Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6696
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nadleśnictwo buduje wieżę widokową

Wiadomości: Świeradów Zdrój
Środa, 9 października 2019, 7:03
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2019, 10:37
Autor: WAC
Fot. Nadleśnictwo Świeradów
Staraniem Nadleśnictwa Świeradów już w listopadzie zostanie oddana do użytku wieża widokowa na szczycie Czerniawskiej Kopy.

Powstająca wieża widokowa wykonana będzie z wytrzymałego drewna modrzewiowego i posiadać będzie dwa tarasy widokowe. Jej wysokość to 15 metrów. Równocześnie pomieści około 20 osób. Obok wieży powstanie miejsce do wypoczynku i stojaki na rowery, co ma znaczenie z uwagi na bliskie sąsiedztwo ścieżek rowerowych.

Budowa wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie odbywa się w ramach transgranicznego projektu „Przygoda w górach”, dofinansowanego z Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 – Wspólne dziedzictwo naturalne i kulturowe,. Ma on służyć przedstawieniu dziedzictwa naturalnego i kulturowego Gór Izerskich, ale także Gór Żytawskich. Partnerem projektu jest niemieckie miasto Zittau.

W ramach tego samego projektu, w lipcu została oddana do użytku wiata turystyczna, będąca zwieńczeniem ścieżki edukacyjnej na górze Zajęcznik. Łatwo do niej trafić poruszając się zielonym lub czarnym szlakiem turystycznym. Trzecim elementem „Przygody w górach”, scalającym wszystkie inwestycje po obu stronach granic, będzie ścieżka turystyczna, przebiegająca po fragmencie nieczynnego już toru bobslejowego. Stanie się dużą atrakcją dla spacerujących czarnym szlakiem turystycznym, oraz alternatywą dla czerwonego szlaku. Zawierać w sobie będzie trzynaście punktów, które opowiedzą o sporcie, budownictwie, przyrodzie i historii Gór Izerskich i Żytawskich. Na ścieżkę leśnicy zapraszają wiosną 2020 roku.

Bardzo nam zależy na tym, aby turystyka nie zakłócała naturalnego tętna przyrody - mówi Barbara Rymaszewska z Nadleśnictwa Świeradów. - Chcemy zapewnić jak najwięcej atrakcji na istniejących już szlakach turystycznych, jednocześnie przekazując najciekawsze informacje w przystępny sposób. Spacer po nowych atrakcjach uatrakcyjni aplikacja mobilna, zawierająca rozszerzone informacje, audiodeskrypcja dla osób niedowidzących oraz zestaw scenariuszy zajęć do przeprowadzenia lekcji przez nauczycieli - dodaje.

Twoja reakcja na artykuł?

29
91%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Gacek 9-10-2019 8:21
Trzeba termos szykować bo kolejki jak do Lidla będą, ale zobaczyć wypada.
~` 9-10-2019 8:27
Jutro wielkie otwarcie darmowa kiełbasa czeka ( trochę stara ale się umyje nie halynka? )
~PAP 9-10-2019 9:14
Czy będa pod te wieże autobusy kursować??
~ 9-10-2019 10:37
do: ~PAP (9:14)
Ba nawet samoloty pasażerskie będą lądować.Taka atrakcja
rymcycymcy 9-10-2019 10:58
Będzie piorunochron ? :)
~Zielona 9-10-2019 13:21
Świeradów Zdrój, stawia na turystykę a Jelenia Góra na gnój. Można przejść się na górę Sołtysia zobaczyć zrujnowaną wieżę i przekonać się jak nasi urzędnicy dbają o rozwój turystyczny samej Jeleniej Góry. Widocznie nie opłaca się podnieść budżetu miasta by zarobić więcej na turystach najprawdopodobniej jest miasto bardzo bogate i wystarczy im tam na fotelach co już mają dla siebie a reszta się nie liczy, a szkoda, egoizm! górą.
~mieszkaniec 9-10-2019 14:17
Taka wieża widokowa powinna powstać na wzgórzu Czyżyk (425 m) nad Jeziorem Pilchowickim. Jest to stroma góra nad przystankiem kolejowym Pilchowice Zapora. Byłby z niej piękny widok na całe jezioro jak i leżące dalej na południe Karkonosze. Widok miazga, szczególnie wiosną. Popatrzcie jaką już popularnością cieszy się wieża widokowa na zameczku księcia Henryka na Grodnej. Tu widok byłby podobny, a nawet lepszy! (jezioro dużo większe i jeszcze wielka zapora, którą też byłoby widać z góry). Dzięki wieży widokowej odżyłby turystycznie cały rejon Jeziora Pilchowickiego. Bo od wielu lat z turystyką tam marnie. Jakby się zwiększył ruch turystyczny, to może zostałby wyremontowany hotel Nad Zaporą, wróciłyby stateczki na jezioro, ludzie korzystaliby chętnie z kajaków i rowerów wodnych, wyremontowana zostałaby piękna linia kolejowa itd. Przez szczyt Czyżyka można by przetrasować jeden z dwóch szlaków (zielony lub niebieski) biegnących obecnie asfaltem nad samym jeziorem (wygodna ścieżka już jest). Tak więc: nadleśnictwo i gmina - do dzieła! To nie są duże koszty, a efekt byłby wart ich. Kto za budową wieży widokowej na Czyżyku, niech kliknie kciuka w górę! Robimy kolejną kampanię za rozwojem naszych pięknych terenów.
~ 9-10-2019 19:18
glosujcie na odbudowe wiezy na Gorze Sołtysiej z budzetu obywatelskiego nr020T
~Oooo.. 9-10-2019 20:38
Czy będzie ciepła i zimna woda ?
~Kaczorów 10-10-2019 8:12
A w Kaczorowie nie ma ka...lizacji
~dan 10-10-2019 8:26
hotel nad zapora nazywal sie balto na ten czas wlasnosc prywatna nic nie mozna robic jest ruina,

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group