Wtorek, 26 stycznia
Imieniny: Pauliny, Polikarpa
Czytających: 5893
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Muzyka buduje jedność i… świątynię

Sobota, 29 stycznia 2011, 19:11
Aktualizacja: Niedziela, 30 stycznia 2011, 8:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Muzyka buduje jedność i… świątynię
Fot. TEJO
Niemal komplet publiczności zgromadził sobotni koncert charytatywny na rzecz budowy kościoła Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu przy ul. Morcinka Dzięki uprzejmości Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki oraz Filharmonii Dolnośląskiej muzyka zabrzmiała w dużej sali koncertowej FD.

Przybyli parafianie, którzy nabywając symboliczne cegiełki, wsparli dzieło budowy świątyni, i mieli okazję zasłużenie nagrodzić brawami adeptów muzyki z jeleniogórskiej szkoły muzycznej. Ci – zarówno soliści, jak i zespoleni w szkolnej orkiestrze pod batutą Eweliny Joanny Rożek – zagrali znany już repertuar karnawałowy.

Zabrzmiała „Zima” z „Czterech pór roku” A. Vivaldiego (Julia Małek i Sulamita Ślubowska zagrały partie solowe skrzypiec), divertimento „Eine kleine Nachtmusik” Mozarta, fragmenty baletu „Dziadek do orzechów” Czajkowskiego, dwie polki Jana Straussa syna i Arama Chaczaturiana walc do „Maskarady” Lermontowa. Polkę „Pizzicato” orkiestra, anonsowana przez Agnieszkę Cel, zagrała na bis.

Na szczególne uznanie zasłużyli Eliza Kurowska, Wojciech Gąsowski i Mateusz Popis, którzy – grając na instrumentach perkusyjnych – wystąpili solo w prologu koncertu, a później – już w orkiestrze – stanowili mocne punkty zespołu.

Jednak muzyka była jedynie pretekstem tego wydarzenia. – Stanowicie wraz z panią dyrygent jeden organizm i jestem przeświadczony, że bardzo się lubicie – powiedział do muzyków ksiądz Grzegorz Niwczyk, proboszcz parafii MBKP i św. Franciszka z Asyżu. – Oby taka jedność towarzyszyła także waszej orkiestrze, której dyrygentem jest ksiądz proboszcz, w dziele budowy waszego kościoła! – życzył obecny na sali ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski zauważając, że muzyka nie tylko jedności uczy, ale pozwala także na wzniosłe przeżycia duchowe.

Wspólnocie parafialnej, której członkiem jest także szef rady miasta Jerzy Lenard (był na sali) przyszło budować świątynię przy ulicy Morcinka w niełatwych dla tego typu przedsięwzięć czasach. – Oby takich wydarzeń było jak najwięcej – powiedziała Anna Ragiel, zastępczyni przewodniczącego rady miasta i parafianka, która pomogła zorganizować koncert. Ksiądz Grzegorz Niwczyk podziękował orkiestrze. Maestra Ewelina Joanna Rożek odebrała symboliczny podarunek: kosz ze słodyczami. Wiązankę kwiatów dostała także zastępca dyrektora PSM I i II stopnia Mirosława Hejne.

Na koniec jako znak jedności zgromadzeni z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej PSM II stopnia zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Warto zauważyć, że zespół już po raz kolejny daje się poznać jako dobroczyńca parafii MBKP i św. Franciszka z Asyżu. W grudniu 2009 roku, wraz z chórem, młodzi muzycy dali koncert kolęd we wnętrzach budowanego kościoła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group