Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9586
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nad Jedlicą bez nocnego nadzoru?

Wiadomości: KOWARY
Poniedziałek, 14 grudnia 2009, 8:27
Aktualizacja: Wtorek, 15 grudnia 2009, 8:00
Autor: Ania
Kowary – mimo pozorów prowincjonalnego spokoju – to jedno z najbardziej niebezpiecznych miasteczek w powiecie jeleniogórskim.
Fot. TEJO
Kowarzanie nie zgadzają się na likwidację dyżurów nocnych w miejscowym komisariacie policji. – To największe miasto w powiecie jeleniogórskim i ktoś musi czuwać tam nad bezpieczeństwem 24 godziny na dobę – mówią .
Komendant miejski w Jeleniej Górze insp. Zbigniew Ciosmak wyjaśnia jednak, że wszystkie podejmowane obecnie działania zmierzają do zwiększenia liczby patroli, a tym samym szybszej reakcji na zaistniałe zdarzenia i sprawniejszą realizację zadań.

W tej sprawie negatywne stanowisko wyraziła także Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Powiatu Jeleniogórskiego. Jej członkowie z prośbą o interwencję zwrócili się do starosty.

– To nietrafiony pomysł, z powodu którego spadnie poczucie bezpieczeństwa w mieście. Obawiam się nawet, ze będzie to swego rodzaju przyczynek do niebezpiecznych zajść. Nie rozumiem dlaczego w największym mieście powiatu ziemskiego, na którego terenie znajduje się również przejście graniczne likwiduje się dyżury nocne – mówi Marek Mikrut, zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Jeleniogórskiego.

Komendant Miejski Policji w Jeleniej Górze, insp. Zbigniew Ciosmak wyjaśnia jednak, że zwiększenie patroli zewnętrznych ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w mieście i nie chodzi tutaj o żadne oszczędzanie, bo etatów pozostanie tyle samo. Z tym, że mają one być efektywniej wykorzystywane. Zespół, analizujący strukturę policji, którego celem jest wysłanie większej liczby funkcjonariuszy poza budynki, powstał dwa lata temu. Chodzi o to, żeby nie siedzieli oni za biurkiem, tylko pracowali wśród ludzi, którzy mogą potrzebować pomocy.

Rozwiązanie to jest związane także z tym, że większość osób zgłaszających interwencję dzwoni na numer 997, a nie przychodzi do komisariatu. Poza tym turyści nie wiedzą nawet gdzie on jest. – Zwiększenie patroli zewnętrznych, przy tych samych zasobach ludzkich, jest dla nas wyzwaniem. Należy sobie jednak uzmysłowić, że podejmowane przez nas działania nie mają nic wspólnego z likwidacją komisariatu. W takiej sytuacji absurdalne byłoby przyjmowanie działki od gminy.

Naszym celem jest sprawienie, żeby funkcjonariusze, którzy pracują wewnątrz obiektu wyszli z niego, w ten sposób zwiększając bezpieczeństwo obywateli. Z policyjnych statystyk wynika, że mieszkańcom i turystom zależy przede wszystkim na tym, żeby pomoc była udzielana szybko i skutecznie. Nie interesuje ich to czy policjant przyjedzie z komisariatu czy z patrolu zewnętrznego. Natomiast funkcjonariusze, którzy nie będą pracowali na dyżurach nie stracą na uposażeniu. – mówi Zbigniew Ciosmak.

Przeciwnicy likwidacji dyżurów tłumaczą także, że nie wierzą iż na ulicę wyjedzie więcej patroli. Są wśród nich osoby, według których jest to tylko „mydlenie oczu”. Mieszkańcy obawiają się, że w przypadku zagrożenia nie będą mieli się do kogo zwrócić. Ich zdaniem likwidacja dyżurów nocnych to szukanie oszczędności, kosztem ludzi. – Gmina od czterech lat utrzymuje dwóch dzielnicowych. Przekazaliśmy także działkę pod budowę nowego komisariatu. Nasze miasto liczy 12 tysięcy mieszkańców i dyżury nocne są po prostu niezbędne – mówi Mirosław Górecki.

Komendant miejski zapewnia jednak, że funkcjonariusze będą pracowali przez całą dobę w Kowarach. – Nikt nie planuje likwidacji tzw. „dyżurów nocnych”, a tylko przesunięcie etatów służby dyżurnej do służby patrolowej zewnętrznej, w szczególności w godzinach wieczorowo – nocnych – zapewnia.

Najprawdopodobniej funkcja dyżurnego zmieni się na recepcyjną i będą ją sprawowały także osoby cywilne, dzięki czemu więcej policjantów wyjdzie na ulice. Podobne rozwiązanie zostanie zastosowane w Szklarskiej Porębie, a w przyszłości także w Karpaczu. Prowadzone są również działania, których celem jest zmniejszenie liczby funkcjonariuszy w areszcie policyjnym. Z dwóch podczas służby zostanie jeden, a pomagał mu będzie pracownik cywilny.

