Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 8314
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Na 100–lecie święto kobiet w Kinie "Lot"

Poniedziałek, 10 grudnia 2018, 14:10
Aktualizacja: Środa, 12 grudnia 2018, 5:41
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Na 100–lecie święto kobiet w Kinie "Lot"
Fot. Przemek Kaczałko
Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet organizuje w największych miastach naszego województwa obchody 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych kobiet w Polsce. W jeleniogórskim Kinie Lot można było obejrzeć dwa filmy, wystawę poświęconą wybitnym dolnoślązaczkom oraz wziąć udział w dyskusji z organizatorkami wydarzenia.

Uczestnicy festiwalu mieli możliwość obejrzenia (bezpłatnie) dwóch filmów: ,,Siłaczki" - pierwszy polski film opowiadający o polskich emancypantkach i sufrażystkach oraz ,,Boski porządek" - szwajcarski film fabularny o tym, jak Szwajcarki, jako ostatnie w Europie wywalczyły sobie prawa wyborcze.

Byliśmy już w Wałbrzychu, Legnicy oraz we Wrocławiu - mówiła Irena Kamińska, prezeska stowarzyszenia.

Między projekcjami odbyła się dyskusja z członkiniami Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet. Był też poczęstunek oraz okolicznościowe kalendarze na rok 2019. Podczas wystawy można oglądać i poczytać o kobietach, których już nie ma pośród nas - jak tłumaczy prezeska SDKK, w ten sposób uniknięto kontrowersji i wybrano osoby z różnych dziedzin życia, również z czasów, w których Dolny Śląsk nie był na terenie Polski. Wykaz wybranych dolnoślązaczek można znaleźć na stronie: sdkk.pl/100-lecie-praw-kobiet/

Jak podkreślają organizatorki, nie jest to jubileusz uzyskania, lecz wywalczenia przez Polki praw wyborczych.

W ramach festiwalu we Wrocławiu odsłaniamy też mural poświęcony Wandzie Rutkiewicz oraz organizujemy test wiedzy o Dolnoślązaczkach - powiedziała Jolanta Syposz-Wojtkowiak, wiceprezeska SDKK.
W kwestiach praw kobiet konserwatywne poglądy wynikają z tego, że tak zostały wychowane, tak są utrzymywane przez różne gremia tj. media, Kościół Katolicki, szkoły. Tak do końca nie jest, bo przez te tradycje kobiety dużo tracą, np. pracują dwa razy więcej w domu - argumentowała I. Kamińska, która podkreślała rolę stowarzyszenia w kwestii uświadamiania kobiet.

Projekcjom towarzyszyła mobilna wystawa ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki" przygotowana przez SDKK wspólnie z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Przedstawia mądre, twórcze i aktywne kobiety, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych czasach i działały w różnych dziedzinach życia. Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
332
Nigdy
19%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group