Niedziela, 2 kwietnia
Imieniny: Franciszka, Władysława
Czytających: 3733
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Nagroda Grand Prix festiwalu przyznana

Niedziela, 21 lutego 2016, 11:24
Aktualizacja: Poniedziałek, 22 lutego 2016, 8:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Nagroda Grand Prix festiwalu przyznana
Fot. Przemek Kaczałko
W sobotę (20.02) poznaliśmy laureatów 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Zoom – Zbliżenia”, w tym najważniejszego – zdobywcę nagrody Grand Prix za najlepszy film! Jury pod przewodnictwem Cezarego Harasimowicza wyróżniło w ten sposób „Amerykę” Aleksandry Terpińskiej. Finałowa Gala odbyła się w Kinie Lot.

Sobotnie wydarzenia w ramach 19. edycji festiwalu rozpoczęły projekcje ostatnich filmów biorących udział w konkursie. Następnie przyszedł czas na „Rok diabła” znanego czeskiego reżysera Petra Zelenki, z którym miłośnicy kina niezależnego mogli spotkać się i porozmawiać. Wielokrotnie nagradzana na festiwalach opowieść o czeskim muzyku Jaromirze Nohavicy spotkała się z pozytywnym odbiorem. Licznie zgromadzona publiczność dyskutowała z reżyserem o problemach jakie dotknął w swoim dziele – o alkoholizmie, mistyfikacji, a także kultowym czeskim muzyku, który był bohaterem muzycznego dokumentu fabularyzowanego.

Przed finałową galą jeleniogórzanie przenieśli się do Jeleniogórskiego Centrum Kultury, gdzie na scenie sali widowiskowej wystąpił Krzesimir Dębski z zespołem. Niezwykłe poczucie humoru słynnego kompozytora oraz jazzowe aranżacje znanych melodii, jak chociażby utworów z seriali „Rancho”, czy „Klan” sprawiły, że sala JCK-u była wypełniona po brzegi... pozytywnym nastrojem.

Z lekkim opóźnieniem rozpoczęła się Gala Festiwalowa, na której poznaliśmy zwycięzców poszczególnych kategorii (dokument, animacja, fabuła konkursu głównego, jak i młodzieżowego, gdzie jurorami byli wolontariusze z Centrum M.A.K.). Jak się okazało, do Jeleniej Góry nie przybył żaden z nagrodzonych twórców, ale ich dzieła można oglądać dzisiaj (niedziela, 21.02 od godz. 11:00) w Kinie Lot.

- Było intensywnie i pracowicie, olbrzymia liczba filmów ogarniała cały świat. Poziom był bardzo wyrównany – ocenił przewodniczący jury Cezary Harasimowicz. - Mieliśmy rekordową ilość nadesłanych filmów – niemal 1000 więcej niż w poprzednich latach. Ciężko jest wymienić kraj, z którego film nie został zgłoszony. Oczywiście nie wszystkie się zakwalifikowały, ale reprezentacja jest bardzo szeroka – powiedziała organizatorka festiwalu Sylwia Motyl-Cinkowska.

O znaczeniu imprezy, która wrosła w kalendarz wydarzeń jeleniogórskich mówił prezydent Marcin Zawiła. - Jeżeli mamy chętnych od Malezji przez Stany Zjednoczone i Iran, to znaczy, że on żyje wśród twórców. Przede wszystkim najważniejsi są mieszkańcy, którzy przychodzą nawet na te bardzo wczesne – ranne – przeglądy konkursowe. Chwała organizatorom – stwierdził prezydent Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
498
Tak, to odpowiedzialna praca
15%
Dostają trochę za dużo
20%
Dostają o wiele za dużo
33%
To oburzające ile zarabiają
32%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group