Pozostali podobnie jak ich koledzy „dyżurni” zostaną wysłani na patrole poza budynkami, bo jak przekonuje Zbigniew Ciosmak najważniejsze jest bezpieczeństwo turystów i mieszkańców, dlatego też niezbędne jest zwiększenie patroli zewnętrznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~S... 14-12-2009 9:27
Dobra, a co z bronią? w takiej sytuacji policjanci pracujący w godzinach kiedy nie bedzie dyżurnego bedą musieli albo broń zabierać do domu, albo jechać przed służbą po nią na najbliższy komisariat z dyżurnym , a po służbie wrocić ją zdac - cóż za oszczednośc czasu dla funkcjonariuszy :/
~olo 14-12-2009 10:18
mikrut to największa porażka kowar
~ 14-12-2009 11:31
Gmina nie powinna utrzymywać dzielnicowych. Ponieważ nikt z mieszkańców niezna dzielnicowych - można ich zobaczyć tylko na zdjęciu w gablocie przed Urzędem Miasta. Patrole nocne skończą się bardzo szybko z powodu braku pieniędzy na paliwo w Policji.
~mim 14-12-2009 11:44
Czy na ciągłą jazdę, a zatem benzynę Policja ma środki? Jeśli nie dyżurują w komisariacie muszą siedzieć w aucie i grzać silnik, zwłaszca teraz. Jak kogoś stłuką i ukradną mu telefon, to nawet w skarpetkach poleci na komisariat alarmować o zdarzeniu. A jeśli awanturnika i to agresywnego wsadzą na Podgórzu czy Wojkowie do auta, to opłaci się go wieść do Jelonki . A gdzie czas i benzyna? Tu w Kowarach można delikwenta na kilka lub kilkanście godzin zapuszkować, by nieco przeszła mu agresja a nawet udzielić mu szybkiej pomocy jeśli tego wymaga jego stan zdrowia. Czy to się wszystko opłaci i czy poczucie bezpieczeństwa mieszkańców nie liczy się już wcale?? Moze zaczniemy tworzyć Obywatelskie Komitety Samoobrony jak policja nie daje rady?
~z Kowar 14-12-2009 11:52
Na początku 2008 r Kowary miały przekazać Policji działkę na ul. Pstrowskiego pod budowę nowego komisariatu - wtedy były na to środki. Dzięki temu że Urząd Miejski sprawę przeciągnął o prawie rok - bo nie mógł sobie poradzić z wypowiedzeniem umowy z poradnią psychologiczno pedagogiczną (zajmowała ona wtedy lokal w budynku na tej działce dla Policji) kierowaną przez radną, nie doszło do inwestycji. Teraz wielce zrozpaczeni włodarze Kowar są zrozpaczeni że znika komisariat. Ja twierdze że gdyby nie "zbieg okoliczności" opisany wyżej który zablokował powstanie nowego komisariatu do likwidacji jednostki Policji na terenie Kowar by nie doszło, bo nikt nie mówi o likwidacji komisariatu w Karpaczu - maja nowy budynek i tak samo było by w Kowarach bo wtedy zainwestowane pieniądze uległy by zmarnowaniu. A teraz władze płaczą że nie będzie Policji - to niech złożą podziękowania koleżance radnej i Burmistrzowi który nieporadnie gospodarował działką.
~xxx 14-12-2009 13:28
tutaj na ulicach brakuje patroli a oni chcą do kowar wysylac... haha... dobra ściema nie jest zła...
~obserwer 14-12-2009 13:32
Kowary to faktycznie ciężki temat. Tam trzeba strażnika teksasu zatrudnić i będzie po sprawie.
~bojar 14-12-2009 13:55
wystarczy pzrekazać kompetencje policjantów z prewencji gdyz tam jest naczelnik 2 zastepców i nieoficjalmnie zastepca zastepcy nie mowiac o innych etatach na Nowowiejskiej o ktorych każdy policjant wie. I tam mamy conajmniej dwa patrole. Mozna poszukac jeszcze a są tylko ktoś nie chce je zauważyć a miało być inaczej ?
~porażka :( 14-12-2009 13:57
Niech jeszcze zlikwidują straż pożarną w Kowarach, pogotowie wyniesie się poza miasto i już w ogóle będzie wspaniale...
~Malkontent 14-12-2009 15:06
No cóż, tylko patrzeć jak w Kowarach doczekamy się patroli ochotników...czyli ORMO
czarnulka jastin 14-12-2009 15:33
Napisze krótko po prostu ŻAL
~jola80 14-12-2009 15:51
szkoda słów!!!! A za zatrudnienie pracownika cywilnego kto pokryje koszty? będzie miał on dostep do rozdawania broni- ciekawe? Ludzie pamiętajcie co obiecał Tusk- BY żYŁO SIE LEPIEJ!! Pozdrowienia dla dyżurnych z kowar - trzymajcie sie.
