Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11995
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na żebraków i oszustów nie ma mocnych

Czwartek, 25 marca 2010, 7:59
Aktualizacja: 9:00
Autor: Martyna
JELENIA GÓRA: Na żebraków i oszustów nie ma mocnych
Fot. Martyna
Po mroźnej i śnieżnej zimie i z pierwszymi promieniami wiosennego słońca na ulicach i chodnikach centrum miasta pojawia się coraz więcej osób w różny sposób proszących o jałmużnę.

Najliczniej „obstawiane” bywają ul. 1-go Maja i ul. Długa w Jeleniej Górze, które oblegane są przez klęczących, lamentujących, lub/i muzykujących żebraków. Często zaczepiają przechodniów lub wręcz natarczywie żądają pieniędzy. Komplikuje to życie mieszkańców centrum i przechodniów. Obraz ten odstrasza, również turystów odwiedzających Jelenią Górę.

- To są zwykli naciągacze, a nie osoby potrzebujące. Jeżeli ktoś jest w trudnej sytuacji to ma godność i szuka pomocy w inny sposób, a nie zaraz idzie żebrać. Przede wszystkim, tym kobietom należałoby zabrać dzieci. One im szkodzą. Każą siedzieć w zimnie i już od małego uczą żebractwa - powiedziała Zenobia Doniec, mieszkanka Jeleniej Góry. Deptakowi żebracy nie są osobami potrzebującymi realnej pomocy. Wielu z nich ma środki na utrzymanie. Zbieranie jałmużny to jedynie ich dodatkowa „praca”.

Justyna Wierzchowska, mieszkanka Jeleniej Góry winą za sytuację na miejskim deptaku obarcza samych ofiarodawców: - To nasze przyzwolenie społeczne zachęca ich do żebractwa. Gdyby ludzie nie dawali im pieniędzy, to i żebraków byłoby mniej.

– Zgodnie z prawem jedynie natarczywe żebractwo jest czynem karalnym. Oznacza to, że możemy interweniować wyłącznie, gdy osoby zbierające jałmużnę uporczywie naprzykrzają się przechodniom. Siedzenie przed "kubeczkiem" i spokojne czekanie na akt dobrej woli nie jest wykroczeniem - powiedział jeden ze strażników miejskich.

Innym zjawiskiem, które stanowi uciążliwość dla policji, zwłaszcza w rejonie autostrad i dróg szybkiego ruchu, są oszustwa popełniane przez ludność z Rumunii i Bułgarii. Poruszający się autami niezłych marek naciągacze zatrzymują kierowców oferując im rzekome złoto, czy też „atrakcyjne” produkty różnych marek. Biżuteria okazuje się wyrobami z tombaku, a towary – zwykłymi podróbami. Zmotoryzowanych już w większości takie atrakcje nie kuszą, ale oferujący je zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
985
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
28%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Blackout Paradox
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Teatro Due Mondi
 
Aktualności
Teatry Uliczne – II dzień: Aleksandra Makagona
 
Kultura
Drugi dzień Teatru Ulicznego za nami – dziś finał!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group