Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1791
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nasi strażacy mieli swoje święto

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 18 maja 2013, 6:36
Aktualizacja: Niedziela, 19 maja 2013, 8:38
Autor: Angela
Fot. Angela
– Bycie strażakiem to nie zawód, ale stan umysłu – tak mówił wczoraj (17.05) Jerzy Sładczyk, komendant jeleniogórskiej straży pożarnej podczas uroczystej gali z okazji Dnia Strażaka. W sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury nie zabrakło nagród, wyróżnień, podziękowań i wzruszeń.

Na początek była zbiórka strażaków zawodowych i ochotników na placu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze. Po niej uroczysta defilada do Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej, gdzie przygotowano doroczną akademię.

Uroczystość poprowadził Mieczysław Stelmach. Uświetnił ją koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze, który odbył się tuż po przywitaniu gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli parlamentu: posłanki Zofii Czernow, władz powiatowych: starosty Jacka Włodygi i przewodniczącego Rady Powiatu Rafała Mazura, władz samorządowych: prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły i jego zastępcy Huberta Papaja, przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Wrotniewskiego i radnego Jerzego Pleskota, Komendanta Miejskiego Policji Zbigniewa Ciosmaka wraz z liczną delegacją funkcjonariuszy, Grzegorza Rybarczyka ze Straży Miejskiej, przedstawicieli służb ratunkowych, medycznych, dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz innych zaprzyjaźnionych i współpracujących instytucji i organizacji, a także najważniejszych w dniu wczorajszym – strażaków i ich rodzin.

Po koncercie nastąpił moment najbardziej oczekiwany. Wręczono nagrody, wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie oraz dziękowano strażakom za dotychczasowy trud i poświęcenie oraz codzienną gotowość do walki z zagrożeniami..

- Bez was nasz świat byłby gorszy – mówił prezydent Marcin Zawiła – bardziej niepewny, niebezpieczny. W imieniu wszystkich jeleniogórzan dziękuję za waszą codzienną gotowość i ciężką pracę, dziękuję za to, że jesteście – dodał prezydent Jeleniej Góry.
Najwięcej ciepłych słów i podziękowań odebrał asp. sztab. Maciej Gorzycki, który w tym roku uczestniczył w święcie strażaków po raz ostatni. Po 30. latach służby podjął decyzję o odejściu na emeryturę.

- Czy było warto? Na pewno! Gdybym miał podjąć decyzję dotyczącą wyboru swojej drogi zawodowej, to byłaby ona taka sama – mówił Maciej Gorzycki. – To bardzo ciekawy zawód, dzięki któremu czuję się spełniony i potrzebny innym – dodał.

Ci, którzy o nim mówili, podkreślali, że to dla straży ogromna strata, bo jest to strażak bardzo aktywny, oddany, doświadczony i serdeczny. Wspominano nie tylko jego udział w akcjach, ale i uczestnictwo w Biegu Piastów, starcie w Rajdzie Dakar z Adamem Małyszem i wiele innych działań, które wyróżniały go. Jako wyjątkowy człowiek z ogromną życzliwością i otwartością Maciej Gorzycki zapisał się też w pamięci dziennikarzy Jelonki.com, za co mu serdecznie dziękowała przedstawicielka naszego medium.

Słowo dziękuję w imieniu redakcji Jelonki.com oraz Telewizji Karkonosze Play za wzorową współpracę i życzliwość złożyła też oficerowi prasowemu Komendy Miejskiej PSP – Andrzejowi Cioskowi oraz na ręce Komendanta dla wszystkich strażaków przekazujących informacje mediom ze stanowiska dyżurowania oraz miejsc zdarzenia.

- Wiemy, że jest to dla państwa dodatkowa praca, dlatego za nią serdecznie dziękujemy – mówiła.
Komendantowi straży i jego zastępcy oraz poszczególnym strażakom licznie dziękowali niemal wszyscy goście, ale i strażacy wręczyli pamiątkowe statuetki z tytułem „Przyjaciel Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze”. Odebrali je: Jolanta Piasecka - dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze oraz Beata Kozyra - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze. Dwie kolejne ze względu na nieobecność adresatów trafią do nich niebawem. Wyróżnieni nimi zostali Marek Woźniak - prezes MZK w Jeleniej Górze oraz Urszula Borkowska - dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze.

Po zakończeniu uroczystości goście przenieśli się na poczęstunek przygotowany przez uczniów popularnej jeleniogórskiej Handlówki.

A oto długa lista nagrodzonych i wyróżnionych:
Medal honorowy im. Bolesława Chomicza odebrał dh. Leonard Kacperski, złoty medal za zasługi dla pożarnictwa otrzymał Edward Dudek, a brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa: Bogdan Malinowski, Halina Moszyńska oraz dh. Grzegorz Dranka.

Srebrną odznakę „Za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej” odebrali: mł. bryg. Radosław Fijołek, mł. bryg. Mieczysław Stelmach, st. kpt. Jan Dalidowicz oraz asp. sztab. Maciej Gorzycki.

Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dostał st. ogn. Piotr Wdowiak.

Jak co roku nie zabrakło również awansów strażaków PSP w stopniach służbowych.
W korpusie oficerskim stopień młodszego brygadiera otrzymał st. kpt. Janusz Architekt, a stopień kapitana mł. kpt. Konrad Siwik.

W korpusie podoficerskim stopień młodszego ogniomistrza odebrali: st. sekc. Sebastian Gudowicz, st. sekc. Arkadiusz Kazimierczak, st. sekc. Piotr Kopeć, st. sekc. Bogdan Muszyński oraz st. sekc. Wojciech Ziemniak.
Stopień starszego sekcyjnego: sekc. Łukasz Kliczkowski, sekc. Rafał Kuliś, sekc. Sebastian Kuś, sekc. Paweł Szywała oraz sekc. Paweł Świątek.

W korpusie szeregowych stopień starszego strażaka odebrali natomiast: str. Marcin Chojnowski i str. Tomasz Góralski.

Nagrody Prezydenta Miasta Jeleniej Góry przyjęli: asp. sztab. Andrzej Bartyzel, mł. asp. Kamil Hartwig, mł. bryg. Jerzy Sładczyk, mł. bryg. Radosław Fijołek, st. str. Artur Mądracki, mł. asp. Marek Maksymowicz, sekc. Piotr Śmiech, asp. Piotr Postrzelony, asp. sztab. Jerzy Burda, mł. ogn. Tomasz Trusewicz , mł. ogn. Sebastian Gudowicz, asp. Krzysztof Łukaszewicz, mł. kpt. Jarosław Pruś, sekc. Piotr Przetacznik, asp. Adam Rzadkowski, st. str. Marek Peciak, mł. kpt. Tadeusz Stupnicki, asp. sztab. Tadeusz Rybka, mł. bryg. Beata Kubielska, mł. ogn. Wojciech Ziemniak oraz asp. sztab. Maciej Gorzycki.

Nagrody Starosty Powiatu Jeleniogórskiego zdobyli: mł. bryg. Barbara Janus, asp. sztab. Maciej Gorzycki, st. kpt. Andrzej Ciosk, kpt. Tomasz Filinger i st. sekc. Maciej Dawidziuk.
Wszystkim nagrodzonym, odznaczonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~ttttom 18-05-2013 10:16
nie chce byc złośliwy ale po co aż tyle zdjęć??
~ediii 18-05-2013 10:42
Strażacy nawet ze Złotoryi widzę są.szkoda że jak Wojcieszów zalewało to siedzieli w aucie i nic nierobili , ludzie sami działali bez ich pomocy:) cieniasy.
~dziadekkkk 18-05-2013 10:45
na co tyle zdjęć ludzie?
~# 18-05-2013 12:11
Wiecie co chyba żadna ze służb się tak nie promuje jak straż!Są najlepszymi bohaterami w naszym kraju...ratują życie nawet przez telefon!I od razu nagroda i awans.I jak to zawsze podaje ich rzecznik co to oni nie zrobili ile to razy wyjechali usuwać konary drzew,wypompowywać wodę itp.Jak oni ciężko pracują!Co roku ,wyróżnienia,odznaczenia za swoja pracę!. Ciekawe dlaczego nie są wyróżniani zwykli, ciężko pracujący ludzie za 1000 złotych za codzienną mękę u prywaciarzy.
~lence 18-05-2013 13:41
zgadzam się, że zdjęć jest za dużo. Ich autorce brak chyba samokrytycyzmu, skoro zalewa czytelników ponad setką (w większości) gniotów.
~kryśka 18-05-2013 13:56
@ 12;11 e... przesadzasz ,,wojtex,, dobrze płaci...
~ 18-05-2013 14:54
Ciekawe czy mają toaletę za darmo...
~EW. 18-05-2013 16:05
z co poniektórych zazdrość aż wylewa się... Pójdźcie do straży pożarnej i zobaczcie jaka to ciężka praca. Potem się wypowiadajcie. Nikt nikomu nie każe pracować za tysiąc złotych u prywaciarzy. Każdy może założyć swoją działalność, albo starać sie o pracę w państwowej firmie. Tyle!
~ 18-05-2013 16:22
Fajne chłopaki !!!!
~sindi120 18-05-2013 17:12
Strażacy-super. Tylko nurtuje mnie wciąż jedna sprawa. Mianowicie fakt, że bardzo często po godz. 23-ciej ( mimo pustych ulic ) jadą jak wariaci na sygnale i jeszcze trąbiąc idiotycznie. Notorycznie dochodzi do takich sytuacji przy al. Wojska Polskiego. Zastanawiam się czy jest to złośliwość z ich strony, by nie pozwolić specjalnie spać ludziom, czy może jeżdżą dobrze napici. Czy ktoś może mi wyjaśnić, jakim prawem tak robią? Obłęd. Dlatego jak ich lubiałam, tak już od dłuższego czasu zmieniłam zdanie co do tego.
~iceman 18-05-2013 18:09
Sindi - pojazd zgodnie z art. 27 """"Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia""""to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. A więc jak tego nie robisz, tzn. nie jedziesz na sygnałach to nie możesz liczyć na wygraną w sądzie jak się z kimś zderzysz na skrzyżowaniu.
~mp 18-05-2013 18:25
Uwierzcie mi, ze strażacy się o takie imprezy nie proszą. To w większości przypadków skromni ludzie, którzy cieżko pracują, bo kochają to co robią.
Piipi Jelonkowa 18-05-2013 18:29
.. do - [~ Tttiton ] .. nie widzisz ! .. Strazacy zajeci i nie mogli zapalu do fotografowania Naszej Redaktorki .. ugasic
~antystraz 18-05-2013 20:32
Tak strażacy to siła umysłu SIŁA PLECÓW, IM SZERSZE TYM ŁATWIEJ PIERDZIEĆ W STOŁEK NA PAŃSTWOWYM A SIŁĘ UMYSŁU TO POSIADAJĄ ALE CHŁOPAKI KTÓRZY NIE DOSTALI SIĘ DO TEGO UKŁADU PSP BO NIE MIELI WUJKA W SB ALBO CIOTKI W SKARBÓWCE.
~ 18-05-2013 21:01
15 lat i emerytura za wypompowywanie wody z piwnic za grę w piłkę na stadionie na obcinanie gałęzi zdejmowanie kotów z drzewek,kadrowe sekretarki mundurowe też str niebezpieczne siedzenie w papierach.no ale za to normalni ludzie co pracują płaca po podatki zusy to nalicza nam w wieku 65lat po max 400zł emerytur a nie po 2_3 tys
~ 18-05-2013 21:06
no i oczywiście prucz etatu w strazy maja kilka prac dodatkowych bo tyle czasu wolnego
~sarmatka 18-05-2013 22:07
Czy zrodziła się nowa świecka tradycja, że na wszystkie uroczystości są zapraszani dyrektorzy naszego szpitala i pani Zakrzewska? To nienormalne!
~------------ 18-05-2013 22:51
Dosyć że kijowe zdjęcia to jeszcze tak ilość, i to jest ta pani zastępca redaktora , chyba pomyliła zajęcia.
~... 18-05-2013 23:41
Foto i tekst Angela... Wszystko jasne...
Piipi Jelonkowa 19-05-2013 0:56
..do - [~Autora postu z godz.22:51 ] .. odwal sie ! .. sama jestes kijowa, i dobrze,ze nie z Kijowa - to miejsce dla bardziej cywilizowanych ludzi !
~kf 19-05-2013 16:14
nie zycze nikomu zeby musial korzystac z pomocy tych " *" . skoro to taka latwa i wygodna praca dlaczego sami jej nie wybraliscie . ciekawe ilu z Was daloby rade przy wypadku samochodowym w ktorym ginie zmiazdzona rodzina w tym 5-cio letnia dziewczynka.... podziwiam strazakow zarowno z PSP jak i OSP
~??? 19-05-2013 23:08
Wszyscy tacy kozacy w komentarzach jak by przyszło co do czego to byście prosili żeby ta straż jak najszybciej przyjechała zgasiła wasza chałupę bo się pali albo jak najszybciej wycieli waszych bliskich z rozbitego samochodu bo tam zejdą zaraz... A sami byście uciekali gdzie pieprz rośnie. Tylko ściąga koty z drzew i pompują piwnice tak?? to Idz jeden z drugim i to zrób!!
~??? 20-05-2013 0:00
Wszyscy tacy kozacy w komentarzach jak by przyszło co do czego to byście prosili żeby ta straż jak najszybciej przyjechała zgasiła wasza chałupę bo się pali albo jak najszybciej wycieli waszych bliskich z rozbitego samochodu bo tam zejdą zaraz... A sami byście uciekali gdzie pieprz rośnie. Tylko ściąga koty z drzew i pompują piwnice tak?? to Idz jeden z drugim i to zrób!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group