Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6171
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na tropach Majów, Azteków i konkwistadorów

Poniedziałek, 10 listopada 2014, 8:24
Aktualizacja: 8:28
Autor: Manu
Jelenia Góra: Na tropach Majów, Azteków i konkwistadorów
Fot. Archiwum Organizatora
W najbliższy czwartek (13.11.) o godz. 19.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim) odbędzie się prelekcja pt. “Meksyk – na tropach Majów, Azteków i konkwistadorów”. Spotkanie poprowadzi Renata Mięgoć. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

Meksyk to kraj o różnorodnej kulturze i urozmaiconych krajobrazach, zachwyca zabytkami, dźwiękami, smakami i zapachami. W żadnym innym miejscu obu Ameryk historia i magiczne obrzędy nie splatają się tak mocno z szarzyzną współczesnej codzienności.

Meksyk jako państwo istnieje niewiele ponad 150 lat ale jest to kraj wielu niespodzianek, zarówno pod względem historycznym, geograficznym, jak i społecznym. Historycznie – ogromna historia cywilizacji mezoameryki – od Olmeków (najstarszej cywilizacji obecnego Meksyku), po Tolteków, Azteków i Majów. Jak również historia Wielkiej Konkwisty – konkwistadorzy: Hernan Cortrez i Nuno Gomez. Geograficznie – podróżując po Meksyku wydaje się, że przekracza się wiele krajów. Północ to pustynie, wysokie góry i głębokie kaniony. Centralny i południowy Meksyk to wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, a więc ocean oraz na południu wilgotne lasy równikowe. Społecznie – występuje tu ogromna różnorodność plemion indiańskich, które do dzisiaj pielęgnują swoje zwyczaje.

Renata i Krzysztof Mięgociowie są małżeństwem z 18-letnim stażem. Prowadzą firmę zajmującą się produkcją urządzeń elektroenergetycznych, głównie dla KGHM “Polska Miedź”. Mają wiele pasji – od podróżowania po pasje kulturalne – regularnie od wielu lat chodzą na projekcje Dyskusyjnego Klubu Filmowego, co roku uczestniczą (oczywiście jako widzowie) w Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, bywają w filharmonii. Kochają też zwierzęta, mają owczarka niemieckiego, z którym regularnie uczęszczają na szkolenia do Karkonoskiego Klubu Owczarka Niemieckiego oraz biorą udział w pokazach wyszkolenia psów wraz z klubem.

Podróżowanie to jedna z ich ogromnych pasji – przemierzyli już wiele krajów na świecie, od Azji po Mezoamerykę. Ale ich podróże nie ograniczają się do leżenia pod palmą z drinkiem z parasolką: gdy obmyślają podróż do danego kraju, to tak aby jak najwięcej zobaczyć, poznać kulturę, ludzi, historię i przyrodę. Dlatego też gdy wybierają się w podróż to planują więcej czasu aby poznać kraj. Interesują się również szeroko rozumianą historią, i dlatego w czasie ich podróży dogłębnie studiują historię danego kraju aby go zrozumieć i poczuć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group