Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 5733
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na ratunek pijakom

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 września 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 września 2006, 12:38
Autor: Sylwia Lercher
Fot. Ler
Karetka pogotowia ratuje życie. Jednak wiele interwencji to wyjazdy do osób nietrzeźwych, które śpią na ulicy lub „źle się poczuły”.

Dla lekarzy pracujących w pogotowiu jest to problem. Wyjeżdżają do każdego zgłoszenia, nie wiedząc dokładnie, kogo zastaną na miejscu.

– Te wyjazdy można podzielić na dwa rodzaje – mówi dyrektor pogotowia Dariusz Kłos. – Jeden to pomoc pijanym osobom na ulicy, są to najczęściej ofiary pobić. Drugi typ to awantury domowe, których przyczyną jest alkohol. Wówczas jedziemy razem z policją – dodał.

Alkohol w wielu przypadkach wzmaga agresję. Dochodzi do bójek, napadów. Przechodzień, wzywając karetkę, nie zawsze potrafi ocenić, czy leżący na ziemi czy ławce człowiek źle się poczuł, czy jest po prostu pijany. Najczęściej jednak tego typu interwencje to efekt upojenia alkoholowego.

Tymczasem w innej części miasta ktoś poważnie chory może potrzebować pomocy.
Lekarze z pogotowia nie oceniają swoich pacjentów.
– Nie ma w Polsce przepisu, który mówiłby o tym, że nieubezpieczona osoba nie ma prawa do otrzymania pomocy – mówi Dariusz Kłos.
– Dlatego wysyłamy karetki do każdego zgłoszenia, niezależnie od tego czy pacjent jest nietrzeźwy, czy bezdomny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~janek 25-09-2006 12:41
kirdyś takie sprawy załatwiała izba wytrzezwień!!! był tamlekarz i opieka, oze nie zawsze było ta najlepsze rozwiazanie ale jakies było. Teraz izby nie ma a problem w całosci spada na pogotowie. Grtulacje za kolejna glupia decyzje dla władz miasta.
~Dawid 25-09-2006 14:04
Problem spada nie na pogotowie tylko na szpital. Poniewaz mamy jeden szpital w miescie, wiec pogotowie tylko tam zawozi pacjentów... I na Izbie Przyjec lezakuja sobie pijaczki. A personel zamiast zajmowac sie pacjentami doglada, pilnuje i nie raz szuka pomocy w policji jak pijaczek jest pobudzony... Pan Kusiak sie ceszy ze oszczedza na Izbie Wytrzeźwień, a tymczasem Szpital dostaje po kieszeni... Gratulacje Panie Prezydencie.
~kazimierzp 25-09-2006 17:35
Jeżeli ktos rozrabia będąc na rauszu alkoholowym, bedąc w ataku jakiegoś szału to od tego jest policja. Jeżeli ktos jest chory z powodu przepicia, przejedzenia, w wyniku spowodowania przez siebie wypadku drogowego od tego jest "służba zdrowia". Na całym cywilizowanym świecie nie ma izb wytrzeźwień. Są areszty dla rozrabiaków, są szpitale dla chorych. Tzw Izby wytrzeźwień to był wymysł obozu komunistycznego! Udawanie, ze w Izbach wytrzeźwień była opieka medyczna, ze chory z przepicia miał tam bezpieczną opiekę to bzdura. Nie było tam praktycznie żadnych przyrządów medycznych, lekarze lub felczerzy z łapanki bo nikt nie chciał tam mieć dyżurów. Przypadki smierci podopiecznych w wielu Izbach Polski pokazują jaka była prawda. Za likwidacją Izby od lat były wszystkie nieomal opcje polityczne i taką decyzję Rada Miejska podjęła. Może zamiast zwalac winę na innych to słuzby ratownicze wraz z policją i strażą miejską dogadają się nad systemem działania i sposobie "segregowania" właściwych dlo poszczególnych służb "podopiecznych". Ale kiedy łatwiej i wygodniej poprzerzucać sie odpowiedzialnością!
~fantom 25-09-2006 19:48
kazimierzu p. - zastanawia mnie Twoja szczegółowa wiedza na temat działania izb wytrzeźwień... :)
~zyrant 26-09-2006 11:22
kazimierzu p. chyba łeb Cię strasznie boli i nie wiesz co piszesz. Jak pijak leży w rowie ktoś wzywa Pogotowie, Pog. na miejscu twierdzi że nic mu nie jest, więc wzywa Policję, a Policja według Ciebi ma go zamknąć do aresztu--na jakiej podstawie ? napisz mi cwaniaku.Od takich sytuacji była izba wytrzeźwień, i w miastach których jeszcze istniejĄ świetnie zdają swoją role. A areszt jest dla ludzi którzy łamią prawo, a nie dla tych co sobie leżą w rowie albo na trawniku, chyba że Ty znasz taki zakaz który mówi że za leżenie na trawniku trzeba gościa zamknąć do aresztu. Jak byś nie daj Boże został prezydentem to będzie koniec Jeleniej.
~kazimierzp 26-09-2006 17:09
Czytałeś dokładnie? Gdzie pisałem, że spokojnie śpiacych w rowie nalezy zamykać? Zamykać nalezy tych co łamią prawo, a jak ma sobie ochotę podrzemać w miejscu publicznym - to szczęść mu Boże! Chyba, że jest to zima to wtedy humanitarnie należy takich delikwentów zbierać i odwozić (tych grzecznych) do domów, nie zamykać w odosobnieniu, a potem kasować jak za taksówkę! Pogotowie jest dla chorych, a jeżeli ktos rzeczywiście zatruje się alkoholowo to go należy leczyć i od tego jest słuzba zdrowia o pełnym oprzyrządowaniu jaki jest w szpitalach! Ktos tu wcześniej zastanawia się skąd się tak dobrze orientuję? Jako radny razem z Komisją Rady "zwiedzałem" Izbę wytrzeźwień i byłem wstrząśniety upodlajacymi warunkami jakie tam widzieliśmy, bylismy w areszcie policyjnym na Armii Krajowej i bylismy zdumieni bardzo dobrymi warunkami jakie tam panowały. Były też konsultacje z lekarzami. Ta decyzja radnych o likwidacji rodziła się od kilkunastu lat. Nie uczestniczyłem w jej uchwalaniu (nie jestem od ładnych paru lat radnym), ale w pełni sie z nią zgadzam! Gdyż ten obecny sposób postępowania z osobami dotkniętymi chorobą alkoholową jest bardziej humanitarny!
~fantom 26-09-2006 18:16
kazimierzu p. - nie "ktoś tu wczeniej" tylko ja - to po pierwsze, a po drugie to nie tłumacz się tak - bo to Ty jeden izbę zwiedzałeś, każdemu sie mogło zdarzyć...
~kazimierzp 26-09-2006 19:21
Etym. - fr. fantôme 'upiór; urojenie' z gr. phántasma 'widziadło' od phantádzein z phaínein 'pokazywać'; por. emfatyczny; fantasmagoria; faza; sykofant; por. -fan. Taką definicję słowa "fantom" podaje słownik wyrazów obcych. Któremu z tych znaczeń należy Ciebie przypisać? Ja jak widzisz konsekwentnie jestem na forach z otwartą przyłbicą nie ukrywając się pod wieloznacznymi albo nic nie znaczącymi nickami. Pozdrowienia!;-)
~zyrant 26-09-2006 19:25
Kazimierzu.... chyba że jest to zima -ofszem należało by, ale Policja niestety ma obowiązek zabierać każdego kto leży narąbany jak świnia bo jest to zbyt demo...lizujące i gorszące dla innych. Więc jak widzisz w obu przypadkach trzeba takie świnie zamykać w areszcie zajmując miejsce, a często bywa tak że jest pełny i nie można zamknąć zwykłego przestępcy, a izba wytrzeźwień była idealna na takie przypadki.
~zyrant 26-09-2006 19:27
Acha jeszcze jedno, skoro izba była nie ludzka można było ją wyremontować i lepiej wyposarzyć, zatrudnić nowych ludzi i było by napewno prościej i taniej, ale ktoś chyba był z opcji czerwonej i dla niego było lepiej zlikwidować, a problem zwalić na Policje.
~kazimierzp 26-09-2006 20:36
Akurat w dyskusjach tzw "opcja czerwona" była za utrzymaniem Izby!;-) A jak głosowano na sesji to nie wiem.
~fantom do kazika p 26-09-2006 20:38
a przypisuj sobie co chcesz, wszak w wolnym kraju żyjesz....; pewnie jakbyś dłużej po książkach poszperał to i na swoje imię byś też coś znalazł ps. i pojęcia nie mam czy imię z literką to dowód "otwartej przybicy" czy np.braku wyobraźni (pewnie zaraz sie dowiem) pozdro
~zyrant 27-09-2006 15:26
Wcześniej pisałeś że za decyzją zlikwidowania izby były niemal wszystkie opcje polityczna. Tylko teraz jak problem się nawarstwia to nikt nie chce się przyznać do tego że chciał się podlizać KOMUŚ i głosował za likwidacją.
~CochaS_BW 26-11-2006 9:13
Po likwidacji izby wytrzeźwień w Jeleniej Górze każdorazowe zgłoszenie o pijakach to interwencja Jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego. Jednak taki ktoś, kto wzywa Jeleniogórskie Pogotowie Ratunkowego do człowieka kompletnie pijanego nie przypuszcza, że ta sama karetka może się przydać w o wiele cięższych przypadkach, w których niezbędna jest szybka i skuteczna pomoc Jeleniogórskiego Pogotowia Ratunkowego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group