Wtorek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 7107
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na sesji o podatkach i „Wodniku”

Środa, 5 października 2016, 11:35
Aktualizacja: Czwartek, 6 października 2016, 6:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Na sesji o podatkach i „Wodniku”
Fot. Przemek Kaczałko
Wczorajsza (4.10) XXXII Sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry, poza omówionymi w poprzednim artykule sprawami, obfitowała też w gorące dyskusje na temat zmian w podatkach oraz planów rozwoju spółki „Wodnik”.

Jednym z pierwszych rozpatrywanych punktów było zajęcie stanowiska ws. wynagrodzeń dla nauczycieli.
Wniosek Komisji Oświaty i Wychowania przeszedł jednogłośnie. - Jako inicjator tego wniosku jestem niezwykle zadowolony, że Rada Miejska Jeleniej Góry przychyliła się do postulatu nauczycieli i pedagogów w liczbie 400 tysięcy – o tym świadczy liczba podpisów pod propozycją Związku Nauczycielstwa Polskiego – że radni poparli inicjatywę związkowców, którzy domagają się, aby wynagrodzenia pracowników oświaty były finansowane bezpośrednio ze środków ministerstwa, odciążając budżety samorządów – mówił radny Piotr Iwaniec. Podczas debaty doszło do lekkiego zgrzytu, gdyż przewodnicząca Komisji Anna Ragiel upierała się, że to wniosek całej komisji.

W kwestii podatków uchwalono kilka zmian na wniosek radnych PiS. Podatek od budynków lub ich części mieszkalnych zamiast proponowanych przez prezydenta 0,75 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej, będzie wynosił 0,74 zł. Po raz kolejny nie udało się przeforsować zniżki do 11 zł dla parkingów wielopoziomowych, będzie to 22,06 zł. Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, zamiast 0,84 zł jak chciał prezydent, wyniesie 0,82 zł od 1 mkw. powierzchni, za wyjątkiem opisanym w uchwale (czyli bez zmian – na wniosek P. Miedzińskiego).

Z kolei pozostałe grunty, w tym zajęte na prowadzenie statutowej działalności organizacji pożytku publicznego (również na wniosek szefa klubu PO), zamiast 0,45 zł – 0,43 zł (bez zmian). Zmniejszono stawkę na prowadzeniu pól golfowych, o czym poinformujemy szczegółowo w osobnym artykule.

- Zdaję sobie sprawę, że podnoszenie podatków jest zawsze problematyczne i zawsze może wzbudzać emocje, ale chciałbym, żeby państwo wzięli też pod uwagę, że to są wpływy bieżące, które możemy pożytkować na wydatki bieżące, np. remonty ulic – mówił Jerzy Łużniak. - Jesteście niekonsekwentni w tym, co robicie, bo to w waszej propozycji jest obniżenie stawki podatku dla jedynego obiektu w mieście – parkingu wielopoziomowego z 23 zł na 11 zł – odpowiadał Ireneusz Łojek.

Ważny głos zabrał też Zbigniew Ładziński. - Widzę tu brak konsekwencji w popieraniu rozwoju przedsiębiorczości. Pan prezydent chwali się, że powstają u nas firmy, że prawie nie ma już miejsca w strefie ekonomicznej. Chwalimy się marketami, które powstają – naprawdę nie ma czym się chwalić, za dużo tego jest i ludzie mają tego dosyć. Popierając przedsiębiorców sięgamy po pieniądze tych, którzy tworzą budżet – mówił bezpartyjny radny klubu SLD, który podkreślił, że lokalnych przedsiębiorców boli, że w przeciwieństwie do koncernów, muszą płacić podatki dochodowe. - Te koncerny w Polsce robią ogromne fortuny – dodał Zbigniew Ładziński.

Jednym z istotnych punktów porządku obrad była kwestia spółki „Wodnik”. Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2022 to temat wielokrotnie już omawiany, a wczoraj przyszedł czas na jego uchwalenie. Zanim do tego doszło, radni mieli kilka pytań do prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Jeleniej Górze. Oliwer Kubicki pytał o doniesienia ws. powstania mariny na Zalewie Sosnówka, ale prezes je dementował stwierdzając, że do 2025 roku umowa z RZGW zapewnia, że bez zgody spółki nic takiego nie będzie miało miejsca. Padło też pytanie o ewentualne podwyżki cen. - Gdybyśmy przyjęli, że warunki zewnętrzne nie ulegną zmianie (zapowiadana jest zmiana ustawy Prawo Wodne – red.), to cena wody w całym okresie (do 2022 r.) wzrośnie o ok. 60 groszy, a ścieków o ok. 70 groszy – odpowiedział prezes Wodnika Wojciech Jastrzębski.

Najważniejszymi punktami planu są: spięcie dwóch ujęć – Grabarów i Sosnówka, a także uporządkowanie gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej, redukcja strat wody i dalsza walka z odorem płynącym z oczyszczalni ścieków. 10 radnych zagłosowało za przyjęciem projektu (Bałkowska, Dziedzic, Kroczak, Kusiak, Obaz, Ragiel, Sikora, Wachowicz-Makieła, Wójcik, Ziętek), przeciwnego zdania był jedynie Wrotniewski, a od głosu wstrzymało się 6 radnych (Rypiński, Sarzyński, Szymański, Jezierski, Łojek, Kubicki). Nie głosował Miedziński, a na sali nie było już Chadżego, Iwańca, Ładzińskiego i Szklarskiej. Uchwalenie projektu pozwoli spółce o ubieganie się o środki unijne.

Ponadto radni wyrazili zgodę na oddanie w użytkowanie nieruchomości przy ul. Grunwaldzkiej 51 oraz Wolności 180 na okres do lat 20 na działalność statutową Towarzystwa św. Brata Alberta – koła w Jeleniej Górze. Wcielono również Ośrodek Interwencji Kryzysowej do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, o czym poinformujemy w osobnym artykule.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group