~ORMO czuwa 14-12-2009 15:56
Mieszkańcy Kowar! Nie macie swojego starosty, ani zastępcy, to nie będzie dyżurów. Karpacz ma starostę, to ma: nowy komisariat, dyżury na okrągło i jeszcze być może otrzyma od Starostwa Powiatowego w formie darowizny dotychczasową przychodnię przy ul. Konstytucji 3 Maja. Od jutra z psem i moją żonką ustanawiamy obywatelskie dyżury. Czuwaj!
~v cb 14-12-2009 16:11
pytanie nr 1 jak zostane napadnięta,okradzina w nocy to co mam robic? Mam stac i czekac przed komisariatem aż polcja przyjedzie. A jeżeli bedzie załatwiac w tym czasie interwencję, to mam tam zakwitnąć? A może mam wezwac na koszt Pana Komendanta taxi i dojechac na najbliższy komisariat? Mysle, że oszczędności nalezy szukać na Nowowiejskiej Panie Komendancie. Tam jest tłum wybitnych specjalistów, którzy mogliby dołączyć do partolu. Poza tym jaką daje pan gwarancję, że dyżurni poniekąd zdrgradowani pozostaną w służbie? Daje pan gwarancję, ze nie odejda na emeryture i nie bedzie ani dyżurnych ani partolu?
KochaS8307 14-12-2009 17:49
Do ~porażka :(: Z tego, co wiem to Straż Pożarna w Kowarach ma zostać całkowicie zlikwidowana, czyli Mercedes 1325 z JRG PSP nr 1 Jelenia Góra wróci na Sokoliki do macierzystej bazy, a Mercedes 1326, który mają chłopaki z MSR zostanie prawdopodobnie wystawiony na sprzedaż. Co do zespołu P, który ma swoją podstację w MSR to jego los nie jest mi znajomy...
~...cb. 14-12-2009 18:05
Na Zabobrzu tez zlikwidowali komisariat !!!! I co po zlikwidowaniu wcale nie przybyło patroli, a wręcz ubyło !!!!! Kiedyś moj dziadek mi mówił " Zanim wytniesz drzewo to posadż 10, a Pan Komendant tylko wszystko likwiduje .
~USZCZYPLIWA 14-12-2009 18:20
Na Nowowiejskiej pracuje jedna wielka rodzina i wiadomo że wujek nie wyśle siostrzenicy z za cieplutkiego biurka na ulice bo laska zaziębi sobie to i owo a potem jej stary czyli przełożony /a zarazem brat/ wujka będzie miał do niego pretensje i premii nie będzie! Więc o czym wy piszecie zostawcie rodziny w spokoju bo nie ma nic gorszego niż skłócona rodzina ! Za Pana genialną pomysłowość panie Komendancie pańska żona /Nacz. Działu Finansów Komendy Miejskiej/ przyzna panu na pewno dużą premię !!! Gratuluję też bym chciała takiej uzdolnionej rodziny !!!
~do Kochas 14-12-2009 18:29
sprawa kowarskiego MSR-u jest jeszcze w toku, o ile dogadają się sąsiednie gminy i będą współfinansować działalność tej jednostki na terenie których działa - straż w Kowarach będzie istnieć dalej ... ale jest jedno "ale" pod warunkiem że się włodarze gminni dogadają z burmistrzem Kowar... póki co kowarzanie straż mają do końca roku
~vm 14-12-2009 19:00
Słuszne spostrzeżenia w postach wcześniejszych, dotyczących rozpoczęcia porządkowania personalnego i właściwego wykorzystania mundurowych, że należy zacząć od "gawry" na ul. Nowowiejskiej. Tam są wielkie zasoby tych, którzy w swej wieloletniej służbie nie mieli okazji "posmakować"co to praca w terenie. A przy okazji poprawi się wizerunek policji, gdy pozbędą się tych brzydkich tłustych brzuszków i podgardli. To najwyższy czas, aby ci na górze dali dobry przykład działania; gadania społeczeństwo ma już DOŚĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Kowarzanka 14-12-2009 19:07
Ehh no świetnie co jeszcze wymyślą?? Straż Pożarną też zlikwidują?? Pogotowie to jest ale są tylko ratownicy medyczni. Może jeszcze szpitale pozamykacie?? Koszmar mieszkać tu w Kowarach.
~v cb 14-12-2009 19:34
cyt. Zespół, a...lizujący strukturę policji, którego celem jest wysłanie większej liczby funkcjonariuszy poza budynki, powstał dwa lata temu. Chodzi o to, żeby nie siedzieli oni za biurkiem, tylko pracowali wśród ludzi, którzy mogą potrzebować pomocy. Może do patrolu należałoby wysłać w/w zespól.
~chiob 14-12-2009 19:56
ten komendant i rodzina to ciekawa postać
~aaaaaa 14-12-2009 21:39
Rozumiem, ze likwidacja calodobowej obsługi komisatiatu ma zblizyć obywatela do policji. Mieszkaniec Kowar Zamiast na komisariat policji w Kowarach będzie musiał sie pofatygować się w nocy na komisariat w Jeleniej Górze. Albo będzie musiał odstać pod zamkniętymi drzwiami Komisariatu zanim przyjedzie patrol ( a z tym moze byc problem, zalezy on od tego czy patrol jest w danej chwili wolny) Wspaniała polityka Panie Komendancie. No ale o to chyba chodzi. Prędzej ten obywatel zrezygnuje z wizyty w komendzie w jeleniej, a więc nie będzie zgłoszenia, nie będzie przestępstwa, zyska policyjna statystyka, panu skocza notowania u szefa, a jak ktoś wspomniał wyżej zonka za wyniki naliczy premię. Gratuluję!!!!! A tak bez złośliwości. Zlikwidować jest łatwo, trudniej potem to odzyskać. Likwidacja komisariatów - na zabobrzu, małych miejscowosciach pokazała, że pomysły nie były dobre.Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców nie wzrosło a wrecz przeciwnie. Obywatel czuje sie bezpiecznie kiedy ma w poblizu zapewniona opiekę medyczną, kiedy może podejść na policję w razie potrzeby, kiedy straż do palącego domu dojedzie w kilka min. itd. Pana decyzje niestety ida w złym kierunku. Jest jeszcze czas by to zmienić.
~x@x 15-12-2009 7:48
Jako małzonka jednego z policjantów zatrudnionych w KP Kowary mam pytanie do Pana Komendanta. Czy zapewni Pan swoim podwładnym warunki do przechowywania broni w warunkach domowych (np. szafa pancerna ). nie wyobrażam sobie aby mój mąż , ojciec 2 małych dzieci przechowywał broń w domu. Bo przeciez po likwidacji dyzurnych tak właśnie będzie. Czy Pan komendant weźmie na siebie odpowiedzialność za ewentualne wypadki z użyciem broni spowodowane np. przez małe dzieci?
KochaS8307 15-12-2009 18:29
Do ~do Kochas: Nie wiesz czasem jak wygląda sytuacja z SH-18, który jest w jednym z garaży MSR Kowary? Z tego, co mi znajomy mówił to on tam soi i wyjechał parę razy na akcję... Lepiej, żeby Posterunek PSP w Kowarach pozostał na zawsze, bo jeśli nie to niestety Mercedes (122) wróci na Sokoliki, a Mercedes z MSR Kowary zostanie wystawiony na sprzedaż. Nie po to został tam utworzony Posterunek PSP, żeby strażacy za darmo ratowali komuś życie, bo za to mają płacone. Czy musi ktoś naprawdę zginąć, żeby pozostałe gminy dołożyły się do tego interesu? To pytanie trzeba zadać Pani wójt z Podgórzyna...
~Były glina 16-12-2009 11:08
Kiedy likwidowano komisariaty w Starej Kamienicy, Jeżowie,Podgórzynie,Mysłakowicach,Wojcieszowie,Sobieszowie i w innych mniejszych miejscowościach, też obiecywano większą ilość patroli. Wystarczy spytać się mieszkańców tych miejscowości, czy tak się stało? Tam samorządy sponsorowały policję w zakupie samochodów, sprzętu i co się z tym stało? Wszystko zabrały większe komisariaty. Tym razem tak samo będzie.Trzeba sobie zadać pytanie: ilu członków rodzin Panów Komendantów jest zatrudnionych na etatach w KMP? Czy to prawda, że Naczelnik prewencji ma 2 zastępców a oni jeszcze mają swoich tzw.plecaków, którzy poza statystyką nie robią nic? To właśnie z tych ludzi powinno się zrobić dodatkowe patrole. To oni powinni poznać smak zwykłej pracy policjanta. Ostatnie pytanie gdzie zaczynał swoją karierę Komendant, czyż nie w Czernicy? Wiemy co tam było. Kiedy w końcu skończy się PRL w Policji w całym złym znaczeniu tego słowa? Tyle lat demokracji a w Jeleniej wszystko po staremu. Rodzina i układy.Wszystko robi się kosztem innych miejscowości a Jelonka trzyma się twardo korytka. Pozdrawiam wszystkich policjantów bez pleców. Były glina.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group