Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 18 lipca
Imieniny: Kamila, Karoliny, Szymona
Czytających: 7256
Zalogowanych: 62
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Nasz karkonoski Fidiasz

Piątek, 10 listopada 2023, 16:20
Aktualizacja: 16:23
Autor: Stanisław Firszt
Dolny Śląsk: Nasz karkonoski Fidiasz
W dniu 26 października 2023 roku w Legnicy w Bibliotece Miejskiej, odbyła się promocja książki pt. ”Tadeusz Gumiński, życie – dzieło – pamięć”.
Jest to dzieło kilkudziesięciu autorów, którzy przedstawili niezwykłą postać w opracowaniach i wspomnieniach. Wśród autorów tekstów znalazł się artykuł Barbary Pietras, przybliżający kulisy powstania brązowego popiersia Tadeusza Gumińskiego, które wzbogaciło zbiory Muzeum Miedzi w Legnicy, a którego twórcą był właśnie Zbigniew Frączkiewicz.

Zbigniew Frączkiewicz, wybitny rzeźbiarz, jeden z nielicznych twórców tej trudnej sztuki mieszkający na Dolnym Śląsku.

Od 1988 roku jest on mieszkańcem Szklarskiej Poręby. Wcześniej związany był ze Świeradowem, Lubinem, Chocianowem i Legnicą.

Swoje zainteresowania rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, po ukończeniu którego studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Aby móc rozwijać swoje pasje twórcze osiadł na Dolnym Śląsku, gdzie znajdowały się bogate pokłady kamieni (granitów) oraz rozwijała się metalurgia miedzi i jej stopów.

Fakt pojawienia się zdolnego rzeźbiarza na Dolnym Śląsku zauważył m.in. dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy Andrzej Niedzielenko. To z jego inicjatywy rozpoczęto prace nad powstaniem popiersia twórcy legnickiego muzeum, Tadeusza Ignacego Gumińskiego. Zadania to powierzono Zbigniewowi Frączkiewiczowi na początku 1985 roku.

Najpierw zostały wykonane zdjęcia służące do wykonania gipsowego modelu, który z kolei posłużył do wykonania popiersia z brązu, które było gotowe w lutym 1986 roku.

Pobyt Zbigniewa Frączkiewicza w legnicko-głogowskim okręgu miedziowym zaowocował także powstaniem rzeźby przedstawiającej odkrywcę polskiej miedzi Jana Wyżykowskiego (znajduje się ona w zbiorach Muzeum Miedzi), oraz rzeźby ofiar wydarzeń w Lubinie w 1982.

W późniejszym okresie powstały inne realizacje autorstwa Zbigniewa Frączkiewicza. W Bolesławcu ustawiono duży Krzyż Milenijny z Chrystusem, a mniejszy krzyż z Chrystusem na krzyżu znajduje się na cmentarzu przy ul. Krośnieńskiej w Jeleniej Górze-Cieplicach.

Największą sławę przyniósł artyście cykl; tzw. Żelaznych Ludzi. Rzeźby te były prezentowane m.in. w Szklarskiej Porębie, a nawet na Górze Szybowcowej w Jeleniej Górze. Realizacje te odwiedziły wcześniej wiele miast Europy.

Powinniśmy być dumni, że to z naszego terenu pochodzi tej klasy artysta-rzeźbiarz, którego prace zdobią nie tylko miasta, ale i instytucje nie tylko naszego regionu.

Twoja reakcja na artykuł?

7
54%
Cieszy
4
31%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
704
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
61%
Nie mam zdania
8%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump chce ataku na Moskwę
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Jeleniogórskie ulice
Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
 
Aktualności
Wakacje w pełni, a basen nadal zamknięty
 
Polityka
Prezydencie, ułaskawiaj?
 
112
Wypadki drogowe – czerwiec 2025
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group