Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8785
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Nie będzie nas, będzie bukowy las

Środa, 7 października 2009, 8:24
Aktualizacja: 8:25
Autor: Angela
REGION: Nie będzie nas, będzie bukowy las
Fot. ......
W najbliższy czwartek podopieczni z rodzinnego domu dziecka z Gorzanowa oraz uczniowie ze szkół w Szklarskiej Porębie pod nadzorem leśników KPN i Fundacji Aeris posadzą tysiąc sadzonek buka. Akcja odbywa się w ramach ogólnopolskiego programu „Czas na las” oraz „Kompleksowa ochrona ekosystemów leśnych w Karkonoskim Parku Narodowym”.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00 przy wodospadzie Kamieńczyk, następnie uczestnicy przejdą do miejsca sadzenia czyli na oddział 184a. Buki będą podsadzone pod okapem prześwietlonego drzewostanu świerkowego, gdzie odtworzą właściwy składu gatunkowy lasu.

W poprzednich stuleciach w miejscu sadzenia rósł las bukowy, który wskutek niewłaściwej gospodarki człowieka został wycięty i zastąpiony szybko rosnącym świerkiem obcego pochodzenia. Obecnie drzewostan świerkowy narażony jest na powstawanie szkód od wiatrów i korników. Podsadzenie sadzonkami buka będzie gwarantowało odtworzenie pierwotnego lasu bukowego

- Poprzez takie akcje chcemy zachęcić dzieci, młodzież i dorosłych do działania w kierunku ochrony przyrody. Przy każdej takiej okazji uczestnicy mogą się bowiem dowiedzieć ile np. dane drzewo musi rosnąć. Pracę leśników porównujemy do pracy rolników. Rolnicy zasiewają swoje uprawy i owoce zbierają w cyklu jednorocznym. Owoce pracy leśników oglądają dopiero ich wnuki. Przykładowo porządny buk musi rosnąć 80 - 100 lat. Postaramy się, by takie akcje były przez nas prowadzone cyklicznie – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego .

Po pracy odbędzie się eko-piknik oraz prezentacje projektów w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Przedsięwzięcie zostało wsparte finansowo przez firmę TAURON.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
794
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group