Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 7534
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Nagie piękności w obiektywie

Piątek, 4 grudnia 2009, 18:20
Aktualizacja: Sobota, 5 grudnia 2009, 7:56
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Nagie piękności w obiektywie
Fot. TEJO
– Cechą charakterystyczną tej wystawy jest fakt, że zawiera ona akt – tym rymowanym zdaniem otworzył dziś Wojciech Zawadzki ekspozycję pioniera fotografiki jeleniogórskiej Waldemara Wydmucha, człowieka, który z aparatem w ręku podpatruje życie od 1953 roku!

– Musiałbym być idiotą, żeby Waldemara Wydmucha wam przedstawiać – żartował opiekun Galerii „Korytarz” Jeleniogórskiego Centrum Kultury do zebranych na wernisażu dzieł W. Wydmucha. Kilka słów wyjaśnienia jednak się należy. Autor przez wiele lat pracował jako fotoreporter prasy lokalnej. Fotografował wszystkie ważne wydarzenia nie tylko kiedy pracował, lecz także w czasie wolnym. Bo – jak powiedział dziś – dzięki fotografii jeszcze żyje i to ona trzyma go przy życiu. Był długoletnim prezesem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Akt to temat fotografii od najdawniejszych lat wdrażania wynalazku Daguerre’a. – Były różne szkoły aktu, rozmaicie każdy autor pokazywał na zdjęciach nagie ciało. Te fotografie utrzymane są w niespotykanej już dziś estetyce lat 60. i 70 XX wieku – mówił Wojciech Zawadzki. Rzeczywiście: z dzieł Waldemara Wydmucha przemawia prostota i prawda: bez udziwnień i technicznych sztuczek. To fotografia czysta namalowana światłem i podkreślająca piękno kobiecego ciała.

Na wystawie można oglądać zdjęcia, które stanowią jedynie ułamek dorobku Waldemara Wydmucha. – Bardziej interesują mnie krajobrazy, reportaż i portret: życie chwytane na gorąco – wyjaśnił W. Wydmuch. – Koledzy organizowali plenery poświęcone fotografii aktu, więc robiłem zdjęcia. Część powstała także w dawnej Jugosławii, gdzie były plaże nudystów – dodał autor fotografii. Akty pokazuje na wystawie po raz pierwszy i jest to 25. ekspozycja artysty.

Podczas wernisażu w żartobliwej atmosferze wspomniano dawne czasy. – Fotografowałem góry i najwięcej chodziłem tam na plenery z Wackiem Narkiewiczem. Mnóstwo przygód tam przeżyliśmy – opowiadał Waldemar Wydmuch. – Ale ja byłem grzeczny i nie fotografowałem gołych bab – śmiał się Wacław Narkiewicz.

Archiwum Waldemara Wydmucha jest ogromne. – Namówiłem pana Waldka, aby tematem następnej wystawy były pochody pierwszomajowe – mówi Wojciech Zawadzki. Ustalono już nawet datę wernisażu, dość przewrotną zresztą: 11 listopada 2010. Póki co – nie tylko panom– gorąco polecamy odwiedziny w Galerii „Korytarz” przy ul. Bankowej. Ekspozycja „Akt – lata 60-te i 70-te ubiegłego wieku” czynna będzie do lutego 2010 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group