Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 3774
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Największa, najnowsza, zawsze w czołówce

Piątek, 20 maja 2011, 17:04
Aktualizacja: Sobota, 21 maja 2011, 7:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Największa, najnowsza, zawsze w czołówce
Fot. TEJO
Dwudziestolecie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Fryderyka Chopina świętowano dziś w sali gimnastycznej placówki. Nie zabrakło wspomnień, podziękowań i wyzwań na przyszłość. Pochwalono się przy okazji sukcesami uczniów: zarówno tych z „wczoraj” jak i dziś. Wszystko przy dźwiękach muzyki patrona, którą grał absolwent SP nr 11 Bartosz Skłodowski.

Uroczystość jubileuszowa miała miejsce w sali gimnastycznej placówki, która zaczęła działać na jeleniogórskim Zabobrzu w 1991 roku. Czas budowy „jedenastki” przypadł na trudny okres zmiany ustroju i najgłębszy kryzys tamtej epoki. Projektowana w zupełnie innych realiach finansowania była wznoszona już za czasów kiełkującej gospodarki rynkowej. Nie ukończono całości od razu. Pion sportowy, w tym basen, musiał „czekać” jeszcze kilka lat na wykończenie i otwarcie.

Na dzisiejszym jubileuszu, na którym zebranych powitał Eugeniusz Sroka, dyrektor SP nr 11, pojawili się jej pracownicy, zarówno aktualni, jak i byli, a także emerytowani. Byli także absolwenci i reprezentanci uczniów. Władze miasta reprezentowali: zastępczyni prezydenta Zofia Czernow oraz przewodniczący rady miasta Jerzy Lenard z zastępczynią Anną Ragiel.

Dotarli radni (wśród obecnych był Marek Obrębalski, radny wojewódzki i były prezydent miasta), dyrektorzy szkół jeleniogórskich a także przedstawiciele związków zawodowych, w tym Marian Hübner, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego i Andrzej Grosicki, szef NSZZ „Solidarność” a zarazem były pracownik SP nr 11. Gościem szczególnym była kanclerz Państwowej Karkonoskiej Szkoły Wyższej oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Dolnośląskiego Grażyna Malczuk, pierwsza dyrektorka „jedenastki”, za której czasów szkoła budowała swoją kadrę oraz wizerunek.

Organizatorzy przypomnieli nazwiska kilkuset osób, które przez minione 20 lat były związane z jubilatką. Obejrzano także prezentację z dwóch dziesięcioleci. W jej trakcie przypomniano o największych sukcesach szkoły, nowatorskich metodach, zaangażowania w ekologię i pomaganie zwierzętom, a także w sport. Ostatnim spektakularnym sukcesem jest zwycięstwo w Dolnośląskich Meczach Matematycznych. Prezentację przerywali uczniowie, którzy śpiewali różne piosenki.

W przemówieniach okolicznościowych Zofia Czernow, zastępczyni prezydenta miasta, odczytała list szefa miasta Marcina Zawiły (ma być obecny na wieczornym koncercie poświęconym bł. Janowi Pawłowi II) i wręczyła Eugeniuszowi Sroce „jubileuszowy” czek na dziesięć tysięcy złotych. Zastępczyni prezydenta dodała od siebie, że czuje się bardzo związana z „jedenastką”, ponieważ to za czasów prezydentury Z. Czernow (1994 – 1998) kontynuowano budowę obiektów sportowych przy SP nr 11.

– Zmienił się wówczas zupełnie system finansowania zadań w oświacie i miasto podjęło się dokończenia budowy basenu. Jego zręby trzeba było rozebrać, bo powstały w przestarzałej technologii. Wtedy wzbudzało to bardzo wiele emocji, ale z czasem okazało się, że ta decyzja była słuszna – wspomniała Zofia Czernow.

- Jeszcze jakoś chodzę – uśmiechnęła się Grażyna Malczuk do Eugeniusza Sroki, kiedy ten podał jej rękę przy wejściu na podest. Zabierając głos pierwsza szefowa z nostalgią wspominała lata, kiedy zespół pedagogów czuł konsolidację i wolę wspólnego działania. – Wtedy rzeczywiście mogliśmy góry przenosić – powiedziała G. Malczuk. Wyraziła też radość z zobaczenia po latach dawnych współpracowników i stwierdziła, że nie starzeją się. A wręcz odwrotnie.

Gratulacje i kwiaty w imieniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Janiny Garści złożyła też na ręce dyrektora E. Sroki szefowa placówki Anna Pietrzak. Dodajmy, że w SP nr 11 cieplicka szkoła ma filię, która pozwala na naukę muzyki uczniom z Zabobrza bez konieczności dojazdów do Cieplic.
To szkoła, która łączy pokolenia - powiedziała Janina Peikert, primator Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także była nauczycielka fizyki w SP nr 11. J. Peikert podziękowała dyrekcji za udostępnienie pomieszczeń i basenu na potrzeby KUTW-u.

Dyrektor Eugeniusz Sroka przeczytał list od Beaty Pawłowicz, Dolnośląskiej Kurator Oświaty oraz zadeklarował, że SP nr 11 w kolejnych latach będzie robiła wszystko, by być chlubą nie tylko Jeleniej Góry, lecz także całego województwa. Z pewnością pomaga w tym uczestnictwo w projekcie „Kapitał ludzki”, dzięki któremu szkoła pozyskała znaczące środki na realizację różnych pomysłów edukacyjnych. „Jedenastka” jest wciaż najnowszą szkołą w Jeleniej Górze i największą podstawówką w mieście: uczęszcza tu ponad tysiąc uczniów. Uroczystości jubileuszowe zakończyły się poczęstunkiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group