Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 4448
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na tropach Majów, Azteków i konkwistadorów

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 10 listopada 2014, 8:24
Aktualizacja: 8:28
Autor: Manu
Fot. Archiwum Organizatora
W najbliższy czwartek (13.11.) o godz. 19.00 w Muzeum Przyrodniczym (przy ul. Cieplickiej 11 A; w kompleksie pocysterskim) odbędzie się prelekcja pt. “Meksyk – na tropach Majów, Azteków i konkwistadorów”. Spotkanie poprowadzi Renata Mięgoć. Wstęp na prezentację multimedialną jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

Meksyk to kraj o różnorodnej kulturze i urozmaiconych krajobrazach, zachwyca zabytkami, dźwiękami, smakami i zapachami. W żadnym innym miejscu obu Ameryk historia i magiczne obrzędy nie splatają się tak mocno z szarzyzną współczesnej codzienności.

Meksyk jako państwo istnieje niewiele ponad 150 lat ale jest to kraj wielu niespodzianek, zarówno pod względem historycznym, geograficznym, jak i społecznym. Historycznie – ogromna historia cywilizacji mezoameryki – od Olmeków (najstarszej cywilizacji obecnego Meksyku), po Tolteków, Azteków i Majów. Jak również historia Wielkiej Konkwisty – konkwistadorzy: Hernan Cortrez i Nuno Gomez. Geograficznie – podróżując po Meksyku wydaje się, że przekracza się wiele krajów. Północ to pustynie, wysokie góry i głębokie kaniony. Centralny i południowy Meksyk to wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, a więc ocean oraz na południu wilgotne lasy równikowe. Społecznie – występuje tu ogromna różnorodność plemion indiańskich, które do dzisiaj pielęgnują swoje zwyczaje.

Renata i Krzysztof Mięgociowie są małżeństwem z 18-letnim stażem. Prowadzą firmę zajmującą się produkcją urządzeń elektroenergetycznych, głównie dla KGHM “Polska Miedź”. Mają wiele pasji – od podróżowania po pasje kulturalne – regularnie od wielu lat chodzą na projekcje Dyskusyjnego Klubu Filmowego, co roku uczestniczą (oczywiście jako widzowie) w Jeleniogórskich Spotkaniach Teatralnych, bywają w filharmonii. Kochają też zwierzęta, mają owczarka niemieckiego, z którym regularnie uczęszczają na szkolenia do Karkonoskiego Klubu Owczarka Niemieckiego oraz biorą udział w pokazach wyszkolenia psów wraz z klubem.

Podróżowanie to jedna z ich ogromnych pasji – przemierzyli już wiele krajów na świecie, od Azji po Mezoamerykę. Ale ich podróże nie ograniczają się do leżenia pod palmą z drinkiem z parasolką: gdy obmyślają podróż do danego kraju, to tak aby jak najwięcej zobaczyć, poznać kulturę, ludzi, historię i przyrodę. Dlatego też gdy wybierają się w podróż to planują więcej czasu aby poznać kraj. Interesują się również szeroko rozumianą historią, i dlatego w czasie ich podróży dogłębnie studiują historię danego kraju aby go zrozumieć i poczuć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

rymcycymcy 10-11-2014 11:03
Aby naprawdę poczuć Meksyk ...nie wolno zapominać o fasoli na ostro ! ;)
~idiota 10-11-2014 19:34
A może by tak - "Na tropach słoików z DW"?
~ 10-11-2014 22:08
Z może by tak - "Na tropach Beksy-Miłoszka, etatowego spamera z teatru Norwida, nieudanego bezrobotnego poety"?
~Rysiu 10-11-2014 22:21
Nie rozumiem co powyższe dwa komentarze mają wspólnego z Meksykiem. Ludzie, czytajcie ze zrozumieniem!
~Zdzisiu 11-11-2014 0:09
A co twój ma wspólnego z Meksykiem, Rysiu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group