Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5640
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nasi strażacy mają nowy podnośnik

Sobota, 28 lutego 2015, 14:50
Aktualizacja: Niedziela, 1 marca 2015, 8:06
Autor: Angela
Jelenia Góra: Nasi strażacy mają nowy podnośnik
Fot. Andrzej Ciosk
Do jeleniogórskiej straży pożarnej trafił nowoczesny, 23– metrowy podnośnik za około 1 mln 200 tys. zł. – Teraz już nie będziemy mieli problemu z dotarciem do pożarów na dużych wysokościach – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze. – Ponadto będziemy mogli usuwać zagrożenia chemiczne na wysokościach bez udziału strażaka w skażonym miejscu – dodaje.

Dotychczas jeleniogórscy strażacy pracowali na 18-metrowym podnośniku, który jest już wysłużony. W razie jego awarii pożarnicy musieli ściągać sprzęt z miast ościennych. Teraz już takiego problemu mieć nie będą.

- Nasz stary podnośnik trafił do Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1, natomiast nowy sprzęt będzie na wyposażeniu Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 – mówi Andrzej Ciosk.

Ale chodzi nie tylko o zamienność sprzętu w czasie awarii, ale przede wszystkim o jakość i możliwości podnośnika. - Nowy sprzęt ma dużo większe możliwości – mówi Andrzej Ciosk. - Jest na podwoziu MAN-a, może być sterowany zarówno z kabiny, jak i z kosza, a co najważniejsze - ma większy zasięg działania – 23 metry wysokości ratowniczej. Ponadto ma końcowe ramię łamane pod różnymi kątami, dzięki czemu można nim manewrować i dotrzeć do miejsc trudno dostępnych. Co więcej, jest wyposażony zarówno w kosz z działkiem wodnym, sterowanym pilotem, jak i drabinę na całej długości. Dzięki temu w przypadku zagrożeń, przede wszystkim chemicznych zabezpieczanych kurtyną wodną, strażak nie musi docierać do skażonego miejsca – wymienia A. Ciosk.

Wraz z podnośnikiem do Jeleniej Góry trafiło również jego bogate wyposażenie, w tym w skokochron, kamera termowizyjna, latarki i inne, mniejsze niezbędne dodatki. Wszystko zostało już przetestowane, m.in. na ćwiczeniach prowadzonych na Zabobrzu, ale także podczas usuwania zagrożenia w Płoszczynce. – Z pomocą tego sprzętu bez problemu dotarliśmy do odpowiedniej wysokości, by usunąć konar drzewa wiszący na przewodach – mówi rzecznik straży.

W całej Polsce centralna PSP (z udziałem pieniędzy unijnych, z programu Infrastruktura i Środowisko) kupiła 10 takich podnośników, ale z jednostek dolnośląskich otrzymała go tylko jeleniogórska jednostka.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group