Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4152
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ JEŻÓW SUDECKI: Nalot miłośników Grunau Baby

Środa, 19 maja 2010, 8:32
Aktualizacja: 8:38
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/ JEŻÓW SUDECKI: Nalot miłośników Grunau Baby
Fot. Angela
Od poniedziałku do Jeleniej Góry zjeżdżają niemieccy, holenderscy i czescy miłośnicy szybowców Grunau Baby, przed wojną produkowanych w Jeżowie Sudeckim. Dzisiaj mają pojawić się już wszyscy uczestnicy tych zlotów wraz z szesnastoma szybowcami. W weekend mieszkańcy będą mogli podziwiać umiejętności pilotów oraz dopieszczone statki powietrzne.

Miłośnicy Grunau Baby spotykają się już po raz trzydziesty pierwszy, w Jeleniej Górze będzie to trzecie spotkanie. Ponad pięćdziesięciu pasjonatów, którzy zjechali do stolicy Karkonoszy całymi rodzinami, zostanie u nas aż do 28 maja.

– Szybowiec Grunau Baby został wymyślony i skontruowany w Jeżowie Sudeckim, ponieważ kiedyś ta miejscowość nazywała się Grunau i ludzie, którzy otworzyli zakłady szybowcowe, postanowili wyprodukować szybowiec, który byłby szybowcem uniwersalnym i dość nowoczesnym, jak na tamte czasy. I stąd też nazwa – „dziecko Grunau” – wyjaśnia Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Na świecie są ludzie, których pasjonuje posiadanie tych szybowców i utrzymywanie ich w takim stanie, że one są cały czas przydatne do lotu. Od pewnego pasjonaci postanowili przyjeżdżać z tymi szybowcami do kolebki, Jeżowa Sudeckiego. Byli tu w 2004 i 2008 roku, z tym że pierwszy raz był to zlot miłośników wszystkich starych szybowców, a w 2008 tylko szybowców Grunau Baby.

W poniedziałek przyjechał już organizator mitingów, do dzisiaj mają dojechać wszyscy z uczestników zlotu.
- Mam nadzieję, że pogoda dopisze i uczestnicy będą mogli złożyć te niezwykle piękne, dopieszczone szybowce, i będą mogli szybować nad Kotliną Jeleniogórską, gdzie bardzo im się podoba – mówi Jacek Musiał.

Od ich ostatniego pobytu zaistniały poważne zmiany estetyczne na Górze Szybowcowej, które mamy nadzieję im się spodobają i za rok znowu do nas przyjadą. Tymczasem mieszkańcy już w najbliższy weekend będą mogli wybrać się na szybowcówkę i podziwiać wydarzenie.

Planowane są loty za holem, wyciągarką, przy starcie z lin gumowych, będzie też wykorzystana ścieżka, która jest nowością. – Sporządziliśmy specjalny taras widokowy, który umożliwi mieszkańcom oglądanie tego, co będzie się działo z bezpiecznej odległości, ale w kontakcie z tym wszystkim. Ten zlot jest bowiem unikatem na skalę światową. Dwa lata temu podczas tych lotów Górę Szybowcową odwiedziło kilkaset osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group