulicami miasta bo radni bardzo kochają tłok koło swojej siedziby czują się ważniejsi
~...i. 21-10-2009 9:51
brak slow...radni z przypadku...
~Jelenia Gora 21-10-2009 10:11
I co z tego ze zrobili obwodnice ze Zgorzelca mialoto obciazyc niektore ulice i prosze przyjechac na ul Powstancow Wielkopolskich i Ul Lipowa .Masakra Nie mozna przejsc na druga strone ulicy a kierowca zaden sie nie zatrzyma wiec po co te obwodnice .
~kierowca i szary mieszkaniec jeleniej góry 21-10-2009 10:15
prawda jest taka ,jak byściebyli radnymi to dbalibyście o swoje lub znajomych interesy ,a nie o dobro publiczne,najlepiej budować markety i stacje paliw w miejscach do tego nie przeznaczonych!!!!!!miasto byłoby miastem wojewódzkim, a nie powiatowym były by większe środki, a nie resztki przyznawane przez wrocław!!!!szkoda klawiatury!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Przyjezdny. 21-10-2009 10:41
Z daleka patrzę na Wasze wspaniałe miasto. Dalej jest tak samo. Znaczy ,większość piszących ,na tej stronie ,nie tylko nie umie czytać ale jak widać nie wszystko rozumie. Jak to? Nagle trzy kluby polityczne są przeciw. Kto rozsądny , weźmie na swoje barki takie zadłużenie miasta. Tym bardziej, że te korki to tylko godziny szczytu. Problemem Wszego miasta jest skrzyżowanie Grunwaldzka i Jana P. II. Wiem coś o tym. Już na Waszym wspaniałym Dolnym był taki, Chlebowski co zadłużył swoją Gminę. Pieniądze łatwo się bierze niestety trzeba je oddać. A oddawać będzie nie Prezydent ale Wy wszyscy. Czy warto? Szkoda, że w tym pisaniu tak mało rozsądku, a tak wiele jadu. Poza tym wybory tuż, tuż. Możecie wybrać lepszych.
~Do krzykaczy 21-10-2009 10:49
Koszt budowy całej obwodnicy to ponad 400mln zl. Najlepsze jest to ze budowy ma pilnowac mijski zarzad drog i mostow wiec wiemy jak to moze wygladac po ukoczneniu prac...
~Do krzykaczy 21-10-2009 10:58
Koszt budowy całej obwodnicy to ponad 400mln zl. Najlepsze jest to ze budowy ma pilnowac mijski zarzad drog i mostow wiec wiemy jak to moze wygladac po ukoczneniu prac...
~ 21-10-2009 11:10
Miasto kilkanaście lat temu przejeło zarządzanie i utrzymanie wszystkich dróg prowadzących przez nie: wojewódzkich, powiatowych. Do Jeleniej Góry należy rozbudowa sieci tych dróg. Gdyby ta obwodnica nie miałaby znaczenia szerszego, a nie tylko dla miasta to nie byłoby wcale dotacji!
dolnoślązak 21-10-2009 11:28
J.G zasługuje ruch rowerowy . Tanio - zdrowo -ekologicznie -bezpiecznie.
~pan klex 21-10-2009 12:21
Powiedzcie kiedy w Jeleniej będzie normalnie? Aż skóra się marszczy gdy banda mańkutów( cały czas ta sama ) robi sobie zabawy we władzę.
~ 21-10-2009 12:31
Szanowni Państwo ! Wreszcie po 50-tym wpisie, uspokoiło sie i do głosu doszli Ci , którzy rozumnie /a nie emocjonalnie/, podchodzą do sprawy ! Radni OPOZYCJI , mieli RACJĘ że zablokowali taką "DECYZJĘ" !!! Czy nie widzicie, że tu chodzi o spektakularny sukces ?? Ale na ten sukces /aktualnie rzadzących/, będą pracować jeszcze nasze wnuki !!! kOCHANI, TU CHODZI O GRUBE MILIONY , które Pan MAREK chce wydać lekką rączką z naszej kieszeni !!! A potem to może być i POTOP !!! Zapytuje - który z tych entuzjastów chciałby zaciągnąć 75 mln kredytu i zapłacić 40 mln. ODSETEK ????? No KTÓRY ??? Takie interesy, może /jak widać/, robić tylko NASZ EKONOMISTA !!!! A jeszcze obiecuje nam AKUAPARK za 46 milionów !!!Zobaczcie też na mapę tej super szybkiej obwodnicy !! Ona zaczyna się dopiero koło węzła Grabarowskiego. A cała Maciejowa i dalej do skrzyżowania z Janowicami, to zwykła wąska droga !!! Współczuję mieszkańcom MACIEJOWEJ , że ta obwodnica niczego im nie zmieni w przyszłości ! Bo wszyscy nadal będą im zatruwać codzienne życie . Jak czytam jeszcze, że nadzór nad tym cudem techniki /ze względu na oszczędności/, ma objąć MZDiM , to ręce opadają !!! Oni KIEDYKOLWIEK OSZCZĘDZILI ??? Chyba na tym, że wrzucą /jak zwykle/, asfalt w glebę !!! Moi drodzy !!! Radzę trochę spokoju . Obwodnica powstanie ! Ale niech do tego zabiorą się FACHOWCY a nie POPULIŚCI !!!! Miasto nasze ma już ok. 120 MILIONÓW DŁUGU !!! A tylko ok. 65 mln. dochodu rocznie !!! Nie martwi WAS TO ???? A czeka nas jeszcze rozwiązanie sprawy skrzyżowania Jana Pawła/Grunwaldzka, przy którym to naszych Wspaniałych Władców Castorama wykolegowała !!!! A gdzie jeszcze Ka...lIZACJA wiekszości dzielnic miasta ? Gdzie likwidacja niemiłosiernie obdrapanych i walących się kamienic ??? Zatem pomyślcie o tym, gdy będziecie nadal psioczyć na tą wredną RADĘ !!! W moim odczuciu, większość radnych zachowała się tym razem odpowiedzialnie !!! Pozdrawiam: Józef Gajewski ...
~ 21-10-2009 12:57
LEPIEJ TE PIENIĄDZE PRZEZNACZYĆ NA PRZEBUDOWĘ ESTAKADY I WYDŁUŻENIE JEJ ZA ULICĘ GRUNWALDZKĄ. I DO TEGO OBWODNICE MACIEJOWEJ.
~ 21-10-2009 13:22
OBWODNICA ! PO CO ? DLA KOGO ? JEŻELI PRZEZ MACIEJOWĄ JEDZIE SIĘ KUPĘ CZASU TO OBWODNICA NIE ZAŁATWI PROBLEMU !!! SENS MIAŁABY GDYBY ZACZYNAŁA SIĘ W OKOLICY ZJAZDU Z KACZOROWA.TO NIEMAL JAK NASZA SŁYNNA JANA PAWŁA KTÓRA KIEDYŚ BYŁA OBWODNICĄ . MOŻE NASI PLANIŚCI POWINNI POJECHAĆ TRASĄ NA SZCZECIN !!! TAM ZOBACZĘ JAK WYGLĄDA OBWODNICA ZIELONEJ GÓRY. JAK COŚ BUDOWAĆ TO Z GŁOWĄ A NIE NA POKAZ I DLA WYGODY KLIENTÓW SANDRY , GOŁĘBIOWSKIEGO ITD. TO WRESZCIE NASZE PIENIĄDZE ,NIE MOŻNA ICH WYDAWAĆ DLA ZASPOKOJENIA WŁASNEJ PRÓŻNOŚCI. LUDZIE - SPÓJRZCIE TRZEŹWO NA SENS BUDOWY DROGI KTÓRA NIE SPEŁNI ZADANIA !!!!
~??? 21-10-2009 13:29
Panie Józefie! Jest Pan mało zorientowany w sprawie budżetu miasta. Proszę zobaczyc, że już za I połrocze 2009 roku miasto osiągnęło dochody w kwocie 147 mln zł, skąd u Pana informacje o dochodach na 65 mln rocznie ????
~olo 21-10-2009 13:51
Macie rację po co wam obwodnica dla Karpacza ! Karpacz sobie poradzi tylko kto przyjedzie do zakorkowanej Jelonki ? Są ważniejsze inwestycję jak baseny termalne, tylko kto będzie stać w korkach żeby z nich skorzystać ? Po co inwestować w turystykę przecież jest tyle zakładów pracy w Jelonce. Trzeba dbać o dobre wydawanie kasy, tak jak przy umowie z Castoramą (no tak odpowiedzialni za umowę poniosą konsekwencję – no no no pana Marka). Ach zapomniałem wirtualna galeria na PKS-ie, przepraszam a jak do niej dojechać w sezonie no tak dwie godziny na dojazd trzy na powrót ale będzie fajnie. Kredyt po co nam kredyt my wszystko za gotówkę przecież jesteśmy potentatami finansowymi niech inne miasta wezmą te marne 40 milionów niech sobie Karpacz za to wybuduje swoją obwodnicę. Tak trzymać gratuluję ! Miałeś chamie złoty róg……orz
~olo 21-10-2009 13:54
Czegoś tu nie rozumiem, może ja się nie znam ale uchwały przechodzą zwykłą większością głosów więcej za niż przeciw i uchwała została podjęta !
ebee 21-10-2009 14:01
Dziś PIS daje Veto obwodnicy. Przed wyborami będzie krzyczał PO zaniedbało budowę obwodnicy zmarnowało dotację, której nie będzie. A Pan Dyrektor Wandzel...........? Prawa jazdy nie posiada, samochodem nie jeździ. Pojęcia o jajach , jakie są w Jeleniej Górze nie ma. Spaprane drogi, pseudo inteligentne światła........ A stołek był, jest i.......będzie. EBEE
~#Jelenia Góra 21-10-2009 15:29
Malczuk na prezydenta - śmiechu warte!!! Stoi w korku do Kolegium więc ważniejsze jest skrzyżowanie Grunwaldzkiej z Jana Pawła niż obwodnica południowa! Każdy robi pod siebie!!
młody_80 21-10-2009 15:35
Do EBEE - zastanów się co piszesz i nie oczerniaj a w szczególności Pana Wandzla, bo dzięki niemu coś się w ogóle dzieje (robi) na drogach Jeleniej Góry. P.S. na marginesie zapewniam Cię że Dyrektor Wandzel prawo jazdy ma dłużej od Ciebie. Do Pana Gajewskiego - weź się Pan uspokój jakieś relanium sobie spożyj bo bijesz Pan pianę tak, że nawet Jagniątków przeprasza za Pana. Nawet tam Pana mają dosyć. Sam żeś Pan nic nie pokazał jak byłeś radnym a teraz zachowujesz się jak pieniacz. Co odgonili od stołka, i nie dają wrócić. A może warto się zastanowić dlaczego. Polecam jakiegoś specjalistę najlepiej psychiatrę o ile nie za późno.
~ 21-10-2009 15:37
radni - capy
~Mrf 21-10-2009 15:51
27 lat tu mieszkam i jak bylo tak jest ... jak tylko siegam wstecz to nigdy nic nie zostalo zrobione godnego uwagi w tym miescie ... prawda jest taka ze nie da sie rozwinac jakiejkolwiek infrastruktury w miescie bez ulic ...
~qawsed 21-10-2009 16:46
Obwodnica TAK, ale nie za wszelką cenę. Pamiętajcie że jak powstaie obwodnica to sporo turtstów będzie omijac Jelenią właśnie po tej obwodnicy.
~Kudłaty 21-10-2009 16:58
Brawo młody_80, konstruktywna ocena naszych kochanych krzykaczy i malkontentów. A co do Radnych to proponuje i założyć im krawaty z grubej konopnej liny. Ewentualnie można zrobić prezentację z wszystkimi pomysłami udupionymi przez radnych. Straciłem resztki szacunku dla ekipy rządzącej. A co do Pana Gajewskiego to niech Pan się nie zajmuje czymś na czym się Pan nie zna. EBEE .... ehhh szkoda słów. RADNI GÓRĄ (wystrzelić ich w kosmos) !!!!!
~bang 21-10-2009 17:22
Malczuk Grażyna... zapamiętam sobie tą ... ehh ale ciśnienie podniosła i ekipa wspólne nieroby...jak można się wstrzymać??to co oni tam robią?
~edesz 21-10-2009 18:14
PAMIĘTAJCIE! PANI MALCZUK NIE MA PRAWA PRZEJŚĆ W WYBORACH!
~ 21-10-2009 19:45
To nie radnych powinniśmy obwiniać za taki przebieg sprawy tylko podejście do problemu przez naszego Pana Prezydenta. Jak awykle lekką ręką chce wydać duże pieniądze a potem niech się inni martwią bo czas jego rządów się skończył. Przy każdej okazji chwali się i wylicza swoje zasługi a niczego jeszcze nie dokonał. Nie dziwcie się radnym że nie ufają prezydentowi. Już pokazał jak się liczy z ich zdaniem. Bez zgody R.M. kupił grunt pod budowę aqaparku za grube pieniądze i zaciągnał zobowiązania. I jeszcze do kompletu Pan Wandzel - " coś mówi że coś słyszał" a konkretów i argumentów żadnych. Dobrze że chociaż radni mają trochę zdrowego rozsądku a Pani Malczuk ma jeszcze odwagę żeby się sprzeciwić nie przemyślanym inwestycjom. Tą kobietę widzę jako dobrego gospodaża naszego miasta.
~ 22-10-2009 9:14
Do Kudłatego . Radnym- konopne liny................ Gajewski- nie zna się na niczym.................... Rządzący - nie zasługują na szacunek.................... EBEE- szkoda słów...... Czy ktoś poza bełkotliwym młodym 80 ma dla Ciebie jakąś wartość ? Czyżby.............samouwielbienie i kompleksy ............????? Szkoda słów......................... Pozdrawiam: EBEE
~PiSiorek 22-10-2009 14:37
Pytanie, kto napisał projekt, gdzie wkład miasta wynosi 60 %?!!! A swoją drogą to kuriozum, że miasto bierze się za budowanie obwodnic. Obwodnice finansowne są z budźetu centralnego. Brawo dla radnych za głos rozsądku i Grażyny Malczuk za odwagę.
~Kudłaty 22-10-2009 17:18
Drogi na temat Pana Gajewskiego moglibyśmy rozmawiać godzinami i niestety nie mógłbym powiedzieć nic pozytywnego. Rada Miasta niestety nie rozumie jednej rzeczy tj. wywalenie kupy kasy za projekt i wywłaszczenia z gruntów idą na marne, bo przecież za wywłaszczenia trzeba ludziom zapłacić. EBEE czy wiesz że jak nie zawrzemy tej umowy to trzeba będzie w przyszłych latach wziąć kredyt na 125-130 mln złotych a nie 75. Chyba matematyka nie jest Twoją mocną stroną, no chyba że się mylę... Co do samouwielbienia i kompleksów to nie jestem mitomanem jak Ty ... Pozdrawiam Kudłaty
~pytek 22-10-2009 20:36
A co , o tym wszystkim , sądi Pan PAPAJ?. Halo , Pnie przewodniczący, jest Pan tam?
~zbig 23-10-2009 15:29
Obwodnica północna, kiedy?
~zabobrzanka 26-10-2009 20:53
radni jgory to banda trutni i darmozjadow w czym oni moga komukolwiek doradzic,nieuki , problemy na grunwaldzkiej niech załatwia ci od przyszlej kastoramy i galeri , a obwodnica poludniowa to jedyna inwestycja ktora moglaby uratowac to chylace sie ku niebycie miasto.
~Michu 26-10-2009 22:34
Uważam, że oprócz sp...nego już lata temu skrzyżowania z Grunwaldzką wcale nie jest źle. To, że w godzinach szczytu stoi się w korku to wynik czystej wygody zwanej inaczej lenistwem. Zamiast jeździć rowerem, to każdy w samochodzie siedzi, więc nie ma się niczemu dziwić. A przewidywany spadek ruchu na WP o 15 % jest może śmiechu warty, lecz na pewno nie kilkuset milionów złotych. Nie wiem np., jakim cudem taka obwodnica by obciążyła skrzyżowanie ul. Ogińskiego z ul. Różyckiego. Znacznie bardziej przydały by się dwie inwestycje: przedłużenie ul. Bacewicz do Wincentego Pola oraz zabobrzańskiego szlaku pieszo-rowerowego do Osiedla Robotniczego i dalej do ścisłego centrum, a tam utworzyć parking strzeżony dla rowerów. I wystarczy.
~czytelnik2 30-10-2009 17:22
Jak się robi krzyk to zawsze każdy polityk krzyczy że to nie jego słowa nie jego ręce.. wstdzę sie za takich radnych choć ich nie wybrałem mam nadzieję że ci którzy na nich głosowali zrozumieją swoje błedy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group