Poniedziałek, 6 lipca
Imieniny: Dominiki, Łucji
Czytających: 3554
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na czeską nutę – znamy już finalistów

Wiadomości: Jelenia Góra/Sobieszów
Niedziela, 13 maja 2012, 7:13
Aktualizacja: 7:14
Autor: mestra
Fot. mestra
W miniony piątek (11.05) w Miejskim Domu Kultury „Muflon” zakończył się Przegląd Piosenki Czeskiej. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody, a w finale energetycznym występem, widzów porwał czeski zespół rockowy Konec Konců.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać po dwa utwory z repertuaru czeskich autorów. Pomimo że język czeski nie był wymogiem, niektóre z osób pokusiły się o wykonanie piosenek właśnie w tym języku.

Jury w składzie Tadeusz Wnuk (przewodniczący), aktor Teatru im. C.K. Norwida, Anna Kosa-Sweklej, wokalistka i założycielka zespołu W tym sęk, Andrzej Kolasiński, kompozytor i pedagog oraz Aleksandra Jarocińska, dyrektor MDK „Muflon” oceniało u wykonawców m.in. zdolności wokalne i interpretacyjne.

Język czeski zaprocentował u Barbary Jasiukiewicz, która zdobyła pierwsze miejsce, podbijając serca jurorów wykonaniem utworów Jaromira Nohavicy – Kometa oraz Dance Macabre. Drugie miejsce przypadło Andżelice Soliło, która zaśpiewała „L.A.L.K.A.” oraz „Tam” z repertuaru Ewy Farny , a piosenkami „Cicho” i „La la laj” trzecie miejsce wywalczyła Natalia Lis. Jurorzy wyróżnili też najmłodszą uczestniczkę konkursu – Kingę Dyłę (Černe oči chodte spát i Cicho) oraz duet: Oliwię i Martynę Gasiulewicz (Jen chtít Markéty Konvičkovej i Cicho).

– Uważam pierwszą edycję konkursu za bardzo udaną. Cieszy fakt, że tylu uczestników zdecydowało się zmierzyć z czeską piosenką, która nie jest tak bardzo popularna. Szczególne uznanie należy się tym, którzy wykonali utwory w języku czeskim – mówi Anna Kosa-Sweklej.

Tadeusz Wnuk, wręczając nagrody, docenił z kolei wykonawców, którzy opanowali tekst na pamięć.

– Pamiętajcie, to bardzo ważna rzecz, warto zadać sobie trochę trudu i zaśpiewać „z głowy” – zachęcał.
Gdy opadły już konkursowe emocje, na scenie pojawił się zespół Konec Konců z czeskich Jilemnic, który rockowymi brzmieniami porwał do wspólnej zabawy publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej MDK „Muflon”.

– Czesi są rewelacyjni, na takie koncerty mogę chodzić każdego dnia. Świetny finał na zakończenie konkursu – entuzjazmuje się Marek, jeden z uczestników piątkowej imprezy. – A ja nawet nie wiedziałam, że czeski rock jest na tak wysokim poziomie. Niech żałują ci, którzy nie byli – dodaje Agata, która bawiła się w „Muflonie” razem z koleżankami.

Piątkowa impreza była działaniem realizowanym przez MDK „Muflon” w ramach unijnego projektu Spotkania – tradycja, kultura i codzienność na czesko-polskim pograniczu